Muistin valinta

Jotenkin sitä menee helposti sormi suuhun kun pitäisi muistia valita, tiedän kyllä speksit mitä siinä pitää olla, mutta merkin suhteen en osaa päättää...

Kerran olen lukenut että Kingstonin muisti sukkaa ja pahasti, saatan ehkä muistaa väärinkin, siitä on niin pitkä aika kun sen luin, joten merkin suhteen etsisin nyt apua.

Mihin merkkiin kannattaisi panostaa rahansa?
5600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itsellä on kolme mikroa ja niissä pelkästään Kinstonin muistikampoja. Tämän vuoden puolella on hajonnut kaksi kampaa. Koneita ei oltu ylikellotettu. Kinstonin HyperX 433 MHz saa viritettyä 2-3-2-6 muistiasetuksille, kun käyttää 400 MHz muistiväylän nopeutta.

Jos nyt ostaisin uuteen koneeseen muistia, niin todennäköisesti laittaisin Mushkinin Black Specialit. Alla linkki 256 ja 512 Mt muisteihin. Intelin 800 MHz FSB prosessoreille muistikampoja kannattaa laittaa pareittaan. Saat kaksi muistikanava käyttöön.
http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0460140009766
http://www.bdog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0460140009765

Äänestä
  • Muuten hyvä ehdotus, mutta emolevyni ei tue noin korkeata MHz, korkein mitä se tukee on PC2700, eli 333 MHz

    Äänestä

  • Jos muisteja saat tuohon tahtiin hajalle kellottamatta, on emosi paskana tai olet jotain hajottanut staattisella sähköllä jo ilmeisesti muistien asennusvaiheessa. Muistit voivat vaurioitua asennusvaiheessa siten, että vika ilmenee muutaman viikon/kuukauden kuluttua.

    Vain yhdeltä valmistajalta saa laadukkaampia muisteja kuin kingston. Eikös kingstonissa ole ikuinen takuu? Ainakin joskus oli.

    Äänestä

  • asentaja kirjoitti:

    Jos muisteja saat tuohon tahtiin hajalle kellottamatta, on emosi paskana tai olet jotain hajottanut staattisella sähköllä jo ilmeisesti muistien asennusvaiheessa. Muistit voivat vaurioitua asennusvaiheessa siten, että vika ilmenee muutaman viikon/kuukauden kuluttua.

    Vain yhdeltä valmistajalta saa laadukkaampia muisteja kuin kingston. Eikös kingstonissa ole ikuinen takuu? Ainakin joskus oli.

    Pelikoneessa oleva Kingston HyperX muistikampa hajosi noin 11 kuukauden käytön jälkeen. Kampa ei ole täysin rikki ja se on yhä koneessa kiinni. Biosin muistintarkastus ilmoittaa luku/kirjoitusvirheestä 972 megatavun kohdalla. Jos biosin muistintarkastuksen kytkee pois päältä, niin kone boottaa ja toimii normaalisti. Muistikammassa on ikuinen takuu. Uusi muistikampa on tulossa.

    Äänestä

trancend on mulla ainakin toiminut loistavasti.

olen kyllä ostamassa elixir:n muistia, kun itbutikken myy sitä niin edullisesti
85 €/512/400

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amanduil kirjoitti:

Jotenkin sitä menee helposti sormi suuhun kun pitäisi muistia valita, tiedän kyllä speksit mitä siinä pitää olla, mutta merkin suhteen en osaa päättää...

Kerran olen lukenut että Kingstonin muisti sukkaa ja pahasti, saatan ehkä muistaa väärinkin, siitä on niin pitkä aika kun sen luin, joten merkin suhteen etsisin nyt apua.

Mihin merkkiin kannattaisi panostaa rahansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu