'Dentastix-yliannostus'

Masu pipi?

Apua! Pieni koiramme söi 2 kpl isolle koirille tarkoitettuja Dentastixejä. Paketissa lukee, että isollekin koiralle sais vain yhden antaa päivässä. Tiedossa ilmeisesti ripulia? Ei kait mitään pahempaa? Oisko jotain mikä helpottais tässä tilanteessa hauvaa?

18

15989

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cdcewdewdedce3

      varmaankin vähän kipeä massu.
      Älä riehuta koiraa, kato että juo tarpeeksi, eiköhän se siitä.

      • 30

        Jep, kakki lensi ja vauhdilla aamulla ja oli ihan velliä ja yöllä oksennettiin 3 x :( Illalla tosin oli jo masu normaali :)


    • eeäs-jonne

      ei tuo mitään, meillä veti koko paketin. ainakin vielä omin jaloin tallustaa. tilannetta seuraten...

    • superherkkuaa

      Jotain ihme ainettahan noissa dentastixeissä on ,kun meidän TODELLA nirso koira on ihan hulluna niihin....
      Annan vain pienenpalan stixiä palkaksi, silloin kun poitsu on syönyt kupin tyhjäksi..

    • 6 kg

      Meidän koira päätti vetäistä viikon DentaStixit kerralla, yksin ollessaan. Siitä on nyt max 4h ja ihan normaalilta vaikuttaa. Ulkonakaan ei ilmoittanut mistään isommasta hädästä.

    • Anonyymi

      Allergisen koiran "Dentastixit" ??!

    • Anonyymi

      Meidän suursyömäri vetäs tänää medium tikkuja 19 kpl:tta. Tuleekohan mukava yö?

      • Anonyymi

        Miten kävi?
        Täällä kaksi ahnehtijaa oli vetänyt 27 kpl kahteen kirsuun. Toivottavasti kummallekaan sankarille ei tule suolitukosta 🙄


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miten kävi?
        Täällä kaksi ahnehtijaa oli vetänyt 27 kpl kahteen kirsuun. Toivottavasti kummallekaan sankarille ei tule suolitukosta 🙄

        Meijän moppelle ei tullu yhtään mitään noista 19 tikusta. Mut sillä onki teräsvatsa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Meijän moppelle ei tullu yhtään mitään noista 19 tikusta. Mut sillä onki teräsvatsa.

        Eikö kannattaisi ennalta ehkäistä tämmöiset, jos tietää koiran tavat, niin dentastixit sun muut herkut semmoseen komeroon josta ei koiruus niitä saa. En voisi antaa itselleni ikinä anteeksi, jos koiralleni tulisi vakava suolitukos oman huolimattomuuden takia!


    • Anonyymi

      Tutkikaas vähän tarkemmin mitä ne myrkkytikut sisältää, en antaisi omalle koiralleni enää koskaan, eikä ne mitään hampaitakaan putsaa, ihan aivopesutuote ja jolla saadaan koira kipeäksi ajan kanssa, eli bisnestä vaan ja koira kipeäksi, eläinlääkärit on iloisia.
      Aiheuttaa koiralle: Peräpukamia, silmät ja korvat voi vuotaa, ripuli, henki haisee (esim. hiivalle) ja hampaat on yhtä paskaiset kuin ennen. Koitapa ite syödä niitä ja jätät hampaasi harjaamatta, kato millainen olo tulee ja pysyykö hampaat puhtaana.

      • Anonyymi

        Täyttä höpön höpöä puhe myrkkytikuista.


      • Anonyymi

        Syöttänyt näitä koiralle. Kohta vasta 1v ja totesin että takahampaissa hammaskiveä jo pukkaa. Se näitten tehosta. Ihan huuhaata. Varmaan vain edesauttaa plakin syntymistä et sais käyttää hammaskivenpoistossa jo pennusta asti. Ristus.


      • Anonyymi

        Hyvä kommentti!


    • Anonyymi

      Ostin Dentastix-paketin Lidlistä kun oli hyvä tarjous. Tikku oli pussista otettaessa eri värinen aikaisempaan verrattuna; vaaleanpunainen eikä tavanomaisen ruskea. Koira oksensi kaksi päivää mutta näyttää olevan kuitenkin parempaan päin menossa. Dentastixit ovat olleet koirille odotettu iltaherkku. Tästä lähtien ei enää.

      • Anonyymi

        Niitähän on paketissa eri värisiä, vaalean punaisia ja ruskeita, ainakin niissä missä isoja stixejä. Tiedä sit onko makueroja. Olen maistanut vain ruskeita.
        Maistuu pekonille.


      • Anonyymi

        Höpö höpö.


    • Anonyymi

      Älkää antako niitä ollenkaan! Eivät puhdista hampaita ja epäterveellisiä! Tuhlaatte vaan rahaa ja niistä voi lähteä teräviä sirpaleita! Ja kaikenlisäksi koiran hampaanvälit täynnä paskaa sen jälkeen! Sen sijaan kannattaa antaa esim puristeluita (katsoo vähän mitä sisältää, itse annan vain 100% nahkaa olevia), nahkarullia (ei sellaisia missä solmut päissä! Tukehtumisvaara!) tai sit ihan aitoa luuta (tuoretta, ei kuivattua tms, ne on vaarallisia!) kun vaan aloittaa jostain pienestä, esim kanankaulasta. Mun suositukset on kanan ja kalkkunan kaulat (kanan kauloja oon ostanu mushilta) , poron luut (smaakilla laadukkaita), isoille koirille kylkiluut ja ribsit, rangat tms mut esim putkiluuta ite en syötä kun niin paksuja, isoja ja kovia (vaikka meidän koira 28kg painava). Kattokaa vähän mitä syötätte ja muistakaa ettei mikään puruherkku korvaa hampaidenharjausta. Kuulostaa koiralle turhalta, mutta ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      252
      2162
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      1283
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1251
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      816
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      127
      752
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      719
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      234
      693
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      530
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      481
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      468
    Aihe