Ennen tosi kiltti westie hauvelimme 1,5 v on ruvennut arvaamattomaksi.. Mitään ihmeellistä ei ole mielestäni tapahtunut mutta nyt tosiaan saa pelätä, että näykkäsee koska vaan. Mikä on voinut mennä pieleen ja onko jotain tehtävissä? Kokemuksia ja apuja otetaan vastaan!! Meillä käy lapsiperheitä paljon kylässä ja enää ei uskalla koiraa päästää lasten lähelle :(
arvaamaton hauveli
Ei kiva :(
102034
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kun koiran käytös muuttuu äkkiä agressiiviseksi, niin se on lähes aina sairas. Sillä on kovat kivut.
Toinen syy voi olla, että joku on kohdellut koiraa huonosti. Varmista asia, onko pereheessä lapsia tai naapurissa? Eivät tietenkään myönnä, mutta kannattaisi selvittää. Asia ei parane koiraa rankaisemalla, sehän pelkää, se puolustaa itseään tuolla tavoin. Syy pitää saada selville, vasta sitten voi seurauksen poistaa.
Voipi olla murkkuiän epävarmuutta. Monet koirat aikuistuvat vasta 2-vuotiaina. Vaikka koira olisi pentuna ollut kuinka kiltti niin sitten jossain vaiheessa pulpahtaa iso ego epävarmuuden päälle juuri ennen aikuistumista. Eli voi rauhoittua vielä. Mutta nyt kannattaa vain laittaa koira kiltisti toiseen huoneeseen vierailun ajaksi, vaikka se surullista onkin erityisesti vierailevien lasten kannalta. Tärkeintä kuitenkin ettei koiran tarvi stressata.
Kyllä koira sitten jossakin vaiheessa ilmaisee että jos hän on mieluummin seurassa kuin yksin. Jos ilmaisee...
Omistajaansa myös? Vai vieraita pelkästään? Jos puree ketä vain siis myös omistajaansa niin veisin koiran ell. tarkastettavaksi. Pyytäisin tarkastuksessa kiinnittämään huomion korviin/ tärykalvoihin. Joskus koiran karva/lika ymv. aiheuttaa ärsytystä ja pitemmän päälle koira ärsyyntyy. Ensin voit kokeilla antaako koira putsata korvia vai arasteleeko sitä. Toinen mitä voisit tarkastaa,niin silmät. Verestääkö, vetistääkö jne. roska, karva, tulehtuneisuus aiheuttaa myös ärtymystä. Voi viitata jompaan kumpaan koska todennäköisesti ärsyyntyy liikkeestä tai kosketuksesta.
Seuraa koiraasi muutenkin. Onko käytöksessä muuta muutosta sisällä ulkona jne..perusasiat.
Kiinnitä tähän erityistä humiota. "Meillä käy lapsiperheitä paljon kylässä" muuttuuko käytös kun vieraat lähtee. Onko koira vierailun jälkeen väsyneempi kuin ennen vieraita (ressaa vierailua) jne.
Havannoi arkirutiineista poikkeavaa käytöstä tai hetkellisiä muutoksia ennen kuin menet ell. Näin saat paremman kuvan annettua koiran tilasta ja näin voidaan haarukoida turhia asioita pois ja saat paremman hoittovasteen. Muuten ell.tekee pelkän rutiini tarkastuksen.
Tarkasta kuitenkin nuo korvat ja silmät ihan ensin, sillä tällä on merkitys koiran hyvin vointiin ja vaatii siksi välitöntä reagointia jo koiran takia.
Ei ole minua tai miestäni näykkässyt koskaan, eli siis vain vieraita ja etenkin löapsia. Ei siis niinkään pure vaan näykkäsee (tällainen vaikkei ns. satukaan pelottaa tietenkin lapsia ja ei ole sallittua).. Kaikki lonkat ja jalat ei arista, eikä muutenkaan reagoi vaikka mihin koskee ja painelee, korvat, suu ja silmät ok, antaa hyvin tarkistaa kaikki. On ehkäpä tullut enemmän suojelevaiseksi esim. omista luistaa tms. → eli ehkäpä sitten on sitä aikuistumisen uhmaa. Miten tällaisen uhman saisi heti kytkettyä pois?
"eli siis vain vieraita ja etenkin löapsia"..tuossahan se syy sitten tuli. Voi olla hieman väsynyt vieraisiin tai vierailut ajat ovat väsyttäviä koiralle. Paras voisi olla, että kun vieraat tulee antaa koiran olla hetken aikaa, jos selviä merkkejä kielteisestä ole ja sitten omaan rauhaan erilliseen huoneeseen.
Tuon kaltaisessa mielen ilmaisuissa kannattaa ja pitää olla nollatoleranssi. Oli koira väsynyt tai ei.
Tuo ikä on myös yksi mikä hieman asiaan vaikuttaa ja käytös kannattaisi saada kuitatuksi pois kahteenikävuoteen mennessä muuten on isompi työ edessä.
" Kaikki lonkat ja jalat ei arista, eikä muutenkaan reagoi vaikka mihin koskee ja painelee, korvat, suu ja silmät ok, antaa hyvin tarkistaa kaikki."..en viitsinyt mainita tuosta paineluista joka on perusasioita.
Kuulostaa rutinoituneelta koiran omistajalta..Hyväksy se minkä parhaaksi näet koiran kannalta ja poista se minkä haluat ja mikä pitää poistaa koiran käytöksestä. Eli pistä koira tarkempaan seurantaan jos mahdollista ja puolita koiralta "vierailuaika".
Ihan hyviä neuvoja. Jos käytös muuttuu aggressiiviseksi, eikä mitään selkeää syytä käytöksen muuttumiselle ole, itse kärräisin koiran eläinlääkäriin ja perusteelliseen lääkärintarkastukseen. Eräällä ystävälläni oli täsmälleen sama tilanne kuin kysyjällä eli käytös muuttui erityisesti vieraita lapsia kohtaan, mitään ulkopuolista syytä ei löytynyt. Koiralla havaittiin lääkärintarkastuksessa glaukooma eli silmänpainetauti. En osaa selittää tai tiedä, mikä yhteys näillä asioilla kenties oli keskenään, mutta kun hoito saatiin käyntiin, niin tilanne palasi normaaliksi.
on se silmän ylipaine, joka nostaa pikkuhiljaa ärsytyskynnystä. Se miksi kohdistui juuri lapsii niin todennäköisesti kyse oli vain ajoituksesta tai siitä, että joutui käyttämään "silmiään" silloin enemmän ja tämä liika/turha käyttö aiheutti ärtymystä (silmä ilm.aavistuksen turpoaa). Liike->kohde->ärsytys..
Mene ja tiedä mutta näin kerran pohdittiin ell, kun oli vastaava tilanne ja koiran huomio kohdistui auto liikenteeseen
eivät tykkää lapsista. Ovat voineet pelästyä ja jopa satuttaa itsensä lasten käsissä. Silloin omistajan on pystyttävä sanomaan lapsille, että koiran annetaan olla rauhassa. Ihan perusasia koiraperheessä. Sama pätee tietty vierasiin, annetaan koiran tehä aloite kanssakäymiseen, jos ei tee, niin annetaan sen olla rauhassa. Tai sitten oven taakse, jolloin se saa olla rauhassa siellä. Pääasia, ettei sitä stressata turhaan.
Varmista tuo terveys ensin, kaikki ei todellakaan näy päällepäin.
Mutta koiran pitää hyväksyä lapset, koska näitä tilanteita aina kuitenkin tulee. Tämä koiralle "epämieluisan" ajan voi kuitenkin minimoida koiran kannalta..
Vaarallinen ajatus, että hyväksyisin koiran tai ajatuksen joka ei hyväksy lasta, sillä kohtaamisia on vaikea välttää. Ihan yleisesti ajateltuna.
tarkoitin viestillä, että koiran omistajan pitäisi ymmärtää tämä ominaisuus koirassaan ja hyväksyä se ja toimia sen mukaan. Hyväksymisellä tarkoitan sitä, että ei väkisin yritä totuttaa koiraa lapsiin, kun kaikki eivät kertakaikkiaan niistä pidä. Jos koira väkisin totutetaan ja se pelko lapsia kohtaan yhä on, niin siitähän ei hyvää seuraa. Moni kuvittelee, että koirat aina rakastavat lapsia. Tunnen monta koiraa, joitalapset kiusanneet ja nyt pelkäävät ja siksi haukkuvat ym.