Perjantaina sain Lapualta kanin, keltapunainen kääpiöluppa uros. Se on tosi kiltti ja kesy. Oli vain 10 min. häkissään, kun osasi tehdä kulmavessalaatikkoon asiansa.
Kannattaa hankkia kani mieluummin kasvattajalta kuin eläikaupasta. Saa siten kesymmän ja terveemmän.
Kannattaa hankkia kani mieluummin kasvattajalta kuin eläikaupasta. Saa siten kesymmän ja terveemmän.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onnittelut uudesta, ihanasta kanista!
Kasvattaja vs. eläinkauppa-asiasta olen samaa mieltä, tosin kannattaa kasvattajaankin tutustua hiukan ja ottaa selvää, ettei kasvattaja ole mikään kanitehtailija vaan hoitaa eläimensä kunnolla.
Tämä Santahurjun on ainakin hyvä kasvattaja Lapualta. Kanit ovat valmiiksi kesyjä ja osaavat vessan käytön. Kanin saa myös toiselle paikkakunnalle, kun kulkeutuu näyttelyiden mukana.
Eläinkaupan myynnissä olevilla puhdasrotuisilla kaneilla harvoin on paperit ja tatuointia maksaa paljon enemmän kuin kasvattajalta saatu puhdas paperillinen