luistoteipistä kokemuksia?

kysyhfd

pitoteippihän on parasta mitä perstsan hiihtäjät on saaneet. mutta on olemassa myös luistoteippiä, kertokaa onko tästä hyviä kokemuksia?

4

3347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+4=?

      Optiwax1 ja 2 ovat helppoja ja toimivia. Myös EkoLuistolla saa rasvaisen ja liukkaan pohjan. Hyvä harjaus ja sopiva kuvio suksessa parantavat luistoa.

      • Rova-Jaska

        Ainakin nauhan käyttö on huomattavasti helpompaa kuin alkaa sulattamaan parafiinia pohjiin "oikealla" tavalla. Nauhan laittamiseen tarvitaan vain tavallista silitysrautaa. Itse olen käyttänyt halpaa kiinalaista ja hyvin on onnistunut.
        Harjauksen olen suorittanut heti voitelun jälkeen ulkona ja mukavan liukkaat sukset olen saanut.

        Mutta vielä helpommiksi ja toimiviksi olen todennut myös Rexin ja Tokon pikaluistovoiteet, jotka levitetään pullosta sienen avulla suksien pohjiin. Aktiivikuntoilijalle, joka ei ole kovin vauhdikas, tämä on riittänyt hyvin. Tyylinäni on perinteinen. Luisteluhiihtoa olen kokeillut, mutta valitettavasti vanha koira ei oppinut uusia konsteja. Vein luisteluvälineet Konttiin turhauduttani niihin! En oppinut tekniiikkaa.

        Muiden hiihtäjien (luisteluhiihtäjien) olen kuulllut kehuvan useasti suksieni luistoa!

        Ennen kauden alkua käytän aina sukseni pohjustettavina ja luistovoideltavina Rovaniemellä toimivassa suksien huoltopalvelussa (X-Country Ski Service). Sen jälkeen olen vain yrittänyt pitää luistoalueet mustina, etteivät ne pääsisi harmaantumaan em. keinoin.


    • etjotta

      Mitenkähän luistaa vertailussa fluoripitoisella parafiinilla sulatettuun, siklattuun ja koneharjattuun sukseen? Vanha tapa on työläs mutta toimiva. Nyt kiinnosta tämä uusi helppo tapa. Kannattaako kokeilla.

    • realismialuistoon

      Älkää tehkö tuosta luistovoitelusta ongelmaa. Jos perinteistä hiihtää, niin yleensä ladut ovat sen verran hyvässä kunnossa, että ei ole kovinkaan suurta vaikutusta sillä miten sukset on luistovoideltu. Paljon suurempi merkitys on suksen rakenteella. Sopiva suksi luistaa aina hyvin, huono vain kohtuullisesti hyvinkin voideltuna.
      Luistelusuksessa voitelulla on selvästi suurempi merkitys, mutta siinäkin oikea (kelinmukainen ) suksivalinta ratkaisee luistosta 85-95 %. Tavalliselle aktiiviselle kuntoilijalle riittää, kun muutaman sadan km:n välein sulattaa pohjaan sen kuuluisan sinisen luiston, joka on kovaa ja kestää pitkään. Kun se meinaa kulua pois, voi yhdeksi kerraksi tehdä helpon voitelun. Sopivan pehmeätä violettia hangataan lämpimässä käsin sukseen, hangataan korkilla, vetäistään harjalla. Aikaa menee n. 1 minuutti/suksi. Auttaa pikkuisen, ainakin henkisesti.
      Kerrataan, tärkein neuvo: Älkää uskoko voidekauppiaita. Tottahan toki he korostavat luistovoitelun autuaaksi tekevää voimaa ja välttämättömyyttä. Heidän pitää saada myytyä voiteita mahdollismman paljon elääkseen ja jopa riakastuakseen.
      Kilpahiihto on kokonaan eri asia. Jos suksen luistolla voittaa 2 sekuntia/kilometri, se on 30 sekuntia/15 km - siis voittaja tai kymmenes. Mutta mihin Sinä arvoisa kuntohiihtäjä tarvitset sen 2 sekuntia/km, jonka voitat kun voitelutat suksiisi kalliin fluorivoitelun osaavissa käsissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3643
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2479
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2333
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2097
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1569
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1412
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      129
      1329
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      275
      1310
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1285
    Aihe