Mies työtön

Itse olen töissä, mutta mieheni on työtön. Hän on ollut työtön jo yli kymmenen vuotta. Hänellä on lukuisia sairauksia ja ikääkin jo melkein 60v. Töitä hän ei saa ja eipä paljon tukeakaan, kun työssäoloehto ei täyty. Itse saan pientä palkkaa, mutta sekin pienentää hänen työmarkkinatukeaan. Kaiken huipuksi hän maksaa vielä veroa 20% parin sadan korvauksesta. Töitä hän on tehnyt ennen hullun lailla ja tässä on tulos: ei kukaan huoli töihin sairasta kuuskymppistä, vaikka työhaluja olisi. Tämä tilanne ottaa hänen ylpeytensä päälle, kun vaimo käy töissä ja tuo leivän pöytään. Onneksi meillä ei ole velkaa enää ja lapset ovat aikuisia. Olemme eläneet vaatimattomasti ja saaneet lapsillekin hieman pesämunaa kokoon. Laittelemme pikkuhiljaa vanhaa taloamme kuntoon ja se onkin ollut miehelleni henkireikä, sillä siten hän kantaa oman kortensa kekoon. Sossussa emme ole käyneet, emmekä aio mennäkään. Eläkettä hän on jo hakenut monta kertaa, mutta aina on tullut kieltävä päätös. Töitä ei sairas saa, mutta ei eläkettäkään. Sitä se on, kun 1990-luvulla päästettiin terveet eläkkeelle, kun kaunistettiin työttömyystilastoja. Nyt ei pääse edes sairaat. Onneksi olen itse vielä alle viisikymppinen ja aika varmassa työpaikassa, joten kyllä tässä pärjätään. Toisin on niissä perheissä, joissa on pieniä lapsia ja molemmat työttömiä.

6

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kakkahousu

      "Sossussa emme ole käyneet, emmekä aio mennäkään."

      Miksi ette hae sossusta tukea, jos siihen ehdot täyttyisivät?

      • Ollaan kai sitä sukupolvea, että sossuun ei mennä, jos ei ole ihan pakko. Toistaiseksi me vielä pärjätään ilman, koska tyydytään kumpikin aika vähään. Enkä tiedä, jos ehdot edes täyttyisivät, kun en ole käynyt kysymässä. Elämästä ei koskaan tiedä. Toivottavasti ei niin tiukkaa tulekaan, että täytyisi mennä.


      • Kakkahousu
        mörri2005 kirjoitti:

        Ollaan kai sitä sukupolvea, että sossuun ei mennä, jos ei ole ihan pakko. Toistaiseksi me vielä pärjätään ilman, koska tyydytään kumpikin aika vähään. Enkä tiedä, jos ehdot edes täyttyisivät, kun en ole käynyt kysymässä. Elämästä ei koskaan tiedä. Toivottavasti ei niin tiukkaa tulekaan, että täytyisi mennä.

        Onhan se toisaalta ihan hyväkin asia. Riittääpä meille muille enemmän...


    • 15

      Mitä eroa näet työmarkkinatuessa ja sossun rahassa?

    • ikuhiuhi

      Tämä yhteiskunta on täysi hyvinvointivaltion irvikuva. Anteeksi nyt vaan kaikkia esim. kuvottavia persuilija- äärifanaatikkoja ja muitakin tms. mitä lie kohtaan, että koen vastenmielisyyttä ajattelua kohtaan, jotka joidenkin oikeisto- soinilaistenkin ajatuksiin ihan luottavatkin, mutta minun mielestäni monimuotoista paskan yhteiskuntaa ääriajatuksilla häiriköivää sakkia ei siinä mitassa mielestäni nykyisin edes olisi, jollei hyvinvoiva vasemmisto aikoinaan olisi päästänyt valtaa lipsumaan käsistään ja sitä kautta vakiotoimeetuloluukkusakkia paisumaan niin suureksi hyvinvointipalveluiden rajauksilla - oikeistohan ei köyhien asiaa aja ja pitäisi olla hullu, jos edes kuvittelisi niiden sitä tekevän - , että nyt sitten osa kansasta paitsi kuvittelee yhteiskunnan olevan velvoitettu kustantamaaan heille KAIKEN automaattisesti, koska että heidät ja ylipäätään köyhät on kyykytetty ihan pöydän alle Suomessa, myöskään eivät luota yhtään mihinkään... Enkä luota muuten kohta minäkään, jos mua siten kohdellaan, kuin opiskelijana toimeentulotukea hakiessa.

      Niitä persuilijarassukkaparkoja ei auta se, että saako Soininsa puolue yks vai kymmenen paikkaa Suomen seuraavissa vaaleissa, minun mielestäni, vaan herrajumala EU- päätöksenteon tasolla arvon persut istuvat juurikin samassa ryhmässä, joka myöntää vaikkapa Nalle Wahlroosille 800000 euroa sosiaalista köyhäinapua verovaroista ja just siinä ryhmässä. Mä ainakaan en niitä tukisi, vaikken edes pettuleipää ole elämässäni joutunut syömään, mutta kukin tavallaan.

      Suomalaisen hyvinvointivaltion tila mitataan siinä, että saako todella köyhät avustusta äärimmäiseen hätään verovaroilla pyöritetyltä valtiolta, että onko tosiaan niin, että pääset lääkäriin viis minuuttia soittamisen jälkeen, vaiko että onko joku paskan firma, joka velottaa terveyskeskukselta ja valtiolta siitä, että jos sä vaikka jumittaisit keuhkotautisena puhelinvaihteessa ja että jos sut sitten "yhdistetään" " ystävällisesti" johonkin nettilääkäripalveluun - missä vastaus kuukauden sisällä, ja firman veloituksella yhteiskunnalta tietysti. Tai että saako tässä maassa kouluttautua vain rikkaimpien tampiopenikat siten, että suuri älypotentiaali valuu metsään, vaiko että halukaako todella pieni kansa pitää sen feikki- nykyPisa- tasonsakin, mikä muuten on sekin luuloni mukaan historiaa viimeistään kymmenesssä vuodessa, jos hullut ovat siten innovatiivisia, että päättävät eriarvoistaa jopa peruskoulutuksenkin. Tähän astihan rahaa suvuillta jälkikasvun kouluttautumiseen on vaadittu vain korkeakoulutuksessa ja ainakin yhtäläisen saman peruskoulutuksen on saanut kuka tahansa, oli suvullasi nolla euroa tai miljoonia.

      Ihme, ettei miehesi saa eläkettä, kun kertomasi mukaan on työkykyvytön. Kuulostaa todella ikävältä tilanteelta.

    • lotto

      Onneksi on tärkeämmät asiat hoidossa..

      *TaustatiedotFaiza A haki oleskelulupaa itselleen ja yhdelle lapselleen Suomen Etiopian suurlähetystöön 28.4.1998 jättämällään hakemuksella perheenyhdistämisperusteella. Hakemus perustui siihen, että A oli solminut 6.4.1998 avioliiton Abdullahi B -nimisen miehen kanssa, jolla oli pysyvä oleskelulupa Suomessa, ja että lapsi oli heidän yhteinen.
      Ulkomaalaisvirasto myönsi päätöksellään 14.2.2000 oleskeluluvat ajalle 14.2.2000 - 14.2.2001 ja jatkoi niitä 28.4.2002. Oleskeluluvan voimassaoloaikana A nouti toisen lapsensa Etiopiasta Suomeen ja synnytti kolmannen lapsensa.
      A haki yhdessä B:n kanssa sosiaalietuuksia ja toimeentulotukea seuraavasti:
      Kansaneläkelaitokselta
      •1.4.2000 - 31.8.2002 lapsilisää yhteensä 7 488,75 euroa,
      •3.4.2000 - 3.1.2002 lasten kotihoidon tukea yhteensä 8 708,10 euroa,
      •20.2.2001 - 3.1.2002 äitiys- ja vanhempainrahaa yhteensä 2 654 euroa sekä
      Helsingin kaupungilta
      •3.4.2000 - 31.1.2002 toimeentulotukea yhteensä 36 872,27 euroa.
      *

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      40
      5218
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3122
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      16
      2968
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2871
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      34
      1675
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1596
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      88
      1594
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      420
      1289
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1140
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      226
      1114
    Aihe