Ikäraja?

Epävarma asiasta!

Moro!

Matkani suuntautuu kohti Thaimaan Bangkokia ensi viikolla ja ajattelin kysyä mikä tai pikemminkin kuka on Thaimaassa liian nuori saamaan alkoholia baarista tai kaupasta? Internetistä en tahdo löytää varmaa tietoa tästä aiheesta.
Olen vasta 17 ja mieltäni askarruttaa tämä kyseinen kysymys.
Kiitos vastauksista!

9

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bang Saen

      Ala kohella. Holhousvaltiosta tulo vapaaseen maailmaan aiheuttaa kulttuurishokin.

    • äläörvellä

      Liekö 18 ? Tosin turistina sinulta kukaan mitään kysy.

      • passikopio mukaan

        Kirjoita "BAR RAID THAILAND" googleen.

        Kun baari ratsataan, kaikilta kysytään paperit.

        Kun alaikäisyytesi tulee esiin, joudut myös verikokeeseen ja napparikokeeseen.

        Minor eli alaikäinen aiheuttaa ravintolanpitäjälle isot sakot.

        Thait eivät oikein osaa tulkita länkkärin ikää eivätkä yleensä kysy papereita, mutta tältä osin lainsäädäntö on omaamme vastaava.


    • Bangkokista

      Baarissa ei missään nimessä kannata käydä alaikäisenä, koska tosiaan voi tulla isomman luokan ongelmia, jos jäät kiinni. Et varmaan halua päätyä pakalliseen putkaan tai selvittelemään asioita poliisin kanssa. Thaimaassahan farangi on aina väärässä ja poliisille pitää maksaa jotta pääsee pois.

      Thait on itse yleensä aika pienikokoisia, joten he voivat luulla sinua aikuiseksi. Kioskista ja kaupasta alkoholin osto tuskin tuottaa ongelmia ;-) Alkoholia ei meille ainakaan myyty kaupasta keskipäivällä, koska myyjä saoi että alkoholi on kuumalla vaarallista. Luultiin ensin ettei ne halua ollenkaan myydä meille, mutta iIlalla ne kuitenkin möi meille.

      • Alko Tani

        Alkoholia ei meille ainakaan myyty kaupasta keskipäivällä, koska myyjä saoi että alkoholi on kuumalla vaarallista. Luultiin ensin ettei ne halua ollenkaan myydä meille, mutta iIlalla ne kuitenkin möi meille.

        Ei varmaan myyty. Olen minakin Suomessa kaynyt. Tule joskus Thaimaahan ja katsotaan myyvatko. Mika ihmeen ratsia. En ole koskaan nahnyt viimeisen kymmenen vuoden aikana. ALKO rypee rahassa ja kirjoittaa paskaa tanne. Aikuiset ihmiset joutuvat valehtelemaan tanne palkkansa tahden.
        Voi paskahousuressukoita.


      • Alko Tani
        Alko Tani kirjoitti:

        Alkoholia ei meille ainakaan myyty kaupasta keskipäivällä, koska myyjä saoi että alkoholi on kuumalla vaarallista. Luultiin ensin ettei ne halua ollenkaan myydä meille, mutta iIlalla ne kuitenkin möi meille.

        Ei varmaan myyty. Olen minakin Suomessa kaynyt. Tule joskus Thaimaahan ja katsotaan myyvatko. Mika ihmeen ratsia. En ole koskaan nahnyt viimeisen kymmenen vuoden aikana. ALKO rypee rahassa ja kirjoittaa paskaa tanne. Aikuiset ihmiset joutuvat valehtelemaan tanne palkkansa tahden.
        Voi paskahousuressukoita.

        Ei se helteesta johdu. Idea on kaiketi, etta loppupaiva tehdaan toita. Juoppoa ei mikaan laki pitele. Suomessa juopot joivat kaikkea mahdollista pulituurista tinneriin.
        Mikali ostos on yli 10 litraa, niin myydaan. Esim. koppa kaljaa ja muutama muu puteli. Samaan aikaan kaikki pienet yksityiset kaupat myyvat. Laki koskee heita, mutta heille kaikki on tukkukauppaa ja asiakas hakee loput myohemmin.
        Itse en kay koskaan kaupasta ostamassa alkoholia. Teen tilauksen perjantai aamuisin tai vaimoni taydentaa kaapit ja iltapaivalla toimitus tukusta on kotona. Vaimo tai taloudenhoitaja on kuitannut ja ottanut vastaan ja jarjestanyt paikoilleen.


    • Muut Lääni epäselvä

      Bangkokissa mä oon epävarma ,että pidetäänkö siellä .
      Mutta koillis-thaimaa (Isan) on ikärajaton alkoholia ja tupakka. esim mä oon käynyt Udon thani, Khon kaen ja Nong khai..

      • tiedoksi

        Thaimaassa ei ole läänejä !!!! Ne on provinsseja, Siinä on suuri ero.


      • mikä olikaan ero
        tiedoksi kirjoitti:

        Thaimaassa ei ole läänejä !!!! Ne on provinsseja, Siinä on suuri ero.

        mutta Naimaahan on koko lääni yhtä bordellia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3371
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2066
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1420
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1367
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1314
    Aihe