Labbiksen ylisosiaalisuus

Vinkkejä vailla

Meillä on 5-kuukauden ikäinen uroslabbis ja kaikki sujuu mallikkaasti yhtä asiaa lukuunottamatta. Koira on kaikkien kaveri eli kaikki vastaantulijat pitäisi lenkillä tervehtiä ylenpalttisesti, saman kohtelun saa myös meidän omat vieraat. Kierroksia ottaa ainakin sata, kauhea läähätys päällä jne. Lenkillä en anna mennä ihmisten enkä muiden koirien luo. Toki tämä on vielä ihan pentu, mutta jotenkin tätä käytöstä pitäisi lähteä jo suitsimaan. Vinkkejä? Muilla tällaisia kaikkien kavereita?

4

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhempi labbis

      Pentukouluun koirasi kanssa ylisosiaalisia labbikset on aina. Opeta paikka mihin käsket sen kuin ovikello soi vieraita tulee 5 kk ikäinen labbis on villi vielä kauan, sit kuin pentu on täysikasvuinen ota valjaat käyttöön.Kyllä labbis aikuisena n 3 vuotiaana hölskytelee vierellä jo ilman hihnaakin.Täysikasvuisuuhan ei tarkoita valmista koiraa vaikka olisi opetettukin.

    • jen_lee

      Mulla on kanssa ylisosiaalinen labbis/sakemanni sekoitusnarttu. Ikää 4v. Lenkillä se haluaa kaikki vastaantulijat haistella ja hypätä syliin (!) ja aina kun meen kotia niin kauhea hännänheilutus alkaa, että koko koirakin heiluu puolelta toiselle : D Mut osaa tyttö olla vahtivakin, et jos vähän oven ulkopuolella tai pihassa kuuluu ääni niin heti alkaa murisee ja haukkuu. Ovikello kun soi niin tyttö juoksee ovelle haukkuen kokoajan eikä reagoi vaikka käsken olemaan hiljaa. ; ( Mutta muuten mahtavaluonteinen koira.

      • labuka83

        Mulla on vuoden ikäinen ruskea lapukka ja touhotusta on kyllä riittänyt tässä huushollissa. Lenkeillä suosittelen sydämmestäni sellaista vedonestopantaa, joka menee kuonon ympäri ja koiran leuka kääntyy alaspäin koiran vetäessä. Toimii ainakin mun koiralla loistavasti, kun ohitetaan koiria ja ihmisiä. Tuon pannan kanssa opetteluun kannattaa varata roimasti kärsivällisyyttä, lapukathan ovat melko jääräpäisiä otuksia, joten kauan ne jaksaa yrittää tuota epämiellyttäväksi koettua pantaa pois. Vielä täsmennyksi, että panta on ihan turvallinen ja eikä vahingoita koiran niskaa.
        Hyppimiseen kannattaa kokeilla vesipulloa, sellaista urheilujuomapulloa, josta tulee kunnon tujaus vettä kerralla. Pullo vaan selän taakse, kun tulee vieraita ja jos koira hyppää vieraan tullessa sisään, niin nopea ruiskaus vettä ja tiukka komento "ei". Koiran pasmat menee vähäksi aikaa sekaisin ruiskauksesta. Vähitellen se sitten oppii, että ei se hyppiminen ollutkaan niin kovin hyvä idea, vaan kehuja saa kun on kauniisti maassa. Muistakaa kehua oikeasta käytöksestä =)


    • Meillä myös ollut todella sosiaalinen. Nyt on 3-vuotias ja vieläkin menossa kaikkien koirien luokse, ihmisistä luopunut jos ne vaan kävelevät ohi. Okei, osittain johtuu ehkä siitä että ei olla koulutettu tarpeeksi mutta varmasti silti olisi vielä noin sosiaalinen vaikka olisi koulutettu enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe