Meillä on 5-kuukauden ikäinen uroslabbis ja kaikki sujuu mallikkaasti yhtä asiaa lukuunottamatta. Koira on kaikkien kaveri eli kaikki vastaantulijat pitäisi lenkillä tervehtiä ylenpalttisesti, saman kohtelun saa myös meidän omat vieraat. Kierroksia ottaa ainakin sata, kauhea läähätys päällä jne. Lenkillä en anna mennä ihmisten enkä muiden koirien luo. Toki tämä on vielä ihan pentu, mutta jotenkin tätä käytöstä pitäisi lähteä jo suitsimaan. Vinkkejä? Muilla tällaisia kaikkien kavereita?
Labbiksen ylisosiaalisuus
4
557
Vastaukset
- Vanhempi labbis
Pentukouluun koirasi kanssa ylisosiaalisia labbikset on aina. Opeta paikka mihin käsket sen kuin ovikello soi vieraita tulee 5 kk ikäinen labbis on villi vielä kauan, sit kuin pentu on täysikasvuinen ota valjaat käyttöön.Kyllä labbis aikuisena n 3 vuotiaana hölskytelee vierellä jo ilman hihnaakin.Täysikasvuisuuhan ei tarkoita valmista koiraa vaikka olisi opetettukin.
- jen_lee
Mulla on kanssa ylisosiaalinen labbis/sakemanni sekoitusnarttu. Ikää 4v. Lenkillä se haluaa kaikki vastaantulijat haistella ja hypätä syliin (!) ja aina kun meen kotia niin kauhea hännänheilutus alkaa, että koko koirakin heiluu puolelta toiselle : D Mut osaa tyttö olla vahtivakin, et jos vähän oven ulkopuolella tai pihassa kuuluu ääni niin heti alkaa murisee ja haukkuu. Ovikello kun soi niin tyttö juoksee ovelle haukkuen kokoajan eikä reagoi vaikka käsken olemaan hiljaa. ; ( Mutta muuten mahtavaluonteinen koira.
- labuka83
Mulla on vuoden ikäinen ruskea lapukka ja touhotusta on kyllä riittänyt tässä huushollissa. Lenkeillä suosittelen sydämmestäni sellaista vedonestopantaa, joka menee kuonon ympäri ja koiran leuka kääntyy alaspäin koiran vetäessä. Toimii ainakin mun koiralla loistavasti, kun ohitetaan koiria ja ihmisiä. Tuon pannan kanssa opetteluun kannattaa varata roimasti kärsivällisyyttä, lapukathan ovat melko jääräpäisiä otuksia, joten kauan ne jaksaa yrittää tuota epämiellyttäväksi koettua pantaa pois. Vielä täsmennyksi, että panta on ihan turvallinen ja eikä vahingoita koiran niskaa.
Hyppimiseen kannattaa kokeilla vesipulloa, sellaista urheilujuomapulloa, josta tulee kunnon tujaus vettä kerralla. Pullo vaan selän taakse, kun tulee vieraita ja jos koira hyppää vieraan tullessa sisään, niin nopea ruiskaus vettä ja tiukka komento "ei". Koiran pasmat menee vähäksi aikaa sekaisin ruiskauksesta. Vähitellen se sitten oppii, että ei se hyppiminen ollutkaan niin kovin hyvä idea, vaan kehuja saa kun on kauniisti maassa. Muistakaa kehua oikeasta käytöksestä =)
Meillä myös ollut todella sosiaalinen. Nyt on 3-vuotias ja vieläkin menossa kaikkien koirien luokse, ihmisistä luopunut jos ne vaan kävelevät ohi. Okei, osittain johtuu ehkä siitä että ei olla koulutettu tarpeeksi mutta varmasti silti olisi vielä noin sosiaalinen vaikka olisi koulutettu enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3467772Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r975517Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114633Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274430Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1464307Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573829Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773727Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava363646SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853461