Labbiksen ylisosiaalisuus

Meillä on 5-kuukauden ikäinen uroslabbis ja kaikki sujuu mallikkaasti yhtä asiaa lukuunottamatta. Koira on kaikkien kaveri eli kaikki vastaantulijat pitäisi lenkillä tervehtiä ylenpalttisesti, saman kohtelun saa myös meidän omat vieraat. Kierroksia ottaa ainakin sata, kauhea läähätys päällä jne. Lenkillä en anna mennä ihmisten enkä muiden koirien luo. Toki tämä on vielä ihan pentu, mutta jotenkin tätä käytöstä pitäisi lähteä jo suitsimaan. Vinkkejä? Muilla tällaisia kaikkien kavereita?
4588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pentukouluun koirasi kanssa ylisosiaalisia labbikset on aina. Opeta paikka mihin käsket sen kuin ovikello soi vieraita tulee 5 kk ikäinen labbis on villi vielä kauan, sit kuin pentu on täysikasvuinen ota valjaat käyttöön.Kyllä labbis aikuisena n 3 vuotiaana hölskytelee vierellä jo ilman hihnaakin.Täysikasvuisuuhan ei tarkoita valmista koiraa vaikka olisi opetettukin.

Äänestä

Mulla on kanssa ylisosiaalinen labbis/sakemanni sekoitusnarttu. Ikää 4v. Lenkillä se haluaa kaikki vastaantulijat haistella ja hypätä syliin (!) ja aina kun meen kotia niin kauhea hännänheilutus alkaa, että koko koirakin heiluu puolelta toiselle : D Mut osaa tyttö olla vahtivakin, et jos vähän oven ulkopuolella tai pihassa kuuluu ääni niin heti alkaa murisee ja haukkuu. Ovikello kun soi niin tyttö juoksee ovelle haukkuen kokoajan eikä reagoi vaikka käsken olemaan hiljaa. ; ( Mutta muuten mahtavaluonteinen koira.

Äänestä
  • Mulla on vuoden ikäinen ruskea lapukka ja touhotusta on kyllä riittänyt tässä huushollissa. Lenkeillä suosittelen sydämmestäni sellaista vedonestopantaa, joka menee kuonon ympäri ja koiran leuka kääntyy alaspäin koiran vetäessä. Toimii ainakin mun koiralla loistavasti, kun ohitetaan koiria ja ihmisiä. Tuon pannan kanssa opetteluun kannattaa varata roimasti kärsivällisyyttä, lapukathan ovat melko jääräpäisiä otuksia, joten kauan ne jaksaa yrittää tuota epämiellyttäväksi koettua pantaa pois. Vielä täsmennyksi, että panta on ihan turvallinen ja eikä vahingoita koiran niskaa.
    Hyppimiseen kannattaa kokeilla vesipulloa, sellaista urheilujuomapulloa, josta tulee kunnon tujaus vettä kerralla. Pullo vaan selän taakse, kun tulee vieraita ja jos koira hyppää vieraan tullessa sisään, niin nopea ruiskaus vettä ja tiukka komento "ei". Koiran pasmat menee vähäksi aikaa sekaisin ruiskauksesta. Vähitellen se sitten oppii, että ei se hyppiminen ollutkaan niin kovin hyvä idea, vaan kehuja saa kun on kauniisti maassa. Muistakaa kehua oikeasta käytöksestä =)

    Äänestä

Meillä myös ollut todella sosiaalinen. Nyt on 3-vuotias ja vieläkin menossa kaikkien koirien luokse, ihmisistä luopunut jos ne vaan kävelevät ohi. Okei, osittain johtuu ehkä siitä että ei olla koulutettu tarpeeksi mutta varmasti silti olisi vielä noin sosiaalinen vaikka olisi koulutettu enemmän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vinkkejä vailla kirjoitti:

Meillä on 5-kuukauden ikäinen uroslabbis ja kaikki sujuu mallikkaasti yhtä asiaa lukuunottamatta. Koira on kaikkien kaveri eli kaikki vastaantulijat pitäisi lenkillä tervehtiä ylenpalttisesti, saman kohtelun saa myös meidän omat vieraat. Kierroksia ottaa ainakin sata, kauhea läähätys päällä jne. Lenkillä en anna mennä ihmisten enkä muiden koirien luo. Toki tämä on vielä ihan pentu, mutta jotenkin tätä käytöstä pitäisi lähteä jo suitsimaan. Vinkkejä? Muilla tällaisia kaikkien kavereita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu