miksi labbis tekee..

susettex

Elikkä siis meillä on 9 viikkoa vanha labbis narttu. Meidän "lenkit" eli siis pihalla käynnit rajoittuu siihen että tyttö käy tarpeillaan ja mahdollisesti peuhataan ulkona muutama minuutti ja tullaan takasin sisälle koska rokotuksia ei vielä ole.
Kun päästään sisään, alkaa tyttö pissata lähes heti sisään tultuaan vaikka pissasi myös ulkona. Sama toistuu taas muutaman minuutin päästä ja joskus useita kertoja. Viiminen pissa saattaa olla että tiristetään ihan vaan ne pari pientä pisaraa. On outoa koska 7-8 viikkosena ei tuota tehny, vaan pissasi lattialle silloin jos sattui ihan puhdas vahinko, toisin kun nyt musta tuntuu että tekee ikäänkuin tahallaan, kattoo silmiin ja pissaa jos satun olemaan lähellä. En ymmärrä miten tota pissaa riittää kun ei tunnu juovankaan niin paljon..
Eikai tämä nyt mikään virtsatulehdus vaan ole, kun ei tosiaan olla oltu pihalla kun se hetki ja lähes kaiken aikaa neiti on touhunnut, ei siis ole istunut kylmällä maalla tai muuta sellasta... Kaikkihan on tietysti mahdollista mutta....

Kiitos jo etukäteen ! =)

4

440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mössis

      Tilaapa aika lääkärille, kyllä toi vaikuttaa virtsatulehdukselta.

    • hauf

      Minulla on samanikäinen uros,, mistäpäin pentusi on?
      Olen käynyt pennun kanssa jo hieman pidemmälläkin pihasta , vähän tutustuttu lähiympäristöön. Asun vähän syrjemmällä, joten muita koiria täällä ei juurikaan ole.
      Aika reippaasti jaksaa tassutella mukana, tosin aika jytky kaveri se on jo kantaa takaisin, kun ei aina jaksa. Minkäkokoinen pentusi on,, täällä n. 8.5 kg.
      Pissahommat,, tämä ei kovin usein tee tarpeitaan, mutta kun tekee, niin lätäkkö on kyllä aika iso. Sekä ulos, että sisälle paperille/matolle!!

      • susettex

        haettiin tuo neiti joensuusta:)
        ollaanhan mekin tossa pihapiirissä ja läheisillä kaduilla käyty, mut ei sen pidemmälle vielä, täällä kun noita koiria löytyy. kyllähän tollakin tota energiaa riittää ja varmaan jaksais kävelläkin, mut sitte vasta kun noi rokotukset on kunnossa:)
        viimeks kun punnittiin niin oli about 5.5kg, nyt ei olla hetkeen punnittu, viimeistään sitte kun on matolääkkeiden aika :)


      • hauf
        susettex kirjoitti:

        haettiin tuo neiti joensuusta:)
        ollaanhan mekin tossa pihapiirissä ja läheisillä kaduilla käyty, mut ei sen pidemmälle vielä, täällä kun noita koiria löytyy. kyllähän tollakin tota energiaa riittää ja varmaan jaksais kävelläkin, mut sitte vasta kun noi rokotukset on kunnossa:)
        viimeks kun punnittiin niin oli about 5.5kg, nyt ei olla hetkeen punnittu, viimeistään sitte kun on matolääkkeiden aika :)

        Eivät sit ole samasta pentueesta, tämä pentu on savosta =). Tosin nyt olemme Joensuun seudulla myöskin.
        Olen yllättynyt siitä, miten rauhallisia labradorin pennut ovat. Siis kyllähän tällä vauhtia riittää myös, mutta osaa myös rauhoittua. Kasvatin yhden terrierin pennun lähiaikoina ja siihen verrattuna tämä on tosi rauhallinen pentu! Roduilla on tosiaankin eroja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4402
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2859
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2612
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1585
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      192
      1030
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe