miksi labbis tekee..

susettex

Elikkä siis meillä on 9 viikkoa vanha labbis narttu. Meidän "lenkit" eli siis pihalla käynnit rajoittuu siihen että tyttö käy tarpeillaan ja mahdollisesti peuhataan ulkona muutama minuutti ja tullaan takasin sisälle koska rokotuksia ei vielä ole.
Kun päästään sisään, alkaa tyttö pissata lähes heti sisään tultuaan vaikka pissasi myös ulkona. Sama toistuu taas muutaman minuutin päästä ja joskus useita kertoja. Viiminen pissa saattaa olla että tiristetään ihan vaan ne pari pientä pisaraa. On outoa koska 7-8 viikkosena ei tuota tehny, vaan pissasi lattialle silloin jos sattui ihan puhdas vahinko, toisin kun nyt musta tuntuu että tekee ikäänkuin tahallaan, kattoo silmiin ja pissaa jos satun olemaan lähellä. En ymmärrä miten tota pissaa riittää kun ei tunnu juovankaan niin paljon..
Eikai tämä nyt mikään virtsatulehdus vaan ole, kun ei tosiaan olla oltu pihalla kun se hetki ja lähes kaiken aikaa neiti on touhunnut, ei siis ole istunut kylmällä maalla tai muuta sellasta... Kaikkihan on tietysti mahdollista mutta....

Kiitos jo etukäteen ! =)

4

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mössis

      Tilaapa aika lääkärille, kyllä toi vaikuttaa virtsatulehdukselta.

    • hauf

      Minulla on samanikäinen uros,, mistäpäin pentusi on?
      Olen käynyt pennun kanssa jo hieman pidemmälläkin pihasta , vähän tutustuttu lähiympäristöön. Asun vähän syrjemmällä, joten muita koiria täällä ei juurikaan ole.
      Aika reippaasti jaksaa tassutella mukana, tosin aika jytky kaveri se on jo kantaa takaisin, kun ei aina jaksa. Minkäkokoinen pentusi on,, täällä n. 8.5 kg.
      Pissahommat,, tämä ei kovin usein tee tarpeitaan, mutta kun tekee, niin lätäkkö on kyllä aika iso. Sekä ulos, että sisälle paperille/matolle!!

      • susettex

        haettiin tuo neiti joensuusta:)
        ollaanhan mekin tossa pihapiirissä ja läheisillä kaduilla käyty, mut ei sen pidemmälle vielä, täällä kun noita koiria löytyy. kyllähän tollakin tota energiaa riittää ja varmaan jaksais kävelläkin, mut sitte vasta kun noi rokotukset on kunnossa:)
        viimeks kun punnittiin niin oli about 5.5kg, nyt ei olla hetkeen punnittu, viimeistään sitte kun on matolääkkeiden aika :)


      • hauf
        susettex kirjoitti:

        haettiin tuo neiti joensuusta:)
        ollaanhan mekin tossa pihapiirissä ja läheisillä kaduilla käyty, mut ei sen pidemmälle vielä, täällä kun noita koiria löytyy. kyllähän tollakin tota energiaa riittää ja varmaan jaksais kävelläkin, mut sitte vasta kun noi rokotukset on kunnossa:)
        viimeks kun punnittiin niin oli about 5.5kg, nyt ei olla hetkeen punnittu, viimeistään sitte kun on matolääkkeiden aika :)

        Eivät sit ole samasta pentueesta, tämä pentu on savosta =). Tosin nyt olemme Joensuun seudulla myöskin.
        Olen yllättynyt siitä, miten rauhallisia labradorin pennut ovat. Siis kyllähän tällä vauhtia riittää myös, mutta osaa myös rauhoittua. Kasvatin yhden terrierin pennun lähiaikoina ja siihen verrattuna tämä on tosi rauhallinen pentu! Roduilla on tosiaankin eroja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      113
      3765
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      45
      3270
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      25
      2590
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      198
      2432
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      22
      2369
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      35
      1596
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      103
      1379
    8. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1290
    9. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1270
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      71
      1128
    Aihe