Jos esim. Microsoft Office-paketti on sen verta vanha, että sen tuotetuki
on tuon elinkaarituen mukaan jo lopetettu, eikö sitä enää uskalla käyttää???
Eikö myöskään uskalla asentaa koneelle??? Vastauksia kiitos!
on tuon elinkaarituen mukaan jo lopetettu, eikö sitä enää uskalla käyttää???
Eikö myöskään uskalla asentaa koneelle??? Vastauksia kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saattaa olla paikkaamattomia aukkoja, joita hyödyttäen jonkin hyväksikäyttömenetelmän avulla voidaan ujuttaa haittaohjelmia koneelle, jos avaat office-tiedostoja suoraan netistä. Tähän saattaa auttaa virustutka, 100 % varmuutta ei sillä saa. Muitakin konsteja löytyy.
Koneella voit rauhassa luoda tiedostoja ja vaikka lähettää niitä muille. Voit avatakin niitä, kunhan ovat luotettavasta lähteestä.
lataa siihen mistään hämäristä lähteistä (netti taitaa olla hämärin)
dokumenttejä ja ominaisuudet riittävät niin ihan hyvin voi käyttää.
Tuo "elinkaari" on näissä asioissa erittäin venyvä käsite.
Ja "tuki" vielä venyvämpi.
Itselläni on tässä koneessa käytössä MSOffice2000Pro.
Enkä aio vaihtaa ennenkuin tämä kone lentää joskus SER:iin.
Muuten kelpaa jos et avaa vieraita tiedostoja. Mutta MS Officen julkaisuthan on tuettuina 10v, että eiköhän se konekin ole silloin jo vanha ja MS Office on siinä asennettuna?
Ota huomioon se, että Microsoftin ohjelmistoilla sovellusohjelmisto toimii varmasti lähinnä silloin kun se on korkeintaan 5v vanhempi kuin käyttöjärjestelmä. Eli Windows 7:n ei esimerkiksi MS Office 2007:aa vanhempaa oikein laitella ja sillä mennään vielä 6v.
Kotikäytössä ei haittaa yhtään vaikka "elinkaari" on lopussa. Jos ohjelma asentuu, niin käytä pois.
Turhaa höpinää tuosta elinkaaresta. Itsellä on vielä käytössä DOS ohjelmia -80 luvulta ja hienosti pelaavat (tosin vaati hieman säätöä). ;-)
-J-