Jos joku omistaa tai on omistanut Kawan Z750
kuulisin mielelläni kokemuksianne pyörästä.
plussat ja miinukset.
hyvää kesää kaikille
Kawasaki Z750 kokemuksia?
7
14359
Vastaukset
- Z750
Mulla ollu nyt kuukauden verran ensi pyöränä ja tommonen 2tkm takana.
hyvä opetella ja suht huoleton ollut meillä
riittävästi tehoa ja ominaisuuksia
näppärä kaupungissa
saan hyvän ajoasennon (183cm)
Kohtuu hintanen
-moottoritiellä löytyy uudet niskalihakset (naku) :)
-kytkin vaati säätöä tuli tosi raskaaksi (9tkm kohdalla)
-vaimo ei saa parasta mahdollista ajoasentoa (170cm)
-peilit ei pysy kovassa vauhdissa paikoillaan
Kaiken kaikkiaan ollaan olty tyytyväisiä ja varmasti seuraava kausi menee myös. Vaihdetaan äänenvaimennin ens kesäks ja hommataan uus kytkin vaijeri. Kokemusta mulla ei paljoo ole muista pyöristä, mutta suosittelen. - Getomorf
Ite ostin Z750 2006 viime kesänä ja nyt on itellä takana 10tkm.
Pyörä on helppo ja ketterä ajaa. Itellä on pituutta 169 ja istumakorkeus on vakiona vähän turhan korkee. Madalsin takapäätä koiranluilla ja laskin etupäätä, istumakorkeus laski n.4cm ja nyt on sopivan matala. Syö bensaa matka-ajossa n. 4.1L/100km eli kohtuullisen edullinen. Vikoja ei oo ollu ja kaikki toimii mainiosti. Jos jostain pitää valittaa nii tehoa vois olla enemmänki, nyt ku on tottunu herkkään kaasuun, mut ehkä se reilu 4s 0-100km/h riittää ;) Vääntöä on sen verran, että ilman kaasua jaksaa lähtee liikkeelle. Aijemmin ollu pyöränä 1200 kuutioinen ja siinä oli vääntöö sopivasti :)
Motarilla tosiaan tuppaa ilmavirta vähän pyörii, mut eipä oo itteä haitannu niin paljon ettei olis pystyny tampere-helsinki väliä ajaa motarinopeutta. Itellä on peilit pysyny hyvin paikoillaa, 150km/h nopeudessaki.
Ja mitä huoltoon tulee, helppoa. Venttiilien säätö onnistuu helpommin, ku monessa muussa pyörässä ja tekniikka ei oo mitään niin ihmeellistä ettei siitä selviäis.
Kaikenkaikkiaan loistava pyörä ja voin suositella sen ostamista!
Kannattaa vilkasta Z1000 mallia jos budjetti riittää eikä vakuutukset hirvitä, Z750 soveltuu kuitenkin 100000 kertaa paremmin ensipyöräksi kuin Z1000. Z1000:sta löytyy vähän enemmän tehoo ja mikä parempi, enemmän vääntöö. Myös jousitus on vähän paremmin omaan makuun toteutettu kuin Z750:ssä, vaikka ei se millään tavalla ole huono Z750:ään.
Onnea pyörän valintaa, käy koeajaa ja ihastu! :)- Anonyymi
sulla köyhällä ei oo varaa edes skootteriin ,niin että pie läpes kiinni vaan.
- No ei se 1000n zeta
ole sen huonompi ensipyöräksi kuin 750. Jääpähän yksi turha vaihto pois välistä kun ostaa heti isomman. Ai että 100000 kappas kuin ei 100000000000kertaa,oletko 18 vuotias?
- Getomorf
25 vuotias. No ei se ehkä ihan 100000 kertasesti oo parempi, mut on se omasta mielestä ensipyöräksi mukavampi ajettava ja vakuutusmaksut on omalla kohdalla paljon halvemmet.
- Anonyymi
Erittäin hyvä käyttöpyörä just tehoja mitä tarvii ja sen kun ajelee ja huoltaa pyörää.
- Anonyymi
Mulla ollut 6 z 1000 yamahaa ,ja ensimmäinen oli 1974 vm hain sen japanista soutamalla.Ja seuraava oli z java 2002 ja sen intialaiselta fakiirilta ,kun se sanoi hävittävänsä javan nopeasti.sen jälkeen ostiin 4 honda z pyörää yht aikaa että sais rahat jonnekkin muuhun kuin viinaan.mutta onhan tuota tullu tankkia tuoksuteltua sen jälk koska ei oo rahaa ollu ostaa sitä viinaa.päivääkään en vaihtas pois ja tiedän Z pyöristä kaiken.Soittele jos ongelmia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2265104Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki663374PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist913050Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma373009Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622865Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902695Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142401Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032237- 1541651
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91320