Perheen matka (4 henk) lappiin maksaa 10000e ja tähän ei vielä sisälly ruuat. Matka tehdään tietenkin parhaaseen aikaan eli maaliiskuun ensimmäisellä tai toisella viikolla.
Lappi ei sovellu köyhille!
3
623
Vastaukset
- padd5
Millainen majoitus? Millä menettekö omalla autolla? onko omat välineet? En oikein jaksa uskoa että lapin reissu maksaa kymppitonnin? Omalla porukalla 5henkilöä budjetti oli noin 2000e joka riitti mainiosti.
- tt
3 hotellihuonevarausta viikoksi, 7 hengelle hissiliput jokapäiväksi viikon ajaksi, bensa on kallista, kaikki maksaa nykyään 3-4x mitä markka-aikana maksoi. ruokiin menee tonni. eli 11 tonnia menee yhteensä viikon ajalta. elikkä siinä menee 5 kuukauden palkka kun verot on otettu pois :O
- 3000e/vko
Laskettelumatka lappiin kevät talvella 2 aikuista 2 nuorta (16v)
Mökinvuokra 800e
Polttoaine 2200km = 200l = 300e
Ruuat ja juomat 800e (voi syödä muuallakin kuin mökissä!)
Hissiliput kaikille 600e
Muut kulut 500e
Esimerkissä ei tarvitse köyhäillä vaan lomailla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain32912076Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15711164Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2776516Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2505311Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1823768- 1743588
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin602631Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1172089Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131884