Jeesiä vailla.

Kaitsu.

Mahtaisiko olla jollain photoshop-gurulla kiinnostusta muokata muuan kuva pientä korvausta vastaan?
Tarkoitus olisi saada käsin piirretty, koneelle skannattu kuva yhdistettyä toiseen kuvaan. Pitäis laittaa ääriviivat uusiks ja väriä kuvaan. Sellaiseen muotoon pitäis vielä saada että saa painofirmalle lähetettyä kuvan, ja he sitten painavat paidat. Itse olen tietokoneiden kanssa niin käsi, että ihme jos tämä viesti tulee edes näkyviin. ;D

4

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lk äjknm ämknäknm

      Paitoja tehdään useammallakin painomenetelmällä. Digiprinttipaidat on käytännössä tulosteita, niissä voi olla rasteri. Taikka sitten spottivärejä.Seripainossa painettavassa paidassa voi tokikin olla rasteri, mutta käytännössä aina mukana on spottivärejä. Siirtokuvapaidat voivat myös olla rasteripaitoja, mutta myös niissä voi käyttää spottivärejä.

      Piirroskuvia monenlaisia. Jos sävyjä, silloin rasteri, jos viivapiirros, sitten se voi olla joko rasterina, tai yleensä mieluummin vektorigrafiikkana.....

      Selvittele missä aiot paidan teettää. Kysy sieltä. Katsos kun paino originaaleja ei edes voi tehdä ilman specsejä, elikkäs painon aineistovaatimuksia. Printatttu tai siirtokuvapaidan voi tehdä tiedostosta, mutta siinäkin värimäärityksien pitää olla oikein. Ja usein, melkein aina jos tahtoo painatuksen tummalle paidalle, tarvitaan alle pohjavalkoinen....

      Lompsi painoo ja selitä mitä haluat, jos ne on kilttejä, ei montaa sataa maksa :DDDDD

      Ai niin, ääriviivojen muutttaminen tarkoittaa helpolla kuvan tekemistä vektorigrafiikaksi, kuvasta riippuen siinä menee muutamasta minuutista muutamaan päivään, riippuu kuvasta:DDD Niin ja fotari ei ole vektoriohjelma.

      • Kaitsu.

        Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.


      • yi hoi op iup 87 ++
        Kaitsu. kirjoitti:

        Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.

        Ongelma on se, että pitää tietää, miten kuva toteutetaan ja millainset kuvat. Kaikki riippuu noista parista pikkujutusta.


      • dorph
        Kaitsu. kirjoitti:

        Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.

        Kysele Kaitsu joltain kaverilta ku osaa noita hommia, ei se kuulosta vaikealta tehtävältä sille joka vähän photarista tietää..
        Toinen vastaaja tarkoittaa suomeksi sitä, että riittääkö painofirmalle tavallinen .jpg-tiedostomuoto kuvalle, mikä esim. tulee digikamerastakin siirrettäessä valmiiksi tietokoneelle katsottavaksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      82
      4260
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      116
      3293
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      121
      3277
    4. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      2724
    5. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      218
      2514
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      19
      2171
    7. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2006
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      29
      1944
    9. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1903
    10. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      45
      1886
    Aihe