Mahtaisiko olla jollain photoshop-gurulla kiinnostusta muokata muuan kuva pientä korvausta vastaan?
Tarkoitus olisi saada käsin piirretty, koneelle skannattu kuva yhdistettyä toiseen kuvaan. Pitäis laittaa ääriviivat uusiks ja väriä kuvaan. Sellaiseen muotoon pitäis vielä saada että saa painofirmalle lähetettyä kuvan, ja he sitten painavat paidat. Itse olen tietokoneiden kanssa niin käsi, että ihme jos tämä viesti tulee edes näkyviin. ;D
Jeesiä vailla.
4
446
Vastaukset
- lk äjknm ämknäknm
Paitoja tehdään useammallakin painomenetelmällä. Digiprinttipaidat on käytännössä tulosteita, niissä voi olla rasteri. Taikka sitten spottivärejä.Seripainossa painettavassa paidassa voi tokikin olla rasteri, mutta käytännössä aina mukana on spottivärejä. Siirtokuvapaidat voivat myös olla rasteripaitoja, mutta myös niissä voi käyttää spottivärejä.
Piirroskuvia monenlaisia. Jos sävyjä, silloin rasteri, jos viivapiirros, sitten se voi olla joko rasterina, tai yleensä mieluummin vektorigrafiikkana.....
Selvittele missä aiot paidan teettää. Kysy sieltä. Katsos kun paino originaaleja ei edes voi tehdä ilman specsejä, elikkäs painon aineistovaatimuksia. Printatttu tai siirtokuvapaidan voi tehdä tiedostosta, mutta siinäkin värimäärityksien pitää olla oikein. Ja usein, melkein aina jos tahtoo painatuksen tummalle paidalle, tarvitaan alle pohjavalkoinen....
Lompsi painoo ja selitä mitä haluat, jos ne on kilttejä, ei montaa sataa maksa :DDDDD
Ai niin, ääriviivojen muutttaminen tarkoittaa helpolla kuvan tekemistä vektorigrafiikaksi, kuvasta riippuen siinä menee muutamasta minuutista muutamaan päivään, riippuu kuvasta:DDD Niin ja fotari ei ole vektoriohjelma.- Kaitsu.
Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.
- yi hoi op iup 87 ++
Kaitsu. kirjoitti:
Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.
Ongelma on se, että pitää tietää, miten kuva toteutetaan ja millainset kuvat. Kaikki riippuu noista parista pikkujutusta.
- dorph
Kaitsu. kirjoitti:
Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.
Kysele Kaitsu joltain kaverilta ku osaa noita hommia, ei se kuulosta vaikealta tehtävältä sille joka vähän photarista tietää..
Toinen vastaaja tarkoittaa suomeksi sitä, että riittääkö painofirmalle tavallinen .jpg-tiedostomuoto kuvalle, mikä esim. tulee digikamerastakin siirrettäessä valmiiksi tietokoneelle katsottavaksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.664871Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2733746Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2903428Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1183305Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie382920Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271798- 1051610
- 1721261
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA881158Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."351122