Jeesiä vailla.

Kaitsu.

Mahtaisiko olla jollain photoshop-gurulla kiinnostusta muokata muuan kuva pientä korvausta vastaan?
Tarkoitus olisi saada käsin piirretty, koneelle skannattu kuva yhdistettyä toiseen kuvaan. Pitäis laittaa ääriviivat uusiks ja väriä kuvaan. Sellaiseen muotoon pitäis vielä saada että saa painofirmalle lähetettyä kuvan, ja he sitten painavat paidat. Itse olen tietokoneiden kanssa niin käsi, että ihme jos tämä viesti tulee edes näkyviin. ;D

4

491

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lk äjknm ämknäknm

      Paitoja tehdään useammallakin painomenetelmällä. Digiprinttipaidat on käytännössä tulosteita, niissä voi olla rasteri. Taikka sitten spottivärejä.Seripainossa painettavassa paidassa voi tokikin olla rasteri, mutta käytännössä aina mukana on spottivärejä. Siirtokuvapaidat voivat myös olla rasteripaitoja, mutta myös niissä voi käyttää spottivärejä.

      Piirroskuvia monenlaisia. Jos sävyjä, silloin rasteri, jos viivapiirros, sitten se voi olla joko rasterina, tai yleensä mieluummin vektorigrafiikkana.....

      Selvittele missä aiot paidan teettää. Kysy sieltä. Katsos kun paino originaaleja ei edes voi tehdä ilman specsejä, elikkäs painon aineistovaatimuksia. Printatttu tai siirtokuvapaidan voi tehdä tiedostosta, mutta siinäkin värimäärityksien pitää olla oikein. Ja usein, melkein aina jos tahtoo painatuksen tummalle paidalle, tarvitaan alle pohjavalkoinen....

      Lompsi painoo ja selitä mitä haluat, jos ne on kilttejä, ei montaa sataa maksa :DDDDD

      Ai niin, ääriviivojen muutttaminen tarkoittaa helpolla kuvan tekemistä vektorigrafiikaksi, kuvasta riippuen siinä menee muutamasta minuutista muutamaan päivään, riippuu kuvasta:DDD Niin ja fotari ei ole vektoriohjelma.

      • Kaitsu.

        Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.


      • yi hoi op iup 87 ++
        Kaitsu. kirjoitti:

        Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.

        Ongelma on se, että pitää tietää, miten kuva toteutetaan ja millainset kuvat. Kaikki riippuu noista parista pikkujutusta.


      • dorph
        Kaitsu. kirjoitti:

        Niin siis ongelmahan on siinä, että mulla on kaksi erillistä kuvaa, joista pitäis saada tehtyä yks.. Nopeesti selitettynä mulla on tausta erikseen, ja siihen pitäisi saada käsin piirretty kuva mukaan jotenkin.

        Kysele Kaitsu joltain kaverilta ku osaa noita hommia, ei se kuulosta vaikealta tehtävältä sille joka vähän photarista tietää..
        Toinen vastaaja tarkoittaa suomeksi sitä, että riittääkö painofirmalle tavallinen .jpg-tiedostomuoto kuvalle, mikä esim. tulee digikamerastakin siirrettäessä valmiiksi tietokoneelle katsottavaksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      929
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      908
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      39
      839
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      655
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      644
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      605
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      542
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      518
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      160
      483
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      481
    Aihe