Marsu vinkuu

Nipsu__^^

Olen todella huolissani marsustani. Se vinkuu monta kertaa päivässä todella kova äänisesti, pelkään että sitä sattuu. Netistä olen etsinyt tietoa miksi marsu vinkuu, mutta en löydä. tiedättekö te? Marsullani on jaloissa sientä, mutta olen sitä rasvaillut ja leikannut pois sillonkun pystyy ettei vahingossakaan osu ihoon. Se vinkuu yksin, tai kaverinsa kanssa että ei tunnu olevan häkkikaverista kiinni..eläinlääkäriin ei olisi rahaa pariin kuukauteen, mutta jos on pakko aina sitä rahaa jostain saa, mitä mieltä olette kannattaako minun olla huolissani tuosta kiljumisesta? Ja jos asiaan liittyy jotenkin, cvitamiinia pitäisi saada tarpeeksi, jauhetta annan ja paprikaa..

8

4709

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Nipsu__^^

        oli!:) kiitos, oppi vähän muutakin niiden juttelusta:) eli ei nyt enään tarvitse pelätä että se kivusta huutaisi:)


      • hjgyfr4
        Nipsu__^^ kirjoitti:

        oli!:) kiitos, oppi vähän muutakin niiden juttelusta:) eli ei nyt enään tarvitse pelätä että se kivusta huutaisi:)

        Voi olla myös kivi virtsateissä.Näin oli meillä.Piti useita kertoja päivässä ulinaa.Piti lopettaa kun vietiin eläinlääkäriin:(


    • llllllllllll

      Oletko vienyt sitä eläinlääkäriin tosta sienestä? Etkö saanut mitään hoito-ohjetta kuin rasvata ja leikata sientä?

      • Sanska_

        Enpä jaksa uskoa että oikeasti sieni olisi, känsä vain.


    • Hipsukukkuu

      Tarkoittanet sienellä känsää. Känsä on siis kovettunutta tassun ihoa, joka saattaa joskus näyttää ylimääräiseltä kynneltä.

      Marsut pitävät usein omaa elämäänsä, ihan vain huomiota hakeakseen tai viestiäkseen toiselle marsulle :) Meillä kiljuttiin aina, jos kuultiin jääkaapin oven avaus tai että jos käveltiin häkin ohi ilman, että asukkaat saivat herkkupalaa..

    • Nipsu__^^

      Kun näytin marsuni tassua "kokeneelle marsunomistajalle" hän sanoi että kyseessä on jonkinlainen sieni, mutta kyseessä taitaa olla känsä, sillä olen pystynyt pari pientä palaa leikkaamaan pois ilman että marsua on sattunut eli ei se voi vakavaa olla, ja rasvailla yritän ahkerasti että ei kasvaisi paljoa ja pysyy tassut pehmosina, ja vinkuminen on toivottavasti huomion hakemista, sillä marsu tuntuu muuten hyvinvoivalta, leikkisältä ja muutenkin iloiselta, eli nyt en vie eläinläääriin ellei tilanne muutu, kiitos kommenteista:)

    • Anonyymi

      Voi ei en kyllä tiedä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      392
      1526
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      65
      981
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      82
      969
    4. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      119
      957
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      930
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      711
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      639
    9. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      116
      634
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      614
    Aihe