Onko kukaan matkustanut New Yorkiin American Airlinesin suoralla lennolla Helsingistä, jonka operoijana toimii Finnair? Onko AA:n ja Finnairin lippujen ostajat samassa asemassa; mm. matkatavaraohjeet eroavat jonkin verran toisistaan, kumman ohjeita noudatetaan, Finnairinko?! Onko mitään muita asioita, joita tulisi huomioida ennen matkan varaamista American Airlinesilta? Mielummin kannattaisin kotimaista yhtiötä ja ostaisin liput Finnairilta, mutta n. 100 euron hintaero puoltaa American Airlinesin valintaa. Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!
American Airlines
5
1412
Vastaukset
- Finnair sen lentää
keneltä matkan ostat sillä Finnairin kirstuun se silti kilahtaa...sinähän lennät Finnairilla...kannattaa aina miettiä ja kysyä sitten vasta. Tuota hintaero en usko sillä kyllä matkan pitäisi olla samanhintainen? Samoin matkatavarat kuten Finnairilla. Finnair ei ole kotimainen yhtiö mutta siltähän se äkkiä näyttää. Harmi vaan että lentävät miten sattuu ja nytkin on tulossa uusi lakko kohta puoliin...
- matkailija-x
Lippuen hinnoissa voi olla eroa eri lentoyhtiöden myydessä niitä samalle lennolle. Eikä operoiva yhtiö ole aina halvin... Usein Pariisiin lentäessäni lennän halvemmilla Air Francen lipuilla kuin mitä lentoja operoiva Finnair myy samoille lennoille.
Tuosta matkatavaroiden määrästä en ole ihan varma, mutta lähtisin sen mukaan, mitä AA:n sivuilla sanotaan, ethän voi välttämättä tietää kuka lentoa oikeasti operoi. Itse olen ainakin kerran vedonnut lippuuni kirjoitettuihin matkatavaramääriin ja selitykseni hyväksyttiin mukisematta. Ilmeisesti matkatavaroiden sallituissa enimmäismäärissä ei ole suuriakaan eroja enää, kun Finnairkaan ei enää kuljeta kuin yhden max. 23 kg laukun ilman lisäveloitusta Pohjois-Amerikan lennoilla.
Finnairin osake-enemmistön omistaa valtio, lisäksi yhtiön osakkeita omistavat suomalaiset yhteisöt ja yksityishenkilöt, joten kyllä sitä vielä voi suomalaisen yhtiönä pitää, vaikka onkin pörssinoteerattu.
Lennän itse nyt toukokuussa Helsingistä New Yorkiin ja ostin lipun American Airlinesiltä, koska se oli, kuten sanoit, reilun satasen halvempi kuin Finnairin lippu samaan koneeseen samana päivänä. Lipussa sanotaan selvästi "operated by Finnair" ja itse noudattaisin tässä tapauksessa Finnairin ohjeita laukkuasioissa.
Lipun ostamisessa ei ollut mitään ihmeellistä, luottokortilla maksoin ja tulostettava lippu tuli linkkinä sähköpostiin.
Vielä en ole keksinyt, miten istuinpaikan voi varata AA:n sivuilta vai olenko sen suhteen vielä liian aikaisessa? Täytyykö olla esim. AA:n jäsen? Jos joku tietää tähän ratkaisun, niin olen kiitollinen vihjeestä- miten on?
Ei tarvitse olla jäsen. Mene AA:n sivuille, sieltä reservations - sitten my reservation- ja sitten continue without logging in. Pääset varmaan sitten eteenpäin nimelläsi jne.
- AA
Sen lentoyhtiön sääntöjä matkatvaroiden jne. kanssa noudatetaan, jonka lipun olet ostanut. Eli tässä tapauksessa AA:n, vaikka Finnairilla lennätkin. Ei voi olettaa, että tietäisit esim. maailmalla matkustaessasi, mitä sääntöjä operoiva lentoyhtiö käyttää, kun niitä ei kerran lipussasi lue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on636773- 686742
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1465424Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504473En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204079Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53630- 373208
- 283133
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris702742Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta382246