American Airlines

AAFIN

Onko kukaan matkustanut New Yorkiin American Airlinesin suoralla lennolla Helsingistä, jonka operoijana toimii Finnair? Onko AA:n ja Finnairin lippujen ostajat samassa asemassa; mm. matkatavaraohjeet eroavat jonkin verran toisistaan, kumman ohjeita noudatetaan, Finnairinko?! Onko mitään muita asioita, joita tulisi huomioida ennen matkan varaamista American Airlinesilta? Mielummin kannattaisin kotimaista yhtiötä ja ostaisin liput Finnairilta, mutta n. 100 euron hintaero puoltaa American Airlinesin valintaa. Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!

5

1379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Finnair sen lentää

      keneltä matkan ostat sillä Finnairin kirstuun se silti kilahtaa...sinähän lennät Finnairilla...kannattaa aina miettiä ja kysyä sitten vasta. Tuota hintaero en usko sillä kyllä matkan pitäisi olla samanhintainen? Samoin matkatavarat kuten Finnairilla. Finnair ei ole kotimainen yhtiö mutta siltähän se äkkiä näyttää. Harmi vaan että lentävät miten sattuu ja nytkin on tulossa uusi lakko kohta puoliin...

      • matkailija-x

        Lippuen hinnoissa voi olla eroa eri lentoyhtiöden myydessä niitä samalle lennolle. Eikä operoiva yhtiö ole aina halvin... Usein Pariisiin lentäessäni lennän halvemmilla Air Francen lipuilla kuin mitä lentoja operoiva Finnair myy samoille lennoille.

        Tuosta matkatavaroiden määrästä en ole ihan varma, mutta lähtisin sen mukaan, mitä AA:n sivuilla sanotaan, ethän voi välttämättä tietää kuka lentoa oikeasti operoi. Itse olen ainakin kerran vedonnut lippuuni kirjoitettuihin matkatavaramääriin ja selitykseni hyväksyttiin mukisematta. Ilmeisesti matkatavaroiden sallituissa enimmäismäärissä ei ole suuriakaan eroja enää, kun Finnairkaan ei enää kuljeta kuin yhden max. 23 kg laukun ilman lisäveloitusta Pohjois-Amerikan lennoilla.

        Finnairin osake-enemmistön omistaa valtio, lisäksi yhtiön osakkeita omistavat suomalaiset yhteisöt ja yksityishenkilöt, joten kyllä sitä vielä voi suomalaisen yhtiönä pitää, vaikka onkin pörssinoteerattu.


    • Lennän itse nyt toukokuussa Helsingistä New Yorkiin ja ostin lipun American Airlinesiltä, koska se oli, kuten sanoit, reilun satasen halvempi kuin Finnairin lippu samaan koneeseen samana päivänä. Lipussa sanotaan selvästi "operated by Finnair" ja itse noudattaisin tässä tapauksessa Finnairin ohjeita laukkuasioissa.
      Lipun ostamisessa ei ollut mitään ihmeellistä, luottokortilla maksoin ja tulostettava lippu tuli linkkinä sähköpostiin.
      Vielä en ole keksinyt, miten istuinpaikan voi varata AA:n sivuilta vai olenko sen suhteen vielä liian aikaisessa? Täytyykö olla esim. AA:n jäsen? Jos joku tietää tähän ratkaisun, niin olen kiitollinen vihjeestä

      • miten on?

        Ei tarvitse olla jäsen. Mene AA:n sivuille, sieltä reservations - sitten my reservation- ja sitten continue without logging in. Pääset varmaan sitten eteenpäin nimelläsi jne.


    • AA

      Sen lentoyhtiön sääntöjä matkatvaroiden jne. kanssa noudatetaan, jonka lipun olet ostanut. Eli tässä tapauksessa AA:n, vaikka Finnairilla lennätkin. Ei voi olettaa, että tietäisit esim. maailmalla matkustaessasi, mitä sääntöjä operoiva lentoyhtiö käyttää, kun niitä ei kerran lipussasi lue.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7220
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2607
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      110
      2241
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1628
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1129
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      44
      1029
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      1009
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      961
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      763
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      763
    Aihe