Kannattaako mennä?

Epäilty78

Kannattaako minun pahoinpitelystä epäiltynä mennä sovitteluun, josta vartija sai poliisin mukaan 5cm haavan kämmeneen ? Vartijan mielestä käytäydyin huonosti, kun oli pientä kahakkaa muutaman muun kanssa ja sitten vartija repi minut pois, mutten tosiaankaan humalassa pysynyt hänen tahdissaan ja ilmeisesti siinä olen aiheuttanut hänelle 5cm haavan sitten....Minulla olisi oikeuteen todistajia, jotka sanoisivat vartijan käyttäneen rivakkaita ottteita minuun. Jos suostun sovitteluun, millä todennäköisyydellä syyte jää nostamatta ja jääkö sovittelun kautta mennyt juttu poliisin rekistereihin samalla tavoilla kuin käräjillä tuomittu sakko? Ja mitä kannataa maksaa tuollaisesta? 100e?

3

724

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liiallisen voiman

      käytöstä, josta johtuen jouduit puolustamaan itseäsi.
      Tämän jälkeen voit mennä sovitteluun...

      • aloittaja____

        Voinko mennä tuonne sovitteluun ilman syytteen nostamista ja kuunnella hänen vaatimuksensa, jos ovat esim luokkaa 100e, niin en edes jaksa alkaa nostaa häntä vastaan syytettä, mutta jos ovat luokkaa 400-1000e, niin sitten kyllä nostan?


      • KANNATTAA AINA MENNÄ
        aloittaja____ kirjoitti:

        Voinko mennä tuonne sovitteluun ilman syytteen nostamista ja kuunnella hänen vaatimuksensa, jos ovat esim luokkaa 100e, niin en edes jaksa alkaa nostaa häntä vastaan syytettä, mutta jos ovat luokkaa 400-1000e, niin sitten kyllä nostan?

        Näin ulkopuolisena neuvoisin, että sovitteluun kannattaa aina mennä , vaikka vain katsomaan tilanne. Et menetä siinä mitään. Sovittelun voi aina myös keskeyttää tai lopettaa, jos siltä tuntuu, että ei kannata jatkaa esim. vaatimukset liian kovia jne. Sovittelu on myös siitä hyvä juttu, että se on täysin ilmainen. Oikeudesta saattaakin tulla yllätyksenä myös kulujakin. Oikeudesta ei KOSKAAN tiedä voittaako vai häviäkö jutun tai harvoin ainakin voi olla 100% varma voitostaan. Huomaa kun seuraa lehdistä oikeudenkäyntejä. Keräjäoikeuden päätös voi mennä täysin nurin hovioikeudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe