voiko suomessa naimaton nainen adoptoida lapsen? jos voi,onko prosessi pidempi ja vaatiiko mitä kaikkea?
kertokaa
5
690
Vastaukset
- ä+3
voi yksinäinen nainen adoptoida lapsen.
- adoptiolapsen äiti
Ei voi,sillä tarvii olla naimisissa,25-vuoden ikä vähintään!Käyppä katsomassa Pelastakaa lapset ry:n sivulta lisätietoja!!Tseppiä sulle!nimimerkillä yhden adoptiolapsen onnellinen äiti :)
- Myös adoptioäiti
Voi kyllä, mutta vain kansainvälisen adoption kautta. Suomalaista lasta ei siis voi adoptoida. Lakia tulkitaan niin, että pitää olla naimisissa tai sinkku, avoparit eivät saa adoptoida. Kansainvälisessä adoptiossa on joitakin kohteita, jotka hyväksyvät myös yksinhakijoita adoptiovanhemmiksi. Tarkemmat tiedot löydät palvelunantajien sivuilta. laitapa Googleen hakusanaksi: Pelastakaa lapset ry, Interpedia, Helsingin kaupunki adoptio, niin saat lisätietoa. Adoptioprosessi on joka tapauksessa pitkä ja yksinhakijan kohdalla todennäköisesti vielä hieman pidempi. Tällä hetkellä yksinhakijoiden kiintiöt ovat lisäksi kohteissa niin ruuhkautuneet, että uusia hakemuksia ei edes oteta vastaan ennen kuin saadaan jo sisällä olevia hakemuksia purettua. Toki prosessin voi alkaa jo nyt, sillä kestää oma aikansa päästä adoptioneuvontaan, käydä adoptioneuvonta ja saada adoptiolautakunnan lupa. Vasta tämän jälkeen pääsee lähettämään hakemuksen kohdemaahan. Jos alat nyt, niin kohteet saattavat alkaa vetämään jo ennen kuin olet hakemustasi lähettämässä :)
- Onnea yritykseen!
Meillä myös adoptiolapsi. Olen monesti miehelleni jutellut, että ne, jotka adoptoivat lapsen yksin ei ole helppoa...se on yksinhuoltajan arkea ja lisänä vielä mahdollisesti adoptiolapsen traumat jne...adoptio ei ole helppo keino saada lapsi, ihana mutta erityinen.
Vanhemmaksi tulo adoptiolapsen kautta ei aina ole helppoa varsinkaan alussa, kun lapsella on oma menneisyys takana, tässä kaikessa on helpottavaa, että arjessa on kaksi aikuista ihmistä osallistumassa arjen pyöritykseen.. - 123123_aks
Onnea yritykseen! kirjoitti:
Meillä myös adoptiolapsi. Olen monesti miehelleni jutellut, että ne, jotka adoptoivat lapsen yksin ei ole helppoa...se on yksinhuoltajan arkea ja lisänä vielä mahdollisesti adoptiolapsen traumat jne...adoptio ei ole helppo keino saada lapsi, ihana mutta erityinen.
Vanhemmaksi tulo adoptiolapsen kautta ei aina ole helppoa varsinkaan alussa, kun lapsella on oma menneisyys takana, tässä kaikessa on helpottavaa, että arjessa on kaksi aikuista ihmistä osallistumassa arjen pyöritykseen..Olen samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, että onhan se tietty helpompaa sekä lapsen että vanhempien kannalta, kun on on kaksi aikuista pyörittämässä arkea. Mutta hyvin se näyttää menevän yksinhuoltajiltakin. Heillä on usein oma huoltajaverkkonsa, joka auttaa arjen pyörittämisessä. Puhumme nyt kuitenkin orvosta lapsesta, joka on hylättynä orpokotiin. Se, että lapsi saa edes yhden rakastavan vanhemman ja pääsee pois orpokodista, on se tärkein asia.
Tsemppiä prosessiin ! Sisua se vaatii. Varsinkin yksinhakijalta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022296- 1151781
- 881439
- 1331397
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741238Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631111- 511057
- 36982
- 33834