Kun täällä vaan mesotaan ilman että otettaisiin asioista selvää, ehdotan, että kaikki viljelijät, lopettaisi täällä kirjoittelun, annetaan niitten kirjoitella jotka "luulevat" tietävänsä asioista. Tyhjän saa pyytämättäkin. Antaa heidän vaan yhdessä purnata niin paljon kuin haluavat, ehkä oppivat lukemaan oikein ja samalla ymmärtämään että suomalainen ruoka on loppupeleissä tarpeen kriisin sattuessa, kaipa silloin kun nälkä vaivaa, tulee maanviljelijäkin arvoon arvaamattomaan, ei ehkä heti, mutta tulevaisuudessa. Tehkää työnne maanviljelijät ja tuottakaa puheista välittämättä meille puhdasta ruokaa. Olen puhunut, meen töihin palkalliseen työhön, laittamaan teidän tuotteistanne ruokaa.
Yksi neuvo kaikille
lukijoille.
22304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
tehdä, hyvä ohje.
Purnatkoon keskenään.
ruokaa, jos tulosta tekevä ruokayritys niin ainakin puolet valmistusaineista ulkoa tuotua, nii i.
-
-
-
-
Tosi on tosi ? Oikia viljeliä ei näillä palstoilla Kälmäile. Viljeliällä on muutakintekemistä kuin seurata kaikkia arskoja
-
-
-
-
Viljelithän ne pahiten sekaisin tällä palstalla tuntuvat olevan. Esim. tuo viivan postaaja on taatusti rehupuntti. Aiemmin kuvittelin, että tilalliset ovat ihan normaaleja ihmisiä, jotka vain sattuvat asumaan maaseudulla ja työskentelemään maatalouden parissa, mutta tätä palstaa luettuani olen alkanut tulla toisiin ajatuksiin. Maaseudun väkeä tuntuu yhdistävän omituinen uskontoon verrattava kulttuuris-historiallinen traditio, jota puolustetaan hurmoksella vaikkei järkiargumentteja olisikaan. Välillä tulee näitä kommentteja lukiessa mieleen elokuva Syvä joki. En välttämättä lähtisi enää kanoottiretkelle Suomen maaseudulle, vaikka meillä jokamiehen oikeudet onkin.
pystytään tuottaan ilman tukia onkonna se jokin kikkas konsti kun suomes ei pystytä ,mitä enemmän lyörään miljardeja maatiais kankkulan kaivoon sitä huonommin ne pärjää ,vaikka ei kukaan sitä usko kun kattelee niitten pakastimia , ne on tupaten täynnä ympäri vuoren , uudet autot on alla jopa lapsikatraalla ,talot uudet navetot uudet koneet uusii , ja rahaa näkyy olevan, toripäivätkin ne seisoskelee torilla ei minkäänmoista kiirusta ole vaikka muut on lujasti työn touhussa niin nää vaan saivartelee suomen toreilla juoruamas ja poraamas kurjuuttaan , vaikka miljardit hävii tukina vihreelehtisiin pankkeihin maatiaisten tileille todella surkeen huonosti pärjääviä miljoona omistajia kaikkia niitä onkin ,vaimokin alko suuttuun kun kuuli näitten miljardi tuista ja omaisuuksista ei ihme rauhallisinkin siinä rupee suuttuun ja manaan kun näin huijaillaan veroeuroi,,,Huomasitko telkusta alkaneen karavaanarisarjan, nekin on kaikki maajussien vehkeitä, jopa satojentuhansien arvoisia matkailuvaunuja. Siinä sulle uusi aihe. Siis jokaisella jussilla on uudet mersut, pemarit, autit, ja kaikillaa lapsilla myös. On uutet trattorit, peräkärrit kyntöaurat, kultivaattorit, äkeet, puimurit, lautasmuokkaimet, suorakylvökoneet, kylvölannoittimet, myös lapsilla, asunto-autot(huom), kesämökit, talvimökit, pakastimet, jääkaapit, kummastakin löytyy ruokaa, jopa mikroaaltouunit, tietokoneet, tulostimet, telkut, hellat, ompelukoneet, pölynimurit, ja hitsauskoneet, rälläkät, porat, saunankiukaat,(puulämmitteiset useimmiten), niitäkin on kaikilla lapsilla, etelänmatkat, pohjoisenmatkat, idänmatkat, lännenmatkat, ja kaikki matkat siltä väliltä, ja myös lapsilla, asunnot kaupungeissa, myös lapsilla, uutet navetot, ja lehmät. paskakoneet, ja sen levityskoneet, telakaivurit, konehallit, viljavarastot, suuret veneet, vesiscootterit, purjeveneet, kirkkoveneet, mönkijät, moottorisahat, moottoripyärät, mopetit, scootterit, raivaus-sahat, kirveet, vesurit, turvakengät myös nämä kaikki myös lapsilla, ja vielä kaikkea muuta mitä ei voi paljastaakaan. Jo on törkeetä pummimista, vielä pakastimessakin ruokaa, kaiken lisäksi se voi olla mustikoita, ja mansikoita, tai muita itsekerättyjä marjoja, törkeetö, tötteröö, ja kaiken huipuksi siellä voi olla jäätelöä, mikä on tosi törkeetä, ei ihme että vaimosi hermot alkaa mennä, kun näin keräillään pakastimeen ruokaa. Onnekseen, siis sinun ja vaimosi, ei teurastamolta enää saa ostaa esim. sianpuolikasta, jonka voisi piilottaa pakastimeen, johan siinä tulisi molemmille täydellinen hermoromahdus. Kyllä on maajussit törkeetä porukkaa, ja vielä pummivat veroeuroja, ovat niin pahuksen viisaita että korkeastikoulutetut veroviranomaisetkaan saa niitä satimeen, todella röyhkeätä, siinä menee arskankin verot yhdessä hujauksessa.
M.O.T.
Mikä se tuonkin Emätörsän Tänään herätti jo ennen kymmentä.Ei se yleensä näin aikaisin herää tullu vissii ylmääränen trojo punttii.Vai pulutko ikkunaan hakkas kiimoissaan. törskä on tyhmä tyyppi tyyppivikanen erus pummi joka ei tajuu ettei tukia ole tarkotus törskille jaella ne otetaan tyyppivikasilta pois ja maksetaan suoraan kuluttajille silloin tyyppivika korjaantuu,,,juuuu.
Voi pyhä jyssäys ku rupes naurattamaan !!! Tää oli tosi hauska PROVO ja taisi kirjoittajaakin huvittaa kuinka joillakin alkoi otsasuoni pullistella .... Eipä tainnu monikaan huomata vaan otti ihan todesta,tosin jotkut uskoo MITÄ TAHANSA.
Näin talvella ja iltasella joutaa jopa lueskelemaan . Siis kiitos päivän parhaasta vitsistä nimimerkki :Älä kuule ala
Venäläinen perseensuristin, deluxe mallia ja vaiheistin kahdella poimuajo vaihteella vielä tuosta luettolosta putui, se näin jälkikäteen lisäyksenä. Ei muuta.
Ei olisi kyllä ikinä uskonut että maatiasilla uudet koneetkin on uusia ja että vielä jopa mikroaaltouunit, hyvä että tulee luettua tätä palstaa niin oppii koko ajan uutta tietoa. Kiinnostaisi vielä ne taivasmaatilat ja vesiautot, jospa alan asiantuntijat laittaisivat tänne tietoa. Traktorinkorjaajat taas haluaisivat tietoa kuinka usein traktoreiden sytytystulpat kannattaa vaihtaa ja traktorin alla oleva öljypohja eli öljynkeruuastia tyhjentaa ettei läiky yli kun kyntää peltoja ja traktori heiluu.
Traktorinkorjaajat? Mitä ne on? Eikös traktori vaihdeta uuteen sitten kun siihen tulee joku vika?
-
-
En ole yhtään pahoillani vaikka "älä kuule ala" lainasikin tekstiäni, tosin siitä puuttui ainakin kolmasosa, ja alkua oli muutettu siihen karavaanarijuttuun asti.
Kyllä täytyy myöntää, että nauratti sitä kirjoittaessani, siinä oli arskalle sitä samaa takaisin mitä siltä jokapäivä tulee, ja pistin vielä paremmaksi. Eräs jussi.