hei!
missä iässä koirilla tulee yleensä se vaihe että sen kanssa pitää "painia" ja näyttää kuka on pomo?
harjailin tänään koiraani ja jo vartin päästä se rupesi rimpuilemaan ja painoin sen aina takaisin maahan ettei lähde karkuun. lopulta se alkoi rimpuilemaan aivan täysillä ja kun yritin pitää sitä paikoillaan se puraisi minua kädestä vaikkei koskaan tee niin!
onko tämä nyt se vaihe että minun pitää tosissaan näyttää sille että minä määrään, vai oliko koiralla vaan joku "ahdistuskohtaus"?
missä iässä koirilla tulee yleensä se vaihe että sen kanssa pitää "painia" ja näyttää kuka on pomo?
harjailin tänään koiraani ja jo vartin päästä se rupesi rimpuilemaan ja painoin sen aina takaisin maahan ettei lähde karkuun. lopulta se alkoi rimpuilemaan aivan täysillä ja kun yritin pitää sitä paikoillaan se puraisi minua kädestä vaikkei koskaan tee niin!
onko tämä nyt se vaihe että minun pitää tosissaan näyttää sille että minä määrään, vai oliko koiralla vaan joku "ahdistuskohtaus"?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kun ei ole ollut koskaan mitään pomo taisteluja tai valtakärvistelyjä koiran kanssa.
Kiinnitä mielummin huomiota harjaamistapaan ja siihen että milloin harjaa tai kannattaa harjata koiraasi.
lenkin jälkeen ajattelin että se olisi rauhallinen ja malttaisi olla harjauksen ajan paikallaan. tavassa ei pitäisi olla vikaa kun koira jaksaa olla kiltisti sen 15min mutta sitten kyllästyy ja alkaa rimpuilla.. koira on sen verran karvainen että pieni selvittely olisi paikallaan melkeinpä joka päivä, se vain tuppaa välillä vähän unohtumaan ja tarvitaan pidempää ja perusteellisempaa harjausta
Tuo 15min olla paikallaan, jopa aikuisella rutinoituneella koiralla on todella pitkä aika. En kyllä ihmettele jos hieman härkkii.
"tarvitaan pidempää ja perusteellisempaa harjausta"..en tiedä minkä ikäinen on koirasi, mutta nuorelle nuo tilanteet kannattaa opettaa paloissa varsinkin, takun selvittämiset on koiralle sitä pakkopullaa.
voisi pitää, erityisesti pentukoirilla, että kaikki mikä ei ole vaarallista tai ehdottoman pakollista tehdä juuri nyt ja tällä siunaamalla sekunnilla, kannattaa jättää toiseen kertaan.
Esimerkkinä jos koira toistuvasti tunkee autotielle kieltojen jälkeen, niin on ihan oikein vaikka vähän läimästäkin, mutta jos on kyse harjauksen tai kynsienleikkuun epämiellyttävyydestä niin silloin voi hyvin keskeyttää homman hetkeksi ja jatkaa vähän ajan kuluttua. Kannattaa kiinnittää huomiota äänensävyyn jolla toimii, sillä jääräpäisemmille yksilöille on tärkeämpää miten "käsket" kun mitä käsket.
Koira on helpompi kouluttaa viisautta kuin voimaa käyttäen.
Jos pentu tietää olevansa sua alempana, niin ei se kyllä harjatessa pure, vaikka joutuisin vähän kauemminkin paikoillaan olemaan. Rimpuilla saattaa vähän,mutta ei pure. Se on dominointia.
Ja noiden painiotteluiden sijaan sun kannattais mun mielestä keskittyä olemaan johtaja muilla(kin) teidän yhteisen elämän osa-alueilla. Mun koirat on ainakin hyvin tietoisia omasta lauman hierarkisesta järjestyksestä ilman painimistakin..
harjaat koiraasi? Esim. jos painaa karstalla liikaa voi koiraan sattua ja se saattoi siksi puolustautua.
Oma koirani juoksee karstaa karkuun mutta furminaattorilla harjauksesta se taas tykkää.
ei se koira enää mikään ihan pentu ole, vajaa 2v. ja oon kyllä totuttanu sitä harjaukseen, ainahan se vähän rimpuilee jos pidempään harjaa mutta nyt se ensimmäistä kertaa puraisi. ei se mikään kova puraisu ollut, irrotti heti kun otti kiinni. varmaan tajusi ite oman virheen..
en harjaa karstalla vaan kammalla selvittelen ja sitten ihan normaalilla harjalla jonka kasvattaja antoi "pentupaketissa" mukaan.
olen kyllä tähän asti ollut sitä mieltä että olen johtaja, koira kyllä ymmärtää kun sanon ei ja monesti myös ehkä vähän leikillä heittäytyy maahan "alistuen" mutta samalla naureskellen.
olen aina ollut sitä mieltä että koiralta pitää löytyä kärsivällisyyttä sen verran että se malttaa olla esim. puoli tuntia paikallaan että sen saa harjattua. parempi on tehdä asia kunnolla kuin että lopettaa aina kun koira niin haluaa.
Oletas vaikka oman tukkas olevan oikein takussa ja minä sitä puolikin tuntia kammalla ja karstalla kiskoisin eikä sulla olis harmainta tietoa koska se repiminen loppuu,saattaisit sinäkin näykätä,jos et osais muuten käskeä lopettamaan.Turkkirotu on kyllä käytävä läpi vähän useammin,tai sitten on jo otettava sakset käteen ja syytettävä vain itseään.
koirastasi, ennenkaikkea miten kohtelet sitä.
Opetas se turkinharjaus pienissä erissä, älä yritäkkään puolta koiraa kerralla, tee se kun olet ITSE rauhallinen, ja koira myös väsynyt, tee se hellästi, älä revi, kunnon välineillä, ei mitään halpaharjoja joista tulee sähköiseksi jotka repivät jne.
ja koira menettää kunnioituksensa sinuun, jos alat painelemaan sitä maahan ja muuta soopaa, lue koirankasvatuskirjoja.
Neuvota lopettamaan juuri silloin kun joku asia on hauskinta, eikä silloin vasta kun se on inhottavinta? Puoli tuntia on aivan liian pitkä aika. Kokeile harjata koiraa lyhyempiä aikoja ja silloin kun se on väsähtänyt esim. lenkin tai leikin jälkeen. En suosittele painamaan koiraa väkäsin maahan. Koirallekin olisi kiva jos harjauksesta tulisi kiva yhteinen hetki jolloin samalla sitä rapsuttaisi tai hieroisi kun harjaa?
Ennen kuin hankit koiran, niin tutustu ko. rotuun huolella. Opettele sen kouluttamisesta. Aktivoi koiraasi, liikuta ja ruoki hyvin sekä huolehdi sen terveydestä ja leiki sen kanssa. Kohtele sitä selkeästi ja johdonmukaisesti sekä oikeudenmukaisesti, osoita että pystyt ja haluat tarvittaessa suojella sitä.
Näin vältyt ongelmilta, jotka 99 % johtuvat omistajasta itsestään.