Ravintola-annoksiin usein laitetaan tuoreita yrttejä annoksen päälle koristeeksi. Mitä niille kuuluu tehdä? Kuuluuko ne jättää syömättä vai syödä? Jos syödä, pilkotaanko ne veitsellä ruuan sekaan vai pistelläänkö ne käsin suuhun?
Vastaukset 8
- 4+7
Voi syödä tai jättää syömättä. Käsin ei kuitenkaan sovi syödä, jos nyt ei muutenkin ole sormin syötävästä ruoasta kyse.
- näinikkään
Jos kysyt makumieltymysten kannalta, niin jokainen tietysti tekee niin kuinka haluaa. Minusta ne "heinät" ovat useimmiten tosi hyviä.
Mutta etikettipalstan kohdalla tarkoitit varmaan kysyä, kuinka etiketin mukaan. Ja etiketin mukaan on korrektia syödä se, mikä lautasella on, ellei kyse ole esim. jostain itselle allergiaa aiheuttavasta aineesta (henkistä allergiaa ei tässä lasketa eli "mä en tykkää persiljasta" ei ole perusteluista paras, mutta mieluummin siinäkin tilanteessa jättäen sitten vain nätisti lautasen reunalle kuin tehden asiasta numeroa). Ja tietysti kuten kaikki muutkin ruoka-aineet annoksessa, ne heinät leikataan sopiviksi suupaloiksi haarukkaa ja veistä apuna käyttäen. - peikkotrolli
Otat rehun käteesi, nouset seisomaan huudat kovalla äänellä ettet syö pupun ruokaa ja heität yrtin lattialle kiroillen ja sitten istut alas.
- Maestrolli
Tämän jälkeen menet ravintolan keittiöön ja mukiloit kokin/kokit. Sitten voitkin palata pöydän ääreen. Matkalla kuitenkin luonnollisesti potkit kaiken paskaksi.
- herkkusuunlautasella
Opin ettei ruokaa koristella millään mitä ei voi syödä, joten kyllä ns koristeetkin syödään jos niistä pitää. Samoin kuin pätee muuhunkin ruokaan lautasella.
- näin on
Lautanen on syötävä tyhjäksi.
- silkkaa rahastusta
Herneen tms. verso poikittain annoksen päällä nostaa annoksen hintaa euroilla! Mahan täytteeksi niistä ei ole. Ei hivele makuhermoja.
Kilosta papuherneistä (alle 1 € kilo) saa melkoisen katteen. - skr
Nämä heinät ovat yrttejä. eli arvokkaita, terveellisiä, kauniita sekä ennenkaikkea suuuri osa koko makuelämystä! eikä niiitä vaan summassa heitellä, vaan tosiaankin valitaan annokseen sopiva yrtti/verso..
ja ravintolaruuan katteista ei kyllä juuri kannata alkaa mussuttaan, kyllä ne raaka-aineet sen verran hintavia on, saatika sitten palkkakustannukset..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l266850- 67665
Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni39626Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34548- 51467
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona30440En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta
Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.45437- 30434
- 38426
- 37397