Heinät ruoka-annoksen päällä

uusavuton2

Ravintola-annoksiin usein laitetaan tuoreita yrttejä annoksen päälle koristeeksi. Mitä niille kuuluu tehdä? Kuuluuko ne jättää syömättä vai syödä? Jos syödä, pilkotaanko ne veitsellä ruuan sekaan vai pistelläänkö ne käsin suuhun?

8

978

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+7

      Voi syödä tai jättää syömättä. Käsin ei kuitenkaan sovi syödä, jos nyt ei muutenkin ole sormin syötävästä ruoasta kyse.

    • näinikkään

      Jos kysyt makumieltymysten kannalta, niin jokainen tietysti tekee niin kuinka haluaa. Minusta ne "heinät" ovat useimmiten tosi hyviä.

      Mutta etikettipalstan kohdalla tarkoitit varmaan kysyä, kuinka etiketin mukaan. Ja etiketin mukaan on korrektia syödä se, mikä lautasella on, ellei kyse ole esim. jostain itselle allergiaa aiheuttavasta aineesta (henkistä allergiaa ei tässä lasketa eli "mä en tykkää persiljasta" ei ole perusteluista paras, mutta mieluummin siinäkin tilanteessa jättäen sitten vain nätisti lautasen reunalle kuin tehden asiasta numeroa). Ja tietysti kuten kaikki muutkin ruoka-aineet annoksessa, ne heinät leikataan sopiviksi suupaloiksi haarukkaa ja veistä apuna käyttäen.

    • peikkotrolli

      Otat rehun käteesi, nouset seisomaan huudat kovalla äänellä ettet syö pupun ruokaa ja heität yrtin lattialle kiroillen ja sitten istut alas.

    • Maestrolli

      Tämän jälkeen menet ravintolan keittiöön ja mukiloit kokin/kokit. Sitten voitkin palata pöydän ääreen. Matkalla kuitenkin luonnollisesti potkit kaiken paskaksi.

    • herkkusuunlautasella

      Opin ettei ruokaa koristella millään mitä ei voi syödä, joten kyllä ns koristeetkin syödään jos niistä pitää. Samoin kuin pätee muuhunkin ruokaan lautasella.

    • näin on

      Lautanen on syötävä tyhjäksi.

    • silkkaa rahastusta

      Herneen tms. verso poikittain annoksen päällä nostaa annoksen hintaa euroilla! Mahan täytteeksi niistä ei ole. Ei hivele makuhermoja.

      Kilosta papuherneistä (alle 1 € kilo) saa melkoisen katteen.

    • skr

      Nämä heinät ovat yrttejä. eli arvokkaita, terveellisiä, kauniita sekä ennenkaikkea suuuri osa koko makuelämystä! eikä niiitä vaan summassa heitellä, vaan tosiaankin valitaan annokseen sopiva yrtti/verso..
      ja ravintolaruuan katteista ei kyllä juuri kannata alkaa mussuttaan, kyllä ne raaka-aineet sen verran hintavia on, saatika sitten palkkakustannukset..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7889
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3097
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      365
      2125
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1724
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      146
      1539
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1351
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1142
    9. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1138
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1086
    Aihe