tiukkaa Apple analyysiä

sell sell

"HELSINKI - (Warre-Pelle, Kyllikki Varvisaari)
Yliälypuhelimien näyttöjen hajoamisesta johtuneen negatiivisen kohun saattelemana Apple julkisti osavuosituloksensa joka totutusti ylitti yhtiön aiemman varovaisen ohjeistuksen.

Tulosjulkistuksen päähuomion kohteena oli iPhone yliälypuhelimet joiden myynti ylitti hiuksen hienosti ennakkoarvailut. Lisäksi Ipäd sormitietokoneiden myynti ylitti analyytikkoarviot, jääden kuitenkin huomattavasti vähäisemmäksi mitä jo lähes vuosi sitten tapahtuneen lanseerauksen yhteydessä arveltiin. Osasyynä voidaan pitää Applen vaatimusta kieltää maksuttomien Ipäd sovellutusten, kuten Helsingin Sanomien jakaminen

Yhtiön Mack-tietokoneiden myynti laski analyytikkojen arviosta alle 20 miljardin kappaleen. Myös iBod-musiikkisoittimia ei mennyt kaupaksi arvioitua määrää.

Tuloksestaan raportoineen Applen osake laski päivän kaupankäynnissä 340,65 dollariin, muutos -7.83 (-2.25%). Voimakas lasku oli seurausta yhtiön tiedotettua ongelmista sen johdossa ja legendaarisen nerotoimitusjohtajan Stefen Jobsin yllätysvaihdoksesta Tim Cockiin, vain päivää ennen tulosjulkistus. Apple ei suoraan täsmentänyt mistä ongelmat johtuivat ja kauanko niiden odotetaan kestävän. Applella on aiemminkin ollut vastaavia ongelmia yrityksen ylimmän johdon kanssa, jota asiantuntijat pitävät liian henkilöriippuvaisena.

Applen tulos ylitti analyytikkojen odotuksen ja osake lähti jälkikaupankäynnissä nousuun. Nousu kuitenkin vaimeni nopeasti ja osake painui huipuista voimakkaseen 9 dollarin laskuun. Apple ei pystynyt matkapuhelintensa liikevaihdolla ylittämään Nokian tulevaa arviota matkapuhelinliikevaihdosta. Rajan saavuttaminen saattaa asiantuntijoiden mukaan olla jatkossa vaikeaa, koska nyt takana oli hyvämyyntinen joulukvartaali.

Yhtiön tulosta laimensi lisäksi se, että myyntikanavaan oli jäänyt 4 miljoonaa iPhone yliälypuhelinta, vaikka kyseessä oli hyvämyyntinen joulukvartaali. Tämä tarkoitti sitä, että myynti laski rajusti edelliskvartaalin vastaavasta. Tim Cockin ollessa edellisen kerran toimitusjohtajana yhtiön osakekurssi laski aina erittäin alhaisena pidettyyn 80 dollariin asti, eli eiliseen päätöskurssiin verrattuna yli 438 prosenttia."

1

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rhino35

      Pisitiivi dataa Nilia kohta rajua nousua about 100% maybe 150%!
      lisäski tulee kovaa nosu myöhäissi!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5231
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4961
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3444
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2986
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2312
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      241
      1747
    7. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      82
      1315
    8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1299
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1010
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      937
    Aihe