ois semmosia kysymyksiä että kun vesi on avattu punpulta jakoliittimelle niin laitetaanko painetta jo tässä vaiheessa vai vasta siinävaiheessa ku vesi on jo työjohdossa. Lisäksi kuka liittää työjohdon jakoliittimeen?
jos se on ykkönen niin joutuuko hän siinä ootteleen niin kauan että jakoliitin tuodaan siihen vai miten pitäis toimia että päästään kaikista ripeimmin sammutushommiin
vpk
2
546
Vastaukset
- kouluttajienkoulutta
Kolmonen vie jakoliittimen P11:n osoittamaan paikkaan. Jotain on mennyt pieleen jos ykkönen joutuu odottelemaan jakoliittimen saapumista. Jos selvitys kiepiltä, lienee selvin jotta kiepin heittäjä myös liittää letkunsa. Jos taas kehikosta, ykkönen kaataa kehikkonsa siihen ja kolmonen kytkee.
Paine jakarille heti, työjohtoon vasta kun ykköspari kohteessa/sisäänmenossa ettei matkalla tarvi sen käärmeen kanssa tapella.
Kannattaa selvittää nämä asiat kouluttajasi kanssa, paikallisia toimintatapaeroja kun on, johtuen esim kalustosta sekä kouluttajan iästä ja sitä kautta ´koulukuntaeroista´. - veparikinkö
Jos jakoliitin ei ole vielä paikalla ykkönen jättää letkunpään oletetun jakoliitimen paikalle ja jatkaa työletkun selvittämistä. Kun kolmonen tulee jakoliittimen kanssa, niin hän liittää työletkun jakoliittimeen ja pyytää vettä. Paine laitaan jo tässä vaiheessa.
Kun ykkönen on selittävyt työjohdon, hän pyytää vettä jakoliittimelta.
Kolmonen hoitaa jakoliitintä ja ja myös letkujen liittämisen siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3673987Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091433- 941297
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651094Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14927Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58907Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12877- 38870
- 65861
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60859