vpk

345623454

ois semmosia kysymyksiä että kun vesi on avattu punpulta jakoliittimelle niin laitetaanko painetta jo tässä vaiheessa vai vasta siinävaiheessa ku vesi on jo työjohdossa. Lisäksi kuka liittää työjohdon jakoliittimeen?
jos se on ykkönen niin joutuuko hän siinä ootteleen niin kauan että jakoliitin tuodaan siihen vai miten pitäis toimia että päästään kaikista ripeimmin sammutushommiin

2

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kouluttajienkoulutta

      Kolmonen vie jakoliittimen P11:n osoittamaan paikkaan. Jotain on mennyt pieleen jos ykkönen joutuu odottelemaan jakoliittimen saapumista. Jos selvitys kiepiltä, lienee selvin jotta kiepin heittäjä myös liittää letkunsa. Jos taas kehikosta, ykkönen kaataa kehikkonsa siihen ja kolmonen kytkee.
      Paine jakarille heti, työjohtoon vasta kun ykköspari kohteessa/sisäänmenossa ettei matkalla tarvi sen käärmeen kanssa tapella.
      Kannattaa selvittää nämä asiat kouluttajasi kanssa, paikallisia toimintatapaeroja kun on, johtuen esim kalustosta sekä kouluttajan iästä ja sitä kautta ´koulukuntaeroista´.

    • veparikinkö

      Jos jakoliitin ei ole vielä paikalla ykkönen jättää letkunpään oletetun jakoliitimen paikalle ja jatkaa työletkun selvittämistä. Kun kolmonen tulee jakoliittimen kanssa, niin hän liittää työletkun jakoliittimeen ja pyytää vettä. Paine laitaan jo tässä vaiheessa.

      Kun ykkönen on selittävyt työjohdon, hän pyytää vettä jakoliittimelta.

      Kolmonen hoitaa jakoliitintä ja ja myös letkujen liittämisen siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe