OOO calc ylätunniste

titapa

Calc ylätunnisteeseen yritän saada näkymään taulukkonimeä, ko painikkeesta... esikatselu kuitenkin näyttää kaikille taulukoille ensimmäisen taulukon nimen, eli kun asiakirjassa jossa kahdeksan taulukkoa, valitsee esikatselu/muotoile sivu/ylätunniste/muokkaa/taulukon nimi. Lopputuloksena on kaikkien tulosteiden ylätunnisteeseen ensimmäisen taulukon nimi, riippumatta milta taulukolta on lähdetty esikatseluun.

T: Timo

3

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • titapa

      Jaha, oma moka, paras moka... eli ensimmäinen taulukko oli kopioitu, ja siihen oli asetettu tulostusalue... hence taulukkonimet tulostuivat väärin joka sivulla.

    • kertoi jo...

      katsos onko siitä alavetovalikosta apua jossa lukee mukautettu..

      Eli kun asiakirja auki niin
      muokkaa -> ylä- ja alatunnisteet
      ja avautuvassa ikkunassa lukee keskellä ylätunniste ja vieressä on alasvetovalikko...

      Auttaisiko sitä kautta muokata...?

    • Kun tulostaa tiedostoon valiten kaikki taulukot, niin kylläpä tuo näyttäisi ylätunnisteessa vaihtavan taulukkolehden nimeä. Testissäni tosin vain kaksi sivua. Käytössä OO.o 3.2.1 fI Ubuntussa. Tiedostotuloste on .ps-muotoinen, joten joku katselin sille tarvittaneen.

      Samoin esikatselussa avoinna olevan taulukkolehden nimi näkyy. Sitä en sitten saanutkaan näkymään sitä toista taulukkolehteä esikatselussa. Esikatselu vaikuttaa siis yhteen taulukkolehteen kerrallaan rajoittuneeksi.

      Että todennäköisesti siinä tulosteessasi näkyy tarkottamallasi tavalla se taulukkolehden nimi. (Käytän nimitystä taulukkolehti yhden taulukkovalitsimen esittämästä alueesta, jota ohjelman dolumentaatio kutsuu taulukoksi, oletusnimet "Taulukko1", "Taulukko2" jne.)

      Havaintoni siis hieman eroavat sinun esittämästäsi. Tosin en ole koskaan mennyt esikatselun kautta tekemään moisia muutoksia, kun siinä on Muokkaa-valikossa valinta ihan ilman esikatselua.

      Kerro lisää tietoja, jos vaiva jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8281
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      456
      7463
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      219
      5646
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      91
      4617
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4580
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4432
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4152
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3820
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      16
      2960
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2690
    Aihe