OOO calc ylätunniste

titapa

Calc ylätunnisteeseen yritän saada näkymään taulukkonimeä, ko painikkeesta... esikatselu kuitenkin näyttää kaikille taulukoille ensimmäisen taulukon nimen, eli kun asiakirjassa jossa kahdeksan taulukkoa, valitsee esikatselu/muotoile sivu/ylätunniste/muokkaa/taulukon nimi. Lopputuloksena on kaikkien tulosteiden ylätunnisteeseen ensimmäisen taulukon nimi, riippumatta milta taulukolta on lähdetty esikatseluun.

T: Timo

3

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • titapa

      Jaha, oma moka, paras moka... eli ensimmäinen taulukko oli kopioitu, ja siihen oli asetettu tulostusalue... hence taulukkonimet tulostuivat väärin joka sivulla.

    • kertoi jo...

      katsos onko siitä alavetovalikosta apua jossa lukee mukautettu..

      Eli kun asiakirja auki niin
      muokkaa -> ylä- ja alatunnisteet
      ja avautuvassa ikkunassa lukee keskellä ylätunniste ja vieressä on alasvetovalikko...

      Auttaisiko sitä kautta muokata...?

    • Kun tulostaa tiedostoon valiten kaikki taulukot, niin kylläpä tuo näyttäisi ylätunnisteessa vaihtavan taulukkolehden nimeä. Testissäni tosin vain kaksi sivua. Käytössä OO.o 3.2.1 fI Ubuntussa. Tiedostotuloste on .ps-muotoinen, joten joku katselin sille tarvittaneen.

      Samoin esikatselussa avoinna olevan taulukkolehden nimi näkyy. Sitä en sitten saanutkaan näkymään sitä toista taulukkolehteä esikatselussa. Esikatselu vaikuttaa siis yhteen taulukkolehteen kerrallaan rajoittuneeksi.

      Että todennäköisesti siinä tulosteessasi näkyy tarkottamallasi tavalla se taulukkolehden nimi. (Käytän nimitystä taulukkolehti yhden taulukkovalitsimen esittämästä alueesta, jota ohjelman dolumentaatio kutsuu taulukoksi, oletusnimet "Taulukko1", "Taulukko2" jne.)

      Havaintoni siis hieman eroavat sinun esittämästäsi. Tosin en ole koskaan mennyt esikatselun kautta tekemään moisia muutoksia, kun siinä on Muokkaa-valikossa valinta ihan ilman esikatselua.

      Kerro lisää tietoja, jos vaiva jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe