Jos ajaa rajoitusten mukaan, niin penkassa on, varsinkin kaupunkiajossa. Tiellä no polanteita niin että
40 km/h on sopiva nopeus. Minulla alkoi autoa heitellä kun ajoin kuuttakymppiä.
40 km/h on sopiva nopeus. Minulla alkoi autoa heitellä kun ajoin kuuttakymppiä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Rattijuoppoudesta epäilty mies yritti päästä pinteestä erikoisella selityksellä Kemissä. Hän ilmoitti poliisille, että auton kuljettaja oli poistunut paikalta lentämällä.
Poliisi löysi lumipenkkaan ajetun henkilöauton Sauvonväylältä keskiviikon vastaisena yönä. Auton lähistöllä seisoskellut 45-vuotias ulkomaalainen mies puhalsi alkometriin 1,43 promillen lukemat. Hän kiisti ajaneensa autoa.
Poliisi kertoi miehelle, ettei auton läheisyydessä ollut muiden jättämiä jalanjälkiä. Tuolloin mies väitti, että tuntematon kuljettaja oli häipynyt ilmateitse.
Poliisi ei uskonut ulkomaalaismiehen puheita, vaan toimitti hänet verikokeisiin ja sen jälkeen poliisivankilaan.
Miestä epäillään muun muassa törkeästä rattijuopumuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.