Asuntojen hintojen lasku alkoi Ruotsissa. Asuinhuoneistojen hinnat putosivat Ruotsissa joulukuussa keskimäärin neljä prosenttia marraskuun lukemista.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/omaraha/uutiset.jsp?oid=20110155689
Entä hölmölandiassa? Ei kun tällä kaikki on 'hyviin' ja hintojen 'nousu' vain 'kiihtyy'!
Eikö 'rehelliset' ja 'mukavat' loisvälittäjät ovat sama mieltä?
http://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/omaraha/uutiset.jsp?oid=20110155689
Entä hölmölandiassa? Ei kun tällä kaikki on 'hyviin' ja hintojen 'nousu' vain 'kiihtyy'!
Eikö 'rehelliset' ja 'mukavat' loisvälittäjät ovat sama mieltä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja lasku näyttääkin olevan sitten nopeaa! Huomenna on jo paljon halvempaa.
Malmöä en ihmettele yhtään. Siellä sosiaalinen ja etninen monimuotoisuus on saatu niin hyvälle tasolle, että vieraita uskontoja ja tapoja ymmärtämätön väki alkaa muuttaa pois. Korot ovat lisäksi nousseet. Siellä on 3kk korko yli 3%:ssa. He tosin käyttävät usein pidempiä korkoa, jotka nekin ovat nousseet.
http://www.nordea.se/Privat/Boende/Köpa bostad/Nordeas boräntor de senaste 12 månaderna/204594.html
vaikutusta hintoihin ::O:O::OO:O:!!
Suomessa niillä ei hirveästi olekaan merkitystä niin kauan kuin ollaan näin alhaisella korkotasolla. Koron tuplaantuminen tarkoittaa noin satasta lisää kuussa sadantonnin lainassa. Suomalaiset pankit ovat aika varovaisia asuntoluototuksessaan ja ne tekevät ns. stressitestin 6%:lla. Jos tuo 6% realisoituu niin sitten on täytyy kyllä menon olla aika vinhaa teollisuudessakin ja allekirjoittaneella sekä monella muullakin täten töitä enemmän kuin ehtii tehdä. Rommaus nähdään sitten, jos dollari nopeasti vahvistuu euroon nähden ja EKP joutuu nostamaan korkoa euroa tukeakseen. Sitten on sekä bensa, energia että korot yhtä aikaa kalliita ja velkaisen omakotitalon kulut nousevat rajusti, mikä laskee hintoja varmasti.
Hinnat tulevat alas kuin talonmies katolta.
Ruotsissa on vasta aluillaan, nykyhinnoista tullaan vielä 20-30% alas.