Kiinalainen uusivuosi Helsingissä 2.2.2011

Qi

klo 16-20 Päätapahtuma Lasipalatsin aukiolla

Vauhdikkaita lohikäärme- ja leijonatansseja, kiinalaiset markkinat herkullisine ruokatoreineen, huikeaa akrobatiaa kiinalaisten taiteilijoiden esittämänä, Pekingin uudenvuoden show suorana lähetyksenä screeniltä sekä paljon muuta! Tapahtuma huipentuu klo 20 alkavaan suureen ilotulitukseen Töölönlahdella. Tervetuloa juhlimaan Jäniksen vuotta! Vapaa pääsy!

Järjestäjät: Caisa ja Suomi-Kiina-seura Kiinan kansantasavallan suurlähetystön tuella. Yhteistyössä Finnairin ja Koneen kanssa.

Oheistapahtumia:

Teehetki kiinalaisen uudenvuoden juhlassa ke 2.2.2011, klo 16-17.30. Paikka: Lasipalatsin Näyttelytila, Mannerheimintie 22-24, 00100 Helsinki. Tilaisuudessa kiinalaisen teekulttuurin tuntija TaoLin. Tervetuloa nauttimaan teehetkestä. Hyvien kiinalaisten teelaatujen maistelua (vihreä, oolong ja jasmiini-tee) ja teeseremoniaa. Vapaa pääsy! Huom! Tilaisuuteen mahtuu vain rajallinen määrä ihmisiä.

Teehetki sunnuntaina 6.2.2011, klo 14-15.30. Paikka: Lasipalatsin Näyttelytila, Mannerheimintie 22-24, 00100 Helsinki. Tilaisuudessa kiinalaisen teekulttuurin tuntija TaoLin. Tervetuloa nauttimaan teehetkestä. Hyvien kiinalaisten teelaatujen maistelua (vihreä, oolong ja jasmiini-tee) ja teeseremoniaa. Vapaa pääsy. Huom! Tilaisuuteen mahtuu vain rajallinen määrä ihmisiä.

Näyttely: UNESCOn maailmanperintökohteet Kiinassa ja Suomessa. Järjestäjät: Caisa ja Suomi-Kiina-seura Kiinan kansantasavallan suurlähetystön tuella. Näyttelyaika: 1.-6.2.2011, klo 12-18, huom! Kiinalaisena uutenavuotena 2.2. poikkeuksellisesti klo 12-20. Näyttelypaikka: Lasipalatsin Näyttelytila, Mannerheimintie 22-24, 00100 Helsinki. Vapaa pääsy.

The main event of the Chinese New Year
Wed. 2 nd Feb from 4 to 8 p.m. at Lasipalatsi Square, Helsinki
At 8 .p.m. fireworks show at the shore of Töölölahti Bay

The Chinese New Year festivities, hosted by the cities of Helsinki and Beijing, feature a number of performances, including for example colourful lion and dragon dances and activities for children.The festival is crowned by a massive fireworks show above Töölönlahti Bay.

The event is organised by Caisa and Suomi-Kiina-seura in co-operation with Finnair and Kone.

Lisätiedot / Detailed programme of the event
www.kiinalainenvuosi.fi

0

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        28
        1838
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        157
        1802
      3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        354
        1574
      4. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        150
        1207
      5. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        213
        1164
      6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1128
      7. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        11
        1024
      8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        5
        999
      9. Salainen kastekoulutus

        Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
        Kaste
        285
        995
      10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        49
        948
      Aihe