Toshiba Android Fail!

http://www.hardware.fi/uutiset/artikkeli.cfm/2010/11/15/toshiban_android-tabletti_vedettiin_myynnista_korkeiden_palautuslukujen_vuoksi

"Eri lähteiden mukaan syynä palautuksiin ovat olleet --> useat eri ongelmat ohjelmistossa
4160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta kun 2-version Androidia ei ole tarkoitettukaan tabletteihin vaan älypuhelimiin. Ote ko. laitteen previewistä

"The bits we've seen of Toshiba's market (for music, apps, e-books and so forth) look a bit better, but as far as we know there's no official Android Market on this thing -- a kiss of death for almost any Android device. Toshiba's biggest failure here, however, is probably the LCD it sourced for this tablet -- the screen looks as cheap and low res as could be, and while a €399 list price is decent for a tablet this size, it hardly seems a good excuse to stoop to KIRF-level components."

Eli Toshiban kiireessä väsäämiä bugisia ohjelmia, heikkolaatuiset osat, etenkin näyttö. Liian kiireellä kasattu, liian kiire varistamaan asiakkaiden rahat, ei onnistu. Mutta vika on yksinomaan Toshiban, ei Androidin.

Äänestä
  • Hidas, buginen, ei mihinkään sopiva Android. Fail Fail.

    Ostakaa iPad tai Windows -tabletti, random-koodarien räpellykset Android-räpellykset ovat laaduttomia.

    Äänestä

  • Android Fail! kirjoitti:

    Hidas, buginen, ei mihinkään sopiva Android. Fail Fail.

    Ostakaa iPad tai Windows -tabletti, random-koodarien räpellykset Android-räpellykset ovat laaduttomia.

    Tuossahan oli kyse siitä että Toshiban tekemät sovellukset olivat bugisia, ei Androidissa sinänsä mitään vikaa ole. Osaatko lukea

    "as far as we know there's no official Android Market on this thing"

    Ihan sama jos minä asennan uudehkon windowsin johonkin aatamin aikaiseen koneeseen ja kyhään siihen pikaisesti pari risaa .NET-softaa ja myyn sen eteenpäin. Resoluutio koneen mukana myydyssä ruudussa sumea 800x600 ja tekemäni ohjelmat jumittavat hökötyksen. Luuletko että ostaja olisi tyytyväinen. Onko se windowsin vika silloin jos olen toiminut noin epäeettisesti tienatakseni äkkiä vähän rahaa?

    Äänestä

Tulee toisinto miniläppärikatastrofista, ei se auta vaikka Google pidättäytyy linux-nimen käytöstä... paska on paskaa! Pian kuluttajat oppivat että Androidia kannattaa välttää kuten kaikkea missä mainitaan linux.

Pullonpalautusautomaatti ja reititin on omiaan linuxille, sitä vaativammassa käytössä tulee vain ongelmia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Android Fail! kirjoitti:

http://www.hardware.fi/uutiset/artikkeli.cfm/2010/11/15/toshiban_android-tabletti_vedettiin_myynnista_korkeiden_palautuslukujen_vuoksi

"Eri lähteiden mukaan syynä palautuksiin ovat olleet --> useat eri ongelmat ohjelmistossa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu