Kehäkolmosen asukeista 50%

pakkohoitoon

tälläkin palstalla olisi varmaan pakkohoidon tarpeessa olevia.

Noin 60 prosenttia sairaanhoitopiirin psykiatrisista potilaista lähetetään tahdosta riippumattomaan hoitoon, ilmenee Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tuoreista tilastoista.
Erot sairaanhoitopiirien välillä pakkohoitotapauksissa ovat suuria. Koko maan keskiarvo pakkohoitoon lähetetyistä potilaista oli vuonna 2009 noin 31 prosenttia. Vähiten tapauksia oli Kainuussa (18,7 %) ja Etelä-Pohjanmaalla (18,3 %).

12

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhkamuniakin!

      Maaseudulla hankitaan edelleen enemmän lapsia kuin kaupungeissa
      Suomen reippaimmat lisääntyjät löytyvät Pohjanmaalta ja Kainuusta. Viime vuonna suhteellisesti vähiten vauvoja syntyi Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa.

    • siellä täällä

      Onhan se jonkinlaisen psykiatrisen hoidon paikka, jos kehä kolmosella asuu. Sehän on ajorata. Sellaista hölmöyttä voikin odottaa maalta muuttaneelta multajussilta. Pysykää rehuniskat siellä suon laidassa, älkääkä ängetkö tänne sekoilemaan.

      • kunnostautuneita

        ei-metsästäjiä.


    • summarum-

      kännisiä huumehörhöjä pakkopaidassa ajelee autolla tuhkat munillaan.


      • ---
        Susianalyytikko kirjoitti:

        artikkelissa oli unohtunut mainita, jotta kelkkailija oli kännissä oleva metsästäjä jahtaamassa susia. Tämä on hyvin tyypillistä aslakkikulttuuria.

        se tuo sinun ikioma perslakkikulttuurisi näkyy vain jatkuvan.
        hauskaa sairastamista vaan, sinä et tule koskaan tervehtymään tuosta
        normaaliksi ihmiseksi.


      • tampersteri
        --- kirjoitti:

        se tuo sinun ikioma perslakkikulttuurisi näkyy vain jatkuvan.
        hauskaa sairastamista vaan, sinä et tule koskaan tervehtymään tuosta
        normaaliksi ihmiseksi.

        suurinosa metsästäjissä asuu kaupungeissa, maalaiset on jo vähemmistönä metsästäjistä.


    • ,

      ,

    • ,

      ,

    • ,

      ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      63
      4423
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      107
      3318
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1118
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      82
      809
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      797
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      791
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      764
    Aihe