Näytöt pimeänä käynnistäessä, buuttaus auttaa

Norsukeisari

Moro,

Hankin konetta osissa, ja viimeisin päivitys oli uusi näytönohjain. Kun käynnistän koneen, näytöt jäävät pimeäksi, mutta tuuletin (ehkä virtalähde) pärähtää täysille. Kun buuttaan konetta muutaman kerran, tuuletin on vaimeampi, ja näytöt käynnistyvät. Olisiko vika siinä, että virtalähde ei riitä koneelle?

Prossu: Intel Q6600 2.40GHz
Näyttis: Sapphire HD 5870 Vapor-X 1Gb
Virtalähde: NX-5000 500W

2

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 897473

      Boottiprobleemia voi aiheutaa myös viallinen muistikampa. Lisäksi biossin nollaaminen käyttöohjeen mukaan ( esim. jumpperilla ja emon pariston irrottamalla) voi auttaa, jos bios on sekaisin. Perus 775 pc:lle riittää 350 wattinen virtalähde speksien mukaan, joten luulisi 500 wattia riittävän, vaikka olisi tehokkaampi näytönohjain. Varmista myös, että se 4 pinninen virtakaapeli on kiinni emossa.

      Vian selvittämisessä on apua myös toisista komponenteista, kokeilla kannattaa vanhalla näytönohjaimella, jos sellainen nurkista löytyy.

      • keksa1

        Voi olla että 5870 tarvii jo kaksi lisävirtaliintintä. Löytyy ohjeista ja kortin persuuksista

        Biosissa on kans säätö, että mikä näyttö sytytetään ensin. Itsellä siinä on vakiona AGP, vaikka näyttis on PCIe

        Biosiin kannattaa mennä sen jälkeen, kun uusia osia on asennettu ja vaikka ei muuttaisia itse mitään, niin tallentaa asetukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      45
      8930
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6448
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      86
      5976
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      125
      4643
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      161
      4498
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      78
      3096
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      166
      2250
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2138
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      159
      2076
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      49
      1861
    Aihe