Tarvis ostaa todella edullinen pyörä?

kesämopoksi

Minkä mallista suosittelette, jos tuollaista kesäpyörää(vähän niinkuin kesäauto, mutta vaan pyörä) suunittelen eli vaatimus olisi vähintään 90-luvulta n.500cc(vakuutusten takia?) hintaa n.1000eur Olisiko joku kawa,honda, suzuki????

9

854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hunda

      1000e ei pyörää saa.Romun voit saada,tuskin muuta.

    • pommi...

      Ajele virtuaalisesti pleikka tai xbox!
      Tonnilla ei saa kuin vitutuksen,uso pois.

    • 90 luvulta

      Löytyy varmaan nettimotosta. Tähän hintaan saattaa joutua hieman askartelemaan aivan kuin kesäauton kohdalla... Myös 450 Suzukia kannattaa katsoa...Vakuutukset ei nykyään mene kuutioitten vaan teho/paino suhteen mukaan. Kuljettajan ikä ja sukupuoli vaikuttaa myös joissain yhtiöissä.(Vakuutukset kannattaa kilpailuttaa ! ) Saatat löytää myös vanhemmista ihan kivoja pyöriä, vähän ajettuja. Pari esimerkkiä:
      http://www.nettimoto.com/kawasaki/zxr/1064685
      http://www.nettimoto.com/suzuki/gs/1066162
      Onnea etsintään.

    • 750F

      Olen pitkälti samaa mieltä useimpien vastanneiden kanssa, eli noin pienellä rahalla et saa mitään oikeasti liikennekelpoista prätkää. Jonkinlaisen aihion kyllä, mutta sellainen pitää ostaa heti syksyllä ja työkalujen on sitten syytä pysyä näpeissä. Itsekin näprätessä satasia ja tonnejakin palaa enemmän kuin luulet nyt, sillä kaikkea ei saa biltemasta (ehkä hyväkin niin).

      Neuvon unohtamaan koko ajatuksen, kokemusta on. Jollain 2500-3000 voisi jo saadakin toimivan, pienen peruspyörän, jolla ilman isompia murheita vielä pääsee. Kawa ER-5 tai Sussun 500 GS ovat varmasti käypäisiä laitteita, pidemmän päälle megatylsiä tosin. Jos jäät lajiin koukkuun, niin uudemman ja isomman vaihto on edessä joka tapauksessa. Silloin viimeistään se tonnin ritsa realisoituu ongelmajätteeksi, kauppiaat eivät nimittäin varmastikaan huoli niitä vaihdossa ja yksityiset vielä vähemmän...

    • esko59

      http://www.nettimoto.com/yamaha/fj/1083663

      FJ LIIKENNE vakuutus 187,71€ bonus 45%
      FJ KASKO 178,23€ bonus 70%
      yht. 365,94€
      tai
      FJ Osakasko 91,98€ bonus 70%

      Ei ole kallista, ja maksu kerran vuodessa.Osta pyörä pois niin pääset nauttimaan ajoasta ja TOSI edullisesta vakuutuksesta.

      • Minulla

        Hondan X4 -98 ja ympärivuotiset liikenne- ja isokasko Pohjolasta täysillä bonuksilla yhteensä noin 400€. Ei paha hinta mutta olenkin vakuutusyhtiölle varmaan ihanneasiakas, paljon vakuutuksia itselle ja firmalle eikä korvattavia vahinkoja oikeastaan koskaan.


    • persdf

      Ei ole paha akuutus, Mutta mistä yhtiöstä IF?, Olisin kuullut, että olikose xj 650 missä olis kans halvat vakkarit?

      • esko59

        moro.
        Oikeaan osuit, IF on vakuutusyhtiö.
        Pyörä on myyty, niin kuin varmaan huomasit.


    • Aika pieni budjetti,

      ..vaan ei ihan toivoton. Itse ostin viime kesänä Hondan suhteellisen hyvillä kulutusosilla himppa alle 800€, ei tietty mikään kukkanen, mutta ei huonokaan. Tehtiin pojan (hänella samanlainen Honikka) kanssa heti pohjoisen keikka 1300km ja hieman ajelin vielä syksyllä omaksi iloksi. Nyt ajattelin ketjut vaihtaa parempiin, tosin ei välttämättä ihan vielä tarttis vaihtaa, mutta vaihdetaan molempiin pyöriin nyt samalla. Mitään stressiä en ala alle tonnin pyörästä ottamaan, kännykän akkua pidän ladattuna, että pääsee kotiin vaikka taksilla tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe