28-300

onks kellä canonin putki 28-300 3.5-5.6 is. Mitä mieltä?
5417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En pysty edes kuvittelemaan tilannetta, jossa tuo olisi järkevä valinta.

Äänestä
  • Jälleen jonkin NikoNISTIN kirjoitus alemmuuden tunteen purkauksena,pysyisivät omalla hiekkalaatikolla ja jättäisivät KAMERAN omistajat rauhaan.

    Äänestä

  • 2+3 kirjoitti:

    Jälleen jonkin NikoNISTIN kirjoitus alemmuuden tunteen purkauksena,pysyisivät omalla hiekkalaatikolla ja jättäisivät KAMERAN omistajat rauhaan.

    Mihin tuollaista voi käyttää? Optisesti se on niin surkea, etten ymmärrä sen käyttötarkoitusta harrastuskuvauksessa. Jälki ei riitä.

    Ainoa mihin sitä voisi kuvitella käytettäväksi on joku pressikuvaus, jossa kuvaajat on tungettu pieneen karsinaan. Jäljestä ei ole hirveästi väliä tuollaisessa. Pääasia on, että poliitikko tai filmitähti on tunnistettavissa kuvasta.

    Äänestä

  • Kysyn yhä kirjoitti:

    Mihin tuollaista voi käyttää? Optisesti se on niin surkea, etten ymmärrä sen käyttötarkoitusta harrastuskuvauksessa. Jälki ei riitä.

    Ainoa mihin sitä voisi kuvitella käytettäväksi on joku pressikuvaus, jossa kuvaajat on tungettu pieneen karsinaan. Jäljestä ei ole hirveästi väliä tuollaisessa. Pääasia on, että poliitikko tai filmitähti on tunnistettavissa kuvasta.

    http://www.photozone.de/canon-eos/191-canon-ef-28-300mm-f35-56-usm-l-is-test-report--review?start=2

    Verdict
    The Canon EF 28-300mm f/3.5-5.6 USM L IS is an impressive extreme range zoom. The optical quality is on a very high though not exceptional level. The resolution figures are generally very good without any major flaws. Vignetting, CAs and even distortions are very well under control. The build quality is exceptional though some may not like the push-pull zoom design. With a little positive attitude you should be able to get used to it though and the very smooth zoom action helps a lot in the transition phase (from conventional zooms). The 3rd generation IS is a significant and highly welcome addition to the feature list. On the downside the lens is heavy and not exactly small especially when used at 300mm - not exactly a low profile lens. The price lifts it beyond the reach of most amateurs but then this is true for many L grade lenses out there. Unfortunately the lens is no longer a one-size-fits-all solution on APS-C DSLRs but nonetheless it remains an interesting lens for lots of applications. So if you can live with its limitations and the price tag it is surely worth a deeper look!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mutanen arska kirjoitti:

onks kellä canonin putki 28-300 3.5-5.6 is. Mitä mieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu