COLLIEN PUREMINEN

1,5

Collieni on nyt kohta 1,5 vuotias. Kiltti ja tottelevainen koira MUTTA.... Ulkona ollessa jos löytää jotain "herkkua" maasta ei pudota käskystä huolimatta pois vaan pistelee poskeensa. Jos yritän ottaa koiran suusta pois hyökkää käsiin kiinni ja puree. Olen pitänyt hiihnaa tiukalla ja sanonut irti, mutta ei onnistu. Tässäkin vaiheessa jos vain mahdollista hyökkää kiinni. Sisällä ollessa tottelee hyvin ei koske ruokaan ennenkuin antaa luvan. Lelutistakin irrottaa otteen, kun käskee. Mikä avuksi?

12

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tizu

      Yleensä koiralle joka on haluton luopumaan "aarteestaan" on parempi tarjota tilalle jotain parempaa, namia tai lelua ja sanoa samalla irti. Näin "irti"-sana saa koiralle mukavamman merkityksen.

    • Oma käytöksesi

      Treenaat vain joka pv ja monta kertaa sisällä ja milloin missäkin, ensin vähemmän tärkeillä leluilla ja herkuilla ja vaihdat ne aina parempaan ja opetat siinä samma koiralle irti sanan. Googlaa tarkemmat ohjeet, ajoitus on kaiken a ja o, koira ei ymmärrä eikä opi, jos vain toistelet irti sanaa, ajoitus ratkaisee.

      Leikithän koiran kanssa. Jos koira pitää sinua todella kivana tyyppinä niin se kyllä helpommin luopuu aarteestaan, vahvista suhdettanne siis. Mieti leikitkö varmasti niitä leikkejä, joista koira pitää. Moni juoksee mielellään esim pallon perään, mutta se ei silti ole välttämättä koirasi lempileikki.

      Mieti oma käytöksesi. Jos kiskot koiraa hihnasta, komennat tiukasta, käyt suuhun kiinni, yms, niin se on koirasi kantilta todella epäilyttävää. Käyttäydy rauhallisesti ja selkäesti, koirasi ei nyt ymmärrä sinua ja suhtautuu hyvin epäillen.


      Suosittelen tdella lämpimästi, että googlaat ohjeet esim irti sanan opettamisesta. Sen kirjoittaminen tänne on liian pitkä homma.

      • googletan

        Kiitos asiallisista vastauksista.


      • erinas
        googletan kirjoitti:

        Kiitos asiallisista vastauksista.

        Jos koira käy sinuun kiinni, niin siinä tapauksessa ei kyllä namien syöttely tai homman "mukavaksi" tekeminen auta. Koira ei yksinkertaisesti ajattele sinulla olevan oikeutta koskea siihen tai sen löytämiin herkkuihin. Suosittelen kouluttajalla käymistä.


    • entä tämä

      Jos se on hihnassa kiinni esim. lenkillä, niin ENNAKOINTI ja "ei ota" (tai mikä onkin komentosi) ja makupala/leikki, jotta huomio kiinnittyy muuhun ja saa palkan siitä, ettei ota.
      Minullakin koira söi omansa ja toisen koirani kakat n.8-9 kuiseksi, mutta nyt se on lopettanut sen lähes kokonaan. Minullakin pisti hanttiin, jos "herkut" yritti viedä. Lenkillä ei kylläkään tehnyt noin koskaan, ja lämmin oli parempaa muutenkin. :)

    • johtajuus

      ongelma. Yksinkertaisesti teet selväksi sen, kumpi määrää teidän taloudessa... enkä tarkoita väkivaltaisesti, vaan henkisesti. Jos et osaa tehdä tätä, niin kysy oikealta asiantuntialta...

      Hyvää tulevaa kevättä, toivottaa 2 x pehkoa

    • tällätavoin

      Ota leuoista kiinni ja avaa suu ja törky pois suusta. Rankaise koiraa jos yrittää kiinni. Isännän on aina, ihan aina saatava koiran suusta ruoka tai tavara pois.Ihan aina.
      Minä en katso yhtään jos koira urisee irrotuksesta. En toki ruokaa ota suusta pois ellei se ole tarpeen, mutta isotella en anna yhtään. Collie on aika pieni koira, mutta älä anna koirasi isotella, kun saat isännän paikan itsellesi, huomaat monta muutakin hyvää asiaa, koirasi kuuntelee sinua, tottelee, on parempi kaveri kuin ennen.
      Usko pois. Ja nyt en tarkoita koiran kovaa lyömistä tai tarpeetonta kuria, mutta nulikkaiässä koira kun koira haluaa katsoa kumpi on pomo. Älä häviä sitä kisaa.

    • tqeer

      Entäs näykkiminen sitten? Meillä aina kiihtyessään, innostuessaan tms alkaa näykkiä. Ei varsinaisesti pure muttei paljon muutakaan.

      • isäntä, ei lammas

        collielle näykkiminen on ymmärääkseni paimentamisen muoto, joten vähän samanlainen auktoriteettiongelma on mielestäni kyseessä. Itse tässä tilanteessa rauhoittaisin koiran ja estäisin näykkimisen


      • selventäkää

        eli kirputtaa? se on täysin eri asia kuin näykkiminen!


    • jhdcfgsz

      No ei missään nimessä rangaista koiraa.

      Lukekaa nyt edes yksi koirakirja, jos ette koirista tuon vertaa tajua. Kasvattaja hakee koiransa pois, jos kuulee tuollaisesta paskasta.

      • lmlmlmlmllm

        kyllä puremisesta ilmanmuuta pitää rangaista, ja ei hae kasvattaja koiraa pois, tarkoitan omaksi maksettua koiraa... ei sitten ollenkaan.
        Ja jos hakisi, voi poliisi hakea kasvattajan toisen omaisuuden luvattomasta ottamisesta, siis varkaudesta.

        Senjälkeen kun koira on maksettu, kasvattajan mielipiteitä tai aatoksia ei tarvitse kuunnella. MIKÄLI, et ole laittanut nimeäsi sellaiseen paperiin jossa on esim ehtoettä koiraa ei saa lopettaa tai myydä ilman kasvattajan suostumusta, tai muita vastaavia rajoituksia. Ja sellaisiin ei kenenkään pitäisi nimeään laittaa !
        Toki kasvattajaan pitää ja voi olla yhteyksissä, mutta ehdottomasti ilman minkäänlaisia napanuora tai selittelyvelvollisuuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      134
      5402
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3882
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      39
      2057
    5. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1813
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1714
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1650
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1618
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      30
      1524
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      39
      1497
    Aihe