COLLIEN PUREMINEN

1,5

Collieni on nyt kohta 1,5 vuotias. Kiltti ja tottelevainen koira MUTTA.... Ulkona ollessa jos löytää jotain "herkkua" maasta ei pudota käskystä huolimatta pois vaan pistelee poskeensa. Jos yritän ottaa koiran suusta pois hyökkää käsiin kiinni ja puree. Olen pitänyt hiihnaa tiukalla ja sanonut irti, mutta ei onnistu. Tässäkin vaiheessa jos vain mahdollista hyökkää kiinni. Sisällä ollessa tottelee hyvin ei koske ruokaan ennenkuin antaa luvan. Lelutistakin irrottaa otteen, kun käskee. Mikä avuksi?

12

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tizu

      Yleensä koiralle joka on haluton luopumaan "aarteestaan" on parempi tarjota tilalle jotain parempaa, namia tai lelua ja sanoa samalla irti. Näin "irti"-sana saa koiralle mukavamman merkityksen.

    • Oma käytöksesi

      Treenaat vain joka pv ja monta kertaa sisällä ja milloin missäkin, ensin vähemmän tärkeillä leluilla ja herkuilla ja vaihdat ne aina parempaan ja opetat siinä samma koiralle irti sanan. Googlaa tarkemmat ohjeet, ajoitus on kaiken a ja o, koira ei ymmärrä eikä opi, jos vain toistelet irti sanaa, ajoitus ratkaisee.

      Leikithän koiran kanssa. Jos koira pitää sinua todella kivana tyyppinä niin se kyllä helpommin luopuu aarteestaan, vahvista suhdettanne siis. Mieti leikitkö varmasti niitä leikkejä, joista koira pitää. Moni juoksee mielellään esim pallon perään, mutta se ei silti ole välttämättä koirasi lempileikki.

      Mieti oma käytöksesi. Jos kiskot koiraa hihnasta, komennat tiukasta, käyt suuhun kiinni, yms, niin se on koirasi kantilta todella epäilyttävää. Käyttäydy rauhallisesti ja selkäesti, koirasi ei nyt ymmärrä sinua ja suhtautuu hyvin epäillen.


      Suosittelen tdella lämpimästi, että googlaat ohjeet esim irti sanan opettamisesta. Sen kirjoittaminen tänne on liian pitkä homma.

      • googletan

        Kiitos asiallisista vastauksista.


      • erinas
        googletan kirjoitti:

        Kiitos asiallisista vastauksista.

        Jos koira käy sinuun kiinni, niin siinä tapauksessa ei kyllä namien syöttely tai homman "mukavaksi" tekeminen auta. Koira ei yksinkertaisesti ajattele sinulla olevan oikeutta koskea siihen tai sen löytämiin herkkuihin. Suosittelen kouluttajalla käymistä.


    • entä tämä

      Jos se on hihnassa kiinni esim. lenkillä, niin ENNAKOINTI ja "ei ota" (tai mikä onkin komentosi) ja makupala/leikki, jotta huomio kiinnittyy muuhun ja saa palkan siitä, ettei ota.
      Minullakin koira söi omansa ja toisen koirani kakat n.8-9 kuiseksi, mutta nyt se on lopettanut sen lähes kokonaan. Minullakin pisti hanttiin, jos "herkut" yritti viedä. Lenkillä ei kylläkään tehnyt noin koskaan, ja lämmin oli parempaa muutenkin. :)

    • johtajuus

      ongelma. Yksinkertaisesti teet selväksi sen, kumpi määrää teidän taloudessa... enkä tarkoita väkivaltaisesti, vaan henkisesti. Jos et osaa tehdä tätä, niin kysy oikealta asiantuntialta...

      Hyvää tulevaa kevättä, toivottaa 2 x pehkoa

    • tällätavoin

      Ota leuoista kiinni ja avaa suu ja törky pois suusta. Rankaise koiraa jos yrittää kiinni. Isännän on aina, ihan aina saatava koiran suusta ruoka tai tavara pois.Ihan aina.
      Minä en katso yhtään jos koira urisee irrotuksesta. En toki ruokaa ota suusta pois ellei se ole tarpeen, mutta isotella en anna yhtään. Collie on aika pieni koira, mutta älä anna koirasi isotella, kun saat isännän paikan itsellesi, huomaat monta muutakin hyvää asiaa, koirasi kuuntelee sinua, tottelee, on parempi kaveri kuin ennen.
      Usko pois. Ja nyt en tarkoita koiran kovaa lyömistä tai tarpeetonta kuria, mutta nulikkaiässä koira kun koira haluaa katsoa kumpi on pomo. Älä häviä sitä kisaa.

    • tqeer

      Entäs näykkiminen sitten? Meillä aina kiihtyessään, innostuessaan tms alkaa näykkiä. Ei varsinaisesti pure muttei paljon muutakaan.

      • isäntä, ei lammas

        collielle näykkiminen on ymmärääkseni paimentamisen muoto, joten vähän samanlainen auktoriteettiongelma on mielestäni kyseessä. Itse tässä tilanteessa rauhoittaisin koiran ja estäisin näykkimisen


      • selventäkää

        eli kirputtaa? se on täysin eri asia kuin näykkiminen!


    • jhdcfgsz

      No ei missään nimessä rangaista koiraa.

      Lukekaa nyt edes yksi koirakirja, jos ette koirista tuon vertaa tajua. Kasvattaja hakee koiransa pois, jos kuulee tuollaisesta paskasta.

      • lmlmlmlmllm

        kyllä puremisesta ilmanmuuta pitää rangaista, ja ei hae kasvattaja koiraa pois, tarkoitan omaksi maksettua koiraa... ei sitten ollenkaan.
        Ja jos hakisi, voi poliisi hakea kasvattajan toisen omaisuuden luvattomasta ottamisesta, siis varkaudesta.

        Senjälkeen kun koira on maksettu, kasvattajan mielipiteitä tai aatoksia ei tarvitse kuunnella. MIKÄLI, et ole laittanut nimeäsi sellaiseen paperiin jossa on esim ehtoettä koiraa ei saa lopettaa tai myydä ilman kasvattajan suostumusta, tai muita vastaavia rajoituksia. Ja sellaisiin ei kenenkään pitäisi nimeään laittaa !
        Toki kasvattajaan pitää ja voi olla yhteyksissä, mutta ehdottomasti ilman minkäänlaisia napanuora tai selittelyvelvollisuuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      48
      3507
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      124
      2802
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      40
      2454
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2177
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      431
      1747
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1227
    7. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      56
      1123
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1059
    9. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      65
      1011
    10. 45
      978
    Aihe