Resoluutio muuttui

juha08

Mac ministä hajosi emolevy. Huollossa vaihtoivat emolevyn. Huollon jälkeen resoluutio on vain 1024x768 suurimmillaan. Ennen huoltoa se oli 1920x1080. Nyt on kuva ylileveä ja huono. Miten sen saa ennalleen? Ostin jo DVI-D johdonkin näyttöön, mutta ei se sillä toiminut. Mikä johto olisi sopiva?

3

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mac..

      Järjestelmäasetukset->Näytöt-> Valitse resoluutio.

      • juha08

        Muistien nollaaminen auttoi ja resoluutiovalikko tuli täydelliseksi. Joten nyt voi valita sopivan resoluution 1920x1200 asti.


      • DVI-A-D-I-whatever
        juha08 kirjoitti:

        Muistien nollaaminen auttoi ja resoluutiovalikko tuli täydelliseksi. Joten nyt voi valita sopivan resoluution 1920x1200 asti.

        ja jouduin turvautumaan analogiseen VGA:han, joka ainakin vielä skulaa. Mac minin displayport ei näemmä silti täysin tue analogiaa, koska Macin VGA-adapterista huolimatta näytön resot heittelehtii ajoittain näytön natiivista johonkin sattumanvaraiseen alempaan. Ja tämä koskematta piuhoihin. Lisäksi tämä aiheuttaa välillä ongelmia W7:n kanssa (BootCamp), jonka kanssa näyttö on aina välillä pimeä käynnistysvaiheessa - varsinkin ongelmatilanteissa hauskaa toimia sokkona pimeässä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe