Niin tuli mieleen tällainen kysymys.
Työpaikalla sattui tässä viikko pari viikkoa sitten työtapaturma. Yli viikko sairaslomaa. Vakuutukset oli koulun kanssa, ja myös omavakuutus voimassa. Haaverin sattuessa, työpaikalla työpaikkaohjaajani teki paperit valmiiksi nopeasti, pääsin lähtee heti tikattavaksi, ei toisaalta siis mikään iso haaveri, mutta piti kuitenkin tikata. En siis tarvinnut mitään taksikyytejä, kun kampin dextra oli ihan kävelymatkan päässä. Joten tästä ei kuluja syntynyt ainakaan.
Mutta niin, saanko tuosta ajasta sitten jotain korvauksia, koska en pystynyt/ollu työkuntoisena?
Vai meneekö ne jonnekkin suoraan koulun kassaan? :D
Maksetaanko sairauskorvaukset työssäoppijalle?
2
350
Vastaukset
- eitajuaaa
Eli jos olet sairastunut, niin saat sairasajan palkan työnantajalta aivan normaalisti - mikäli saat siis palkkaa. Jos kyseessä on palkaton koulun harjoittelu, joka on osa opintoja ja olet ollut sairaana niin, että et saa opintotukea, niin silloin haet itse sairasloman ajalta muuta korvausta Kelalta. Jos saat opintotuen, niin et saa mitään "ekstraa".
Työnantaja maksaa sinulle normaalin palkkasi, vakuutus korvaa työnantajalle sitten sinun lääkärikulusi ja osan siitä palkasta esim. Eli yleensä itse ei tarvitse olla tekemisissä vakuutusyhtiön kanssa, vaan työnantaja asioi työntekijän kanssa ja vakuutusyhtiön kanssa.
Ja koulu? Jos kulut ovat aiheutuneet koululle, niin koulu saa korvauksen? Mutta jos saat palkkaa, niin tuskin koulu siihen osallistuu?
Minkä korvauksen saamista siis mietit? Palkan? Opintotuen?- .......
Sain vaan sellaisen kirjeen missä Sampo vakuutusyhtiö halusi tilitietoja, että kuitenkin maksaisivat jonkunlaisen korvauksen. Ainakin niin ymmärsin siitä. :D Jännä juttu kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3638123Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1592462Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60843- 71836
- 25806
- 64802
- 55793
- 46766
- 11746
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss68693