Lehdessä kerrottiin, että kiinalaiset on jo tehneet kopion Nokian uudesta älypuhelimesta, joka ei ole vielä edes markkinoilla. Ja kiinalaiset myyvät sitä hintaan 80€.
Mistä saisi ostaa kopion? Pitäisi näillä kopiopuhelintenkin toimittajillakin olla oikeus perustaa myymälöitä. Televisiossakin esitettiin joitain Nokian kopioita, joissa oli alkuperäistä enemmän ominaisuuksia.
Itse kyllä ostaisin mieluummin hyvän edullisen kopion, jos niitä vain olisi tuossa myymälässä myytävänä.
Miksi sitä täällä suomessa aiheutetaan kansalaisille harmia, estämällä halpojen kiinalaisten maahan tuonti?
Mistä saisi ostaa kopion? Pitäisi näillä kopiopuhelintenkin toimittajillakin olla oikeus perustaa myymälöitä. Televisiossakin esitettiin joitain Nokian kopioita, joissa oli alkuperäistä enemmän ominaisuuksia.
Itse kyllä ostaisin mieluummin hyvän edullisen kopion, jos niitä vain olisi tuossa myymälässä myytävänä.
Miksi sitä täällä suomessa aiheutetaan kansalaisille harmia, estämällä halpojen kiinalaisten maahan tuonti?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Esimerkiksi Dealextremestä löytyy N8:ia hintahaarukassa 60-100$. Ominaisuuksiin kuuluu mm. sisäänrakennettu TV ja tuki useammalle sim-kortille, joita ei alkuperäisessä ole. Käyttöjärjestelmä on myös kevyempi ja vakaampi. Tietenkin jos tuollaisen tilaat, niin se jää tulliin ja saat vielä kovat sakot "tuoteväärennöksestä"...
"kovat sakot"? Niin, mutta miksi asia voi olla niin? Jos joku pystyy tekemään parempaa ja ennenkaikkea paljon halvemmalla, niin palkintohan sellaiselle pitäisi antaa. Ja sille, joka suosii edullisempaa, välttäen turhaa kerskakulutusta, pitäisi antaa kunniakansalaisen arvonimi.
Siksi, koska jos tuotetta myydään toisen valmistajan patentoimalla nimellä yms., se rikkoo törkeästi ko. valmistajan oikeuksia ja sotii täysin kansainvälistä piratismin vastaista työtä vastaan. Tekisivät omia hyviä laitteita eivätkä matkisi muita, jotka käyttävät miljoonia euroja rahaa vain kehitystyöhön. Tekevätkö he sitä siksi, että joku voisi vain kopioida heitä? Ostakaa aitoja tuotteita. Ovat sitten Applea, Nokiaa, HTC:tä, Samsungia, Motorolaa, Sony Ericssonia, Bladea tai jotain kiinalaista halpamerkkiä, ostkaa heidän alkuperäistä tuotettaan. Ei kopioita, jotka ovat säälittäviä ja laittomia.
Kevyempi käyttis ja vakaampi?
Tuohan on oikein lapsellista kommentointia. Tilaa vain Deal extremestä "halpa" kapula. Saattaahan se olla, että sillä voi puhuakin, mutta kuuleeko vastapuoli onkin jo toinen juttu.
Eihän niillä ole mitään muuta tekemistä alkuperäisen kanssa kuin kuoret näyttävät samalta.
Parempaa? Ja Halvempaa? hah hah haa...
Kopiokännyissä ei todellakaan ole kysymys näistä. Lisäksi kukaan ei pysty sanomaan kuinka pahasti niiden valmistaminen rasittaa luontoa verrattuna tarkasti seurattuihin isoihin valmistajiin. Niitä myös valmistetaan epämääräisissä pikkupajoissa riistäen köyhiä työntekijäitä äärimmäisyyksiin saakka.
Idioottikansalaisen arvonimi olisi parempi. Kopiokännyjen ostaminen on kerskakulutuksen kaikkein järkyttävin muoto. Ostetaan täyttä roskaa näennäisen halvalla.
Näitä ostavien itsetunto on todella alhaalla, koska pitää ostaa oikeilta näyttäviä kopioita vain muille kehumisen vuoksi.