Vieroitus... Kertokaahan!!

Olen tutti

Tyttöni on nyt 10kk ja ihan alusta alkaen nukkunut vieressäni tissi suussa, edes sairaalassa ei nukkunut omassa kopassaan. Nyt olisi sitten lähiaikoina tarkoitus lopettaa imetys kokonaan... Olen käytännössä tytölle tutti ja lohtu, mitä ilman ei osaa nukahtaa... Haluaisin kuulla mielipiteitä ja ajatuksia siitä, että miten minun kannattaisi toimia tässä tilanteessa...toisin sanoen kannattaako opettaa suoraan omaan sänkyyn ilman tissiä vai ottaa kuitenkin viereen, kun jo pelkästään tissistä luopuminen on varmaan aika rankka juttu tytölle...? Tuttia ei huoli, pullon huolii onneksi... Kertokaahan, mitä mieltä olette täällä tästä:)

1

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hptjhhpjwp

      Meilläkään ei ole huolittu tuttia, ei myöskään pulloa ja vauva nukkui vieressä ekat 4kk. Siinä kohtaa käytiin omaan sänkyyn - taistelu, vaikka yösyötöt jatkui vielä 3-4 kertaa yössä. Olihan se aikamoista ja muutama viikko meni että pinnasänkyyn rauhoittelua sai harrastaa ihan urakalla. Suosiolla on pidetty pinnis omassa sängyssä kiinni, jotta rauhoitellessa saa itsekin olla makuulla.

      Sitten päästiin siihen että vauva nukkui pinnasängyssä, jos vain itse olin hereillä nostamaan hänet sinne. Osui muuttoa ja uutta raskautta eli olin öisin niin kuitti että nukahdin monesti saman tien kun vauvan sain tissille. Oli pakko alkaa itsekin menemään aikaisemmin nukkumaan, jotta jaksoin valvoa sen ajan mitä vauva söi ja sain sitten nostettua hänet sänkyynsä. Vauva alkoi nimittäin taas tottua siihen tissin luputteluun ja tietenkin yritti syödäkin mitä tuli, kun en aina ollut hereillä siirtämään toiselle tissille, josta olisi saanut lisää ruokaa nälkäänsä.

      Nyt vauva täytti 9kk ja vuorokaudessa jäljellä 4 imetyskertaa, joista yksi kerrallaan aion korvata pullomaidolla. Imetys tarkoitus lopettaa 10kk ikään mennessä. Yhden imetyskerran olenkin jo itseasiassa korvannut parina päivänä, vaihtelevalla menestyksellä. Pullo on enemmänkin lelu, eli mukista joudaan sitten se maito, mitä juodaan. Jogurttivälipalankin aloitin vauvalle, jotta saisi maitoa enemmän, samoin puurot teen maitoon (tutteliin). Nuo neljä imetyskertaa on olleet aamupäivällä, iltapäivällä, illalla ennen nukkumaan menoa ja yöllä. 2-3 viikon sisällä olen saanut vähennettyä yösyönnit kahdesta tuohon yhteen. Ensimmäisenä olen korvannut iltapäivätissittelyn pullolla/nokkamukilla, seuraavaksi on tarkoitus korvata aamupäivätissittely. Sitten varmaan yritetään jättää yösyöminen pois ja viimeiseksi iltatissi, sitten kun (toivottavasti) pullo on jo tullut siinä määrin tutuksi, että sen imeminen korvaa rinnalla oloa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      195
      2747
    2. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      302
      2654
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      41
      2344
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      159
      1414
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1112
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1091
    7. 57
      792
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      791
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      709
    10. Mitä jos soitan sulle niin ettei numero näy?

      😊
      Ikävä
      55
      682
    Aihe