Jos sitä saa elää tuonne kahdeksankymppiseksi ja joutuu jonnekin hoitolaitokseen niin saakohan siellä olla omaa läppäriä jota näpytellä ?
Eriskummallinen ajatus tuli mieleen
RIMMIR
17413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ei saisi olla??
Totta kai. Moni taitaa naputella tänä päivänäkin hoitolaitoksissa. Ajattele miten mukavaa, jos ei kykene vaikka liikkumaan, mutta pystyy käyttämään tietokonetta ja olemaan niin yhteydessä ulkomaailmaan.
kun olin kesälomittajana dementia osastolla niin ei siellä ollut kellään asukkaalla tietsikkaa. Ajattelin vaan että tunteeko teistä ketään vanhempaa henkilöä jolla olisi tietsikka hoitolaitoksessa. Vaan meneekö vielä muutama vuosi ennenkuin se on yleistä.
dementikon käyttävän tietokonetta?
Pään ollessa hyvässä kunnossa pystyy tietokonetta käyttämään kuinka vanha tahansa.
Siis, kun vain osaa.
Meinaatko, että käyttäisit dementikkona tietsikkaa? Eivät nykyiset hyväkuntoisetkaan kahdeksan - yhdeksänkymppiset ole vielä kasvaneet tietokoneaikaan. Joillain aniharvoilla on palvelutaloissa oma tietokone.
ja muisti paranisi kun pakottaisi aivotoiminnan työskentelemään hakemalla vaikkapa suoli 24 osiota:)
tietsikka olla dementikolle hepreaa. Jos ei tunne puolisoaan, ei taida olla tietokoneestakaan mitään iloa.
Jos sorminäppäryyttä haluaisi ylläpitää, voisi hankkia sellaisen lasten harjoittelupianon.
Jos viel muistaa mikä se tietsikka on:))))
Oli tossa yks kamu, joka eli vanhaksi. Hieno tyyppi kaikkinensa, ja järjissään loppuun asti. Se joutui päätetöihin yli kuuskymppisenä kun kaikki nyt muttuis tietokonepohjaiseksi silloin. Sitä se muisteli onnella, että ei tarvinnut tyhjän päältä lähteä tietokoneitten kanssa touhuamaan. Sillä oli sentään ollut koulussa konekirjoitusta aikanaan.
Mutta ei kirjoituskoneita. Paperille piirretyt näppikset harjoittelua varten :DDDDDDD
Nojoo, sillä oli oma läppäri vanhustentalolla ja kirjoitteli se mullakin aina joskus. Oma oli kone ja oma oli nettiliittymä. En tiedä, saako nykyään konetta soskusta. Puhelimen saaminenkin kun on harkinnanvaraista.
Mutta siis ihan varmasti saa olla oma läpyskä ja nettiliittymä. Mutta mun käsittääkseni neitten on oltava amat, yhteiskunta kun lopettaa vanhuksilta liiat hienoudet aikanaan, kuten puhelimen. Siinä se, os itellä ei rahat riitä edes lääkkeiswiin, ei yhteiskunta sulle läpätystä aal maksamaan. Vähän miten senkin ottaa, reilua vai ei.
=DW=
kiittämättömät lapset ettei ne ostais teille läppäriä ? Miksi sen sossun täytyis järjestää? No jospa niitä lääkkeitä ei tarvis iltaa aamua syödäkään kun sais virikettä tietokoneen käytössä.
mutta ketjun luettuani tuli mieleen, ettei sinulla taida olla realistista kuvaa dementiasta.
Ja kaikki eivät olleet samantasoisessa dementia tilassa. Siellä he osastolla joko nukkuivat lääketokkurassa tai istuivat television ääressä kun kesälomittajia ei ollut tarpeeksi edes viemään heitä ulos kävelylle.
Käsi ei taipunut pyyhkimään pyllyä tai aivotoiminta ei siihen antanut käskyä.
Jos vanhoista asioista ja rakennuksista aloimme juttelemaan niin kyllä heillä jotain muistui mieleen.
Tästäpä sitten kehkeytyi mielessäni ajatus, kun me itse olemme siinä tilassa ja aiemmin elämässämme käyttäneet tietokonetta, niin muistuukohan meille enää mieleen miten sitä käytettiin.
Tottakai saa, miksei saisi ? Onhan siellä televisiotkin ja kännykät. Kuulolaitteet ja tahdistimet. Me ollaan kasvettu niin kiinni näihin vehkeisiin, ettei niitä voi pois ottaa. Minä meinaan vielä testamentissani varmistaa, että arkkuunikin on sellainen minikokoinen saatava, voin sitten lähettää postia matkalta:))
Joo pakkohan se on ilmoittaa että täältä tullaan.. Miehet sitten kirjoittavat kai : pois alta akkavalta, ukko huusi kannen alta.
Luulisin 25-30 vuoden kuluttua vanhuksilla olevan juuri vanhuksille tarkoitetut tietokoneet, jotka ovat helppokäyttöisiä, ja valvovat samalla vanhuksen oloa ja terveyttä, ja tekee hälytyksen, jos kaikki ei ole kunnossa.
kyllä tarkoitti dementoituneita vanhuksia.
Jos dementia poistettaisiin tietsikalla, kroonikkosairaalat pursuisivat niitä.
Ei aloituksessa puhuttu dementtiasta mitään, laitoshoidosta vain.
Nyt tietsikoita kehitetään nuorten tarpeita varten.
Eikä tietokoneiden kehittäjät ymmärrä vanhusten tarpeita.
On selvää, että tämän päivän vanhusten on mahdoton käyttää nykyisä koneita, mutta 25 vuotta eteenpäin on pitkä aika.