Me olemme niin itsenäisiä
riippumattomia
ilmennämme tätä kiukkuisasti toisiamme kohtaan
tietäen
sielut eivät käy neuvotteluja
ne vain ovat yhtä läsnä
minkä annat
sen saat
yhdessä enemmän kuin kaksi
riippumattomia
ilmennämme tätä kiukkuisasti toisiamme kohtaan
tietäen
sielut eivät käy neuvotteluja
ne vain ovat yhtä läsnä
minkä annat
sen saat
yhdessä enemmän kuin kaksi
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Minkä annat
sen saat"
Ei pidä paikkaansa
ainakaan
minun
rakkaudessa
Sain siltä
huoritteluja
ivaamista
pilkkaa
Sitäkö se sydän
on
täynnä?
Miten vastata
siihen?
Ohjeellasi
alati jatkaen
Vai antaa
periksi
ja uskoa
että rakastuin
mielikuvaan?
Ei ole vaihtoehtoa.
Niinhän sitä sanotaan, että sitä mitä sydän on täynnä sitä suu laulaa. Jos mielessä on rumuutta, saastaa, pahuutta niistä ne sanat kumpuaa. Voihan joskus jokaisella pinna palaa ja tulla sanotuksi vaikka mitä, mutta jos tuo on jatkuvaa niin laita ulkoruokintaan ja baanalle koko kaveri! Vastasin nyt tuohon vastarunoon näin.
Kiitän!
Että voi olla vapaampi yhdessä
Rakkaus voi tuoda myös vapautta
Lupaa olla oma itsensä ja silti
Rakastettu
Yksin on vahva ja kova
Pää pystyssä ottaa elämän iskut
Vahvempi toisen tukiessa
Rakkaudessa
Kun ei haluta myöntää tarvitsevansa toista ihmistä, niin riidellään reviirinsä rajoista. Taistellaan siinä ennenkaikkea sisäistä itseään vastaan. Tunnetaan itsemääräämisoikeus uhatuksi ja sitoutuminen itsensä sidonnaksi vankilaan. Todellisuudessa oikea rakkaus karkoittaa pelot pikkuhiljaa, kun luottamus kasvaa. Kun päästää toisen ihmisen aidosti lähelleen.
On niitä tosin sellaisiakin ettei halua ketään rinnalleen. Sekin on oma valinta.
Kiitän!
"Ei yksi,
ei kaksi erillistä"
näinkin käynyt;
voi syntyä enemmänkin.
Ainahan ihmissuhteet on enemmän kuin kahden summa. Miksi joidenkin kanssa jää tunteissaan kiinni ja miksi ihmisen sielu kiinnittyy johonkin yhteen ihmiseen kun valinnanvaihtoehtoja on niin paljon kuin on ihmisiä.
Ja milloin on aika kävellä tunteistaan ulos ja jättää siihen se kohtaaminen ilman jatkumon odotusta.
Kiitän!
"sydän avautuu", tulee ajatus vapaudesta olla avoin, pyyteetön;
nauttia hetkestä, toisen kanssa yhdessä luomasta kohtaamisesta ilman vaateita.
Iski lukihäiriö ja luin aluksi, että kohtaamisesta ilman vaatteita. Hmmm naturisti, nudisti..vai millaisesta kohtaamisesta onkaan kyse? :D Ilman vaateita siis menee oikein luettuna. Kaunis ajatus sinulle tuli mieleen sydämen avautumisesta. Noin ajattelen itsekin kohtaamisesta ilman vaateita.
Kiitos ja hyvää yötä!