Pitääkö paikkansa että voin videokameralla nauhoittaa missä tahansa kaiken sen minkä itse näen ja kuulen, omaan käyttööni?
Jos esim. on työkkärissä ja salaa kuvaa ne keskustelut niin onko se laitonta?
Omaan käyttöön kuvaamisesta
4
415
Vastaukset
- Kudelski
Salakuvaus on rinnastettavissa salakatseluun.
- r
täysin saa kuvailla vain ulkona ja vapailla paikoilla,
mutta
jos videosi ei mene yleiseen levitykseen, saat kuvata mitä vaan ja missä vaan omaan/perheen käyttöösi.
asioita myös lieventää ja sallii,
jos sinun puheesi myös kuuluu nauhalla ja sinut on ensin tunnistettavissa kuin salakuvatun.
Mutta, jos sinulla on ongelmia työkkärin kanssa, eikös hommaan riittäisi Puhelin ja äänen nauhoitus,
useissa saan tunnin nauhoituksen eikä paljon vie tilaa,
useissa toimii myös ilman korttia, joten ei kukaan soita silloin, tms,
laitat sen rintataskuun, niin ettei putoa, kumartuessa,
lisäksi on hyvä kiinnittää huomiota että mikki ei hankaa vaatteisiin, siis puhelin liiku, mikki on herkkä ja ottaa sivuääniä.
puhelimenhan voi laittaa hämäystarkoituksessa "pois päältä" tai "äänettömälle" kun menee keskusteluun,
ja joskus itse olen ottanut sen
pöydälle keskustelun aikana, kyllä on puheet muuttuneet vastapuolella.
EI tarpeeseen nauhoittaminen, eli todistaja ole koskaan tuomittavaa,
jos sen pitää omana hyötynään, eikä levitä nettiin.
En ainakaan oel yhtään tapausta nähnyt vielä olevan, onkohan joku viisaampi. - .
Muille paikoille pitää saada lupa.
Myös pelkkään äänen tallentamiseen pitää saada lupa.
http://kotiseutu-uutiset.com/uutiset/2010/11/29/salakuunteluepaily-keskeytti-sivistyslautakunnan-kokouksen/- LuKiHäIrIöKö
"Ei kiellettyä
Kuntaliiton lakimies Katariina Huikko sanoo, ettei yksityiskäyttöön tapahtuvaan nauhoittamiseen/tallentamiseen ole lautakunnan kokouksessa estettä eikä siitä tarvitse ilmoittaa muille osanottajille."
Tuossa se on sanottu ja jatkossakin, sitäsaakäyttää vain yksityistarkoituksiin,
yhtään tuomiota ei ole ollut, yksi juttu vuonna 1981.
mitä voi päätellä onko rikollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2151439- 961276
Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan31077Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle171066Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9928Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86900Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.59838- 32830
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest37768Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii44754