Hei olen menossa Itävaltaan työharjoittelemaan ja kyselisin että, pystyykö siellä päin maksamaan kassalla visa electronilla tai saako sieltä rahaa sillä kortilla. Olen kuullut huhuja sukulaisilta ja joiltain tuttavilta että, siellä on sähköinen liikenne melko vanhentunutta ja ei välttämättä saa rahaa visalla.
T: Leksi
Itävallan raha ja sähköinen liikenne
3
612
Vastaukset
- Bargeld
Ruokakaupan kassalla on useamman kerran käynyt niin, että Visa Electron ei ole käynyt. Ravintoloissa on kelvannut kyllä. Nostamista en ole Electronilla kokeillut.
- Electronilla
Ruokakaupoissa kuten esim. Billa-ketjun myymälöissä ei Visa Electron käy ja muutenkin harvoissa on paikat jossa käy. Tosin Electronilla saa tietääkseni täällä joka automaatilta rahaa, ainakin itse sain silloin kun sitä vielä käytin joskus kolme vuotta sitten. Nykysin minulla on itävaltalainen kortti.
- Wien nur allein
näistä hiukkasen apua
http://home.cimo.fi/campus/1_2006/itavalta.html
http://www.maatieto.net/files/39/itavalta.pdf
http://www.ulkosuomalaiset.net/fi/nayta/artikkeli/11951294451672
http://www.ulkosuomalaiset.net/fi/nayta/maa/11810498765484
http://www.makupalat.fi/Categories.aspx?classID=0bc1cd44-0dc6-42bd-b306-abbe52bd9be1
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1256610MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny545672Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.794426NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun864309Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1034079Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841426- 3341237
- 791235
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a151203Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35978