Yläneellä on laitettu gps-pannat kahdelle sudelle, jotka kuuluvat 7 suden laumaan! en tiedä, kuinka tarkkaa signaalia nuo lähettää ja kuinka usein, mutta olisi hyvä jos sillä tarkkailtaisiin, kuinka häiriintyneitä kyseiset yksilöt ovat! nyt olisi helppo seurata, kuinka usein ne tulevat ihmisen pihapiiriin, kuistille, lampaita ja koiria ahdistelemaan jne. jos oikeus kävisi, niin häiriintyneet pihasudet lopetettaisiin virkavallan käskystä, kun on todisteet saatu kasaan. näin jäljelle jäisivät tervepäiset sudet, jotka pelkäävät ihmistä. se olisi susikannallekkin edullisinta.
mutta tuo on varmastikin toiveajattelua, kun suojelijat pippelipystyssä vaativat, että häiriintyneitä pihasusia ei saa kaataa, eikä maaseudun ihmisille kuulu turvallisuus, varsinkaan pikkulapsille koulutiellä..
mutta miettikääpä, kuinka kallista tuo susien pannoittaminen on, siihen tarvittiin peräti ruotsalainen ekspertti ja helikopteri ja nukutusnuolia ym ym ym! kuinkahan paljon on verorahoja moiseen turhuuteen uponnut..? nyt tarvittaisiin järkeä tähän touhuun, eikä fanaattista suojelua kehäkolmosen asukeilta. miksei kukaan ole kysynyt Yläneellä asuvilta ihmisiltä, haluavatko he pihaansa 7 suden lauman muut susiparit ja yksinäiset, vieroitetut nuoret sudet.. kun petoeläimiä laitetaan samaan paikkaan liikaa, niin muut eläinlajit kärsivät siitä ekosysteemin muuttuessa. lisäksi sudet valitsevat saaliikseen suuria, terveitä hirviä ja peuroja, näin saadaan hirvi- ja peurakanta vääristymään.
GPS-hirviöt
12
425
Vastaukset
paskahousumaalaispelkurit kaupunkiin asumaan, jos sudet pelottavat. Minä puhun yhteiskuntajätteestä, kun puhun susipelkurista. Ja tätä jätekansaa on maaseudulle tosiaankin kertynyt. Nämä hihhulit ja hörhöt pelkäävät kuollakseen joutuvansa susien raatelemiksi. Heidän elämänsä tuntuu olevan poissa raiteiltaan. Järjetön pelko hallitsee täysin heidän sieluaan ja ruumistaan ja hätäpaska valuu housunlahkeesta valtoimenaan. Maaseutu onkin tältä osalta yhtä haisevaa tunkiota, oikea hysteeristen apinoitten valtakunta.
Sinäkin apina vapiset puhuessasi seitsemän suden laumasta. Minä taas toivotan takapihalleni tervetulleeksi vaika seitsemänkymmenen suden laumoja. Ei mulla sudet pelota. Päinvastoin, olen Suden ystävä.- turha toivo
siellä Kehä-Kolmosen sisällä.
Siellä kanejakin pelätään niin järjettömästi, hanhista puhumattakaan. - jerkeletto
tälläkertaa rikosnimikkeenä kiihotus kansanryhmää vastaan, josta rangaistuksena sakkoa tai vankeutta. Apina-analyytikon rohkeus ei riitä kuin piilopaikasta räkyttämiseen ja toisien yllyttämiseen rikoksen poluille.
jerkeletto kirjoitti:
tälläkertaa rikosnimikkeenä kiihotus kansanryhmää vastaan, josta rangaistuksena sakkoa tai vankeutta. Apina-analyytikon rohkeus ei riitä kuin piilopaikasta räkyttämiseen ja toisien yllyttämiseen rikoksen poluille.
toinenkin käyttötarkoitus jo aiemmin esillä olleille ylivuotisille perunoille. Niitähän voi survoa petopelkurin auton pakoputkeen niin saa siinä taas apina ihmetellä lerppahuulineen kun auto ei käynnisty, ja jos käynnistyykin, niin perunat lähtee pakoputkesta kuin ammukset ja toivottavasti läsähtävät toisen pelkurin kuulaan.
- jerkeletto
Susianalyytikko kirjoitti:
toinenkin käyttötarkoitus jo aiemmin esillä olleille ylivuotisille perunoille. Niitähän voi survoa petopelkurin auton pakoputkeen niin saa siinä taas apina ihmetellä lerppahuulineen kun auto ei käynnisty, ja jos käynnistyykin, niin perunat lähtee pakoputkesta kuin ammukset ja toivottavasti läsähtävät toisen pelkurin kuulaan.
jutut meni yksinkertaisiksi, siinäpä Apina-analyytikko apinoi itseään, mutta onhan hänellä ollut jo aikaisemminkin yliluonnollisia kykyjä, vain Apina-analyytkikko on onnistunut nuolemaan omaa persettään.
- mieltä että
kaikki häirikkösudet tulisi ampua. Jäljelle jätetään kaikki tervejärkiset yksilöt. Pannoituskin olisi helppoa. Nukutusnuolesta haaskapassilta ja panta kaulaan. Hintaa tulisi pannan ja nukutusaineen verran. Kokenut metsästäjä saisi hoitaa nukutusnuolella ampumisen.
- laittaa terveeksi
olet ihan oikeassa.
suomalaiset susisuojelijat vaan ovat niin avutonta sakkia, että suden nukuttamiseen ja pannoittamiseen tarvitaan ruotsalainen asiantuntija ja helikopteri ja varmaan vielä sata muuta ja kallista. verorahojen täyttä tuhlausta!
kuinka herrat voikaan yksinkertaisesta asiasta vääntää niin tavattoman hankalan! älykkyysosamäärä hipoo niillä varmaan lähempänä miinusta, mutta luonnosta vieraantuminen on heille tosi tuttua!
- Yhdelle
häirikkösudelle tuli lupa. Huomenna tulisi käyttää. Toivotaan että onni osuu kohdalleni.
- kovasti
peukkuja! :-)
- pulassa..
gps-hirviöt ovat metsästelijöiden disney-eläimä, joita he paapovat vuoteessaan ja pannoittavat lähettäessään joutavia rakkeja luonnonvaraisia eläimiä ahdistelemaan. Haisevat "eräkävijäsankarit" seuraavaat koiran liikkumista maastoauton liepeiltä, kossun, juuston ja ihraisen taskulämpöisen maidon ääreltä.
Koira on taantunut susi, joka ei kuulu Suomen luontoon. Koirasta on hyötyä sikäli, kun susi saa siitä vaarattoman harjoitusvastustajan ja iltapalan. Koirat raatelevat ja tappavat lapsia joka vuosi, mutta disney-eläinten paapojat eivät halua olla asiasta tietääkseenkään. Yleinen turvallisuus paranee kun sudet syövät vaarallisia rakkeja ja kissoja, jotka ovat luonnon kimpussa.
Toivottavasti sudet oppisivat syömään peräkammarin punaniskoja ulko-huussi reissulla... haaskalta nääs...- on ymmärtänyt
koiran paikan aivan oikein.
Metsästäjälle koira on "se" eikä mikään "HÄN" niinkuin degeneroituneilla kaupunkihienostelijoilla.
- on ainakin
yhden mielenvikaisen hukan henki potkaissut tyhjää. Valitettavasti sudella oli niin rähjäinen turkki ettei siitä saa kunnon taljaa. Taisi olla riitapukari tai peräti kapisusi. Aivoista tietenkin otettiin näyte raivotauti tutkimusta varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad921489- 541033
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että391885- 160870
- 56733
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632