Hei kaikki!!! Olisi kaksi kysymystä ja toivottavasti edes jotku vastaisivat niihin. Elikkä....voiko berninpaimenkoiran tai rottweilerin ottaa kerrostaloon??? Tai onko jollaki jompi kumpi noista? Jos osaatte vastata niin vastatkaa ihmeessä =D.
Vastaukset 4
- keskarin omistaja
ei ole kokemusta,mutta se vähä mitä tunnen rotua, niin ihan normaali ongelmat kuten muillakin.Rottis
myös sopeutuu.Missä perhe(lauma)siellä koira viihtyy.Noin pääsääntöisesti.Ekaksi koiraksi ainakin rottista
en suosittele,varsinkaan urosta. - hhj hhj hhj
Mikää ei ole esteenä, paitsi jos asutaan ensimmäistä kerrosta korkemmalla ja talossa ei ole hissiä (koiranpennun ja nuoren koiran vasta kasvava luusto rasittuu helposti rappuja ylös kulkiessa: täysikasvuisella koiralla tätä ongelmaa ei enää ole).
Muita kysymyksiä ovatkin sitten, että kykenetkö sosiaalistamaan koiriasi kunnolla (varsinkin jos hankit rottweileruroksen), tarjoamaan niille riittävästi liikuntaa ja aktivointia sekä käyttämään rahaa riittävästi niiden elättämiseen ... - .........
Voi ottaa, jos on mahdollisuudet hoitaa asianmukaisesti. Molemmat tarvii PALJON liikuntaa ja tekemistä, lisäksi berni paksun turkin ansiosta kaipaa ulkoilua vielä enemmän, kun sisällä on liian kuuma. Jos on turvallinen parveke niin sekin riittää joillekin, mut toiset haluu ne "3 kertaa 2h lenkit jotka maataan hangessa". Sen vuoksi en itse bernii ottaisi kerrostaloon ko ei oo minkäänlaista omaa pihaa :)
- oikeaa tietoa!
täällä on kyllä annettu aivan vääranlaista tietoa! HMPH!!! itselläni berni ja asun kerrostalossa.... 1. berni on sopeutunut elämään sen turkin kanssa eikä vaadi yhtään sen enempää liikuntaa kuin muut isot koirat, voi tietenkin päästää parvekkeelle siitä ne tykkäää lokoilla siellä... 2.Berni tykkää käydä agilityssä yms. joten kannattaa vaikka kerran viikossa viedä sellaseen ja muuten normaali lenkit niin koira pysyy hyvässä kunnossa.. 3. Jos ja kun berni on vielä pentu kannat sen portaat ylös ja alas samooiin hieman siinä nuoruus vaiheeessa, ni lopulta se tottuu siihen ja ei kauaa kestä kun se lompsii niit jo itse (: 4. meiän berni OTTO on aivan ihana ja ei sairauksia oo ollut nyt 4 v. eli hyvin ollaan pärjätty kerrostalossa eikä mitenkään yyber suurella liikunnalla... berni on aivan ihana koira suosittelen ulkona on ihana käydä sen kanssa ja hyvä lenkki kaveri ja saa siinä vähän ylimääräistä liikuntaa niin se on vaan hyvä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591511- 261134
- 82992
- 65806
- 36800
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69774- 90723
- 47722
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.13710Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131705Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19685- 115666
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31605Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �141601- 4592
- 43581
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523- 18522
- 41518