Liput Keukenhofiin etukäteen?

sipulikukkien ystävä

Onko joku ollut aiemmin pääsiäislomalla kukkapuisto Keukenhofissa? Olemme menossa pääsäiseksi Amsterdamiin ja ehdoton käyntikohde on Keukenhof noin tunnin bussimatkan päässä Lissessä. Onko varma, että liput saa ovelta vai pitäisikiö niitä varata etukäteen? Netissä mainostettiin jossakin pakettia, joka sisälsi bussiretken puistoon (siellä kävelyaikaa 2,5h), pääsyn Van Gogh museoon ja tunnin kanaaliristeilyn. Nämä yhteensä maksoi aikuiselta reilut 50e. Mahtaako kannattaa? Vai pääseekö Keukenhofiin helposti ja halvemmalla ominpäin bussilla? Paljonko mahtaa maksaa sisäänpääsy? Ennenkaikkea en halua huomata perillä, että liput olisi pitänyt varata etukäteen. Olen kiitollinen,jos joku osaa neuvoa, miten kannattaa menetellä ja onko tuo retkihinta edullinen siihen verrattuna, että tekee asiat erikseen, itsekseen. Lähinnä ajattelin, etten haluasi vielä päättää tarkkaa kukkapuistoonmenopäivää, koska jos kolmesta perilläolopäivästä vaikka juuri se sattuu olemaan sadepäivä. Voisi sitten valita päivän sään mukaan.

4

1330

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----

      http://www.keukenhof.nl/index/

      Liput saa kyseisestä osoitteesta ja kulkuyhteydetkin on siellä, Your visit --> How to get there osiossa..
      Ostettu lippu on sivustojen mukaan voimassa koko kauden 2011 yhtenä päivänä, eli tarkkaa käyttöpäivää ei tarvitse ostohetkellä tietää.

      • fafafas

        Kyllä lippuja saa portilta helposti.
        Eikä tuo 50 euroa ole ollenkaan paha hinta tuosta kierroksesta.


      • 28
        fafafas kirjoitti:

        Kyllä lippuja saa portilta helposti.
        Eikä tuo 50 euroa ole ollenkaan paha hinta tuosta kierroksesta.

        Mikä 50e? Hinta näyttää olevan 14.5e. Plus matkalipun hinta Keukenhofiin. Paljonkohan se matkustaminen Amsterdamin keskustasta sinne maksaa?


    • Macc

      Keukenhofiin on vähän surkeat yhteydet Amsterdamista, joten helpoin tapa on mennä valmiille retkelle, niitä myyvät esimerkiksi Tours & Tickets ja Lindbergh, molempien toimistot löytyvät Damrakilta ihan päärautatieaseman läheltä. Valmiita kierroksia on monen mittaisia (4,5 / 7 / 9 tuntia) ja koska bussimatka on kohtuupitkä, kannattaa ottaa ainakin tuo 7 tunnin paketti, jos oikeasti kiinnostaa katsella kukkia. Lindbergin 7 tuntia näyttää maksavan 41 e ja 9 tuntia 47 e.

      Kanaaliristeily ja van Gogh museo voivat olla mukana paketissa, jos niihin haluaa mennä. Muuten ei kannata maksaa turhasta.

      Keukenhofista kannattaa ostaa alueen kartan sisältävä opaskirjanen, niin suunnistaminen valtavassa puistossa on helpompaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1519
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1083
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      732
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      526
    9. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      525
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      39
      524
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      32
      481
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      467
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      460
    15. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      449
    17. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      433
    18. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      431
    19. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      22
      395
    20. 19
      394
    Aihe