Yrittäjä sossussa

Saako mitään?

"Joka viides yksinäisyrittäjä elää köyhyysrajalla, kertoo Yle Uutiset. Lama lisäsi viime vuonna jopa viidenneksellä yrittäjien määrää myös sosiaalitoimistoissa. Kaikista sosiaalitoimiston asiakkaista yrittäjiä on vain alle prosentti. Lamavuotena sosiaalitoimiston asiakkaiksi tuli Ylen mukaan yrittäjiä etenkin ravintola-, kampaamo- ja rakennusalalta.Tiedot yrittäjien köyhyydestä perustuvat Tilastokeskuksen tietoihin. Yrittäjien tilastointi on tosin hankalaa."

Miten yrittäjä voi saada sossusta rahaa?
Miten todistaa ettei ole tuloja yrityksestä ja tarvitsee edes perusturvan verran rahaa?

6

648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdkdkdkdk

      Liput ja laput esiin.Miten se tulottomuus yleensä todistetaan?No toimittamalla rekallinen lippua ja lappua toimistoon.Ja verotuslappua ja ties mitä.

      Älä uneksi saavasi soskusta mitään,jos et ole ulkomaalainen ravintola "yrittäjä".

    • Hans Ruutitynnyri

      Se on varmaan oltava myös pankkitilit nollilla, eikä säästöjäkään saa olla, jos sosiaalitoimistosta jotain toimeentuloa tuloton yrittäjä meinaa hakea.
      Ainakaan suomalaiselle ei tipu rahaa, jos pankkitileistä selviää, että tällähän on täällä säästöjä, ei se mitään rahaa tarvitse, vaikka säästöt olisivat työttömyys aikana, ennen yrittäjäksi ryhtymistä säästetty vuosikymmenien aikana.
      Suomalainen sosiaalijärjestelmä ei suosi säästäväistä ihmistä, pitää olla tuhlaavainen.
      Ulkomaalainen saa sosiaalitoimistosta avustuksia, vaikka tilillä olisi paljonkin rahaa, koska muutenhan sosiaalitoimisto syyllistyy rasismiin.
      Tuskin sosiaalitomistoon menevät sellaiset ihmiset, joilla on säästöjä. Sosiaalitoimisto on se vihoviimeinen paikka, jonka ovea menee avaamaan. Sitä ennen on Kela.
      Jos yksityis yrittäjällä on oikein pienet tulot, että juuri ja juuri tulee toimeen kaikkien verojen jälkeen ja välillä ei meinaa olla tuloja ollenkaan, eikä tilanne ei näytä yhtään siitä paranevan, niin eikö ole parempi, että tienaisi vaikka vähän pimeästi, kuin että menee yrittämään saada avustuksia sosiaalitoimistosta.

      • näin menee

        siinäpä se onkin.Yrittäjällä on aina omaisuutta koska sossu laskee myös yrityksennvarat yrittäjän omaisuudeksi AINA.Ainoa keino lopettaa koko lafka ja sitten työttömäksi.


      • piin likiarvo
        näin menee kirjoitti:

        siinäpä se onkin.Yrittäjällä on aina omaisuutta koska sossu laskee myös yrityksennvarat yrittäjän omaisuudeksi AINA.Ainoa keino lopettaa koko lafka ja sitten työttömäksi.

        -osuuskunta (jos sopiva löytyy)

        -syntyminen vauraaseen sukuun (yrittäminen on luullakseni melko helppoa, jos on mahdollisuus suureen volyymiin, eli "ostaa halvalla - myydä kalliilla" . Tätähän ei voi köyhä (=lainaton) toteuttaa. )

        -työ- ja -sosiaalipolitiikan muutos, jossa kaikki työ lisäisi ansiotasoa.
        Nythän ei ole mitään merkitystä, tekeekö vähän vai paljon työtä, käteen jää osapuilleen samanverran.
        (pätee vain pienpalkka-aloilla. jokainen joka saa yli 2000e bruttona, on minusta hyvätuloinen.
        eli saa joka kuukausi säästöön saman, minkä köyhä kolmen vuoden aikana. Saatika ne, jotka tienaavat
        50 000 / v . )
        tämä vaatisi uutta ajattelutapaa valtapuolueilta, sekä kansalta


      • tomi314

        -ajattelin odotellessa hankkia kenkälankkia ja sudin.

        ja pimeän työn takia oikea yrittäjä palkataan vain jos pimeää tekijää ei löydy..
        ..eli persiilleen menee.

        mielestäni pimeä työ seis, ja soskuun uudet reilummat pelisäännöt, jos kuollutta järjestelmää välttämättä tahdotaan tekohengittää.
        Työkkäriin velvoite: jos työpaikkaa ei ole osoitettu 6kk sisällä työttömäksi jäämisestä, on työttömyyskorvaus nostettava kaksinkertaiseksi, kunnes työtä löytyy. laissa on määrätty, että valtion ja kunnan on järjestettävä kansalaiselle työpaikka.

        oikea tapa tietenkin olisi lakkauttaa sosiaali työttömyys virastot, ja uudelleenkouluttaa virkailijat sairaanhoitajiksi ym ammatteihin mitä tarvitaan tulevaisuudessa.
        850e perustulo jaettaisiin jokaiselle kansalaiselle kerran kuussa. tämä rahoitetaan ko. virastojen
        lakkauttamisesta saatavilla säästöillä.
        ei muita tukia paitsi vammaisille, vanhuksille ja lapsiperheille lapsilisä.
        tässä mallissa palkka olisi lisätulo, ja kannustaa työntekoon. päivänkin työnteko näkyy lisääntyneenä palkkatulona. samalla valtio alkaa saamaan tuloveroja enenevää tahtia.
        mallissa verotettaisiin pääomatuloa ja ansiotuloa raskaammin kuin nykyään.


    • Tuloton firma

      Kelastakin yrittäjä voi saada asumistukea, jos on vain pienet tulot esim. starttiraha.
      Miksei siis voisi saada sossusta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      124
      2581
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      49
      1993
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1740
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      19
      1628
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      112
      1521
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1278
    7. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      143
      1000
    8. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      981
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      46
      952
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      897
    Aihe