Lunta tupaan?

Se avarakatseinen

Miten on, hukutteko lumeen siellä Kauklahden asuntomessualueella? Entä muilla ympäristöministeriön suosittelemilla asuinalueilla esim. Säterinmetsässä?
http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=59633
KEPUn ja kokoomuksen hallitusohjelmaan sisällytetty, europasta matkittu vouhotus ei sovellu Suomalaisiin oloihin. Ympäristöministeriöön on sitten hankittu entiset kommarit vahtimaan näitten uusien oppien toteuttamista.
Suomessa tarvitaan talojen ympärillä tilaa; ei ole mitään järkeä rakentaa niin, ettei piharakennukseen pääse kulkematta varsinaisen asuinrakennuksen LÄPI!
Järjetöntä on myös rahdata lunta autokuormittain kaatopaikoille ja mereen. Yhtä vähän on järkeä rakentaa sellaisia kattoja, mistä lumi joudutaan (pakko) talvella pudottamaan, ja hulluinta on sitä pudottaa kaduille!
Olisiko syytä ottaa Ympäristöministeriössä järki käteen ja luopua vouhotuksista. Parasta tietysti olisi vaihtaa kerralla koko henkilökunta, jolloin päästään eroon luutuneista asenteista.
Lukijan kannatta etsiytyä Eniron nettisivuille ja katsella helikopterikuvista, miten tiiviisti ja täyteen esim. Helsingin keskuskorttelit on ”piha”-alueiltaan rakennetut.

0

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tapahtuu?

        Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
        Haapavesi
        41
        2005
      2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

        ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
        Maailman menoa
        710
        1367
      3. Miksi et lähesty minua

        Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
        Ikävä
        105
        1108
      4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

        Tässä hetkessä tai menneestä?
        Ikävä
        103
        945
      5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

        Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
        Ikävä
        88
        914
      6. Mikä hänessä

        Saa sut kuumaksi?
        Ikävä
        66
        795
      7. Taidan olla pelkuri

        Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
        Ikävä
        33
        672
      8. Kuka om uusi kylän mies?

        Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
        Suomussalmi
        15
        592
      9. Olinko yhden viestin arvoinen?

        Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
        Ikävä
        76
        544
      10. oot mun silmissä

        Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
        Ikävä
        78
        511
      Aihe