Meidän lapsi on liian nuori kiipeämään torniin, joten joudutaan "tappamaan aikaa" kumpainenkin vuorollaan lapsen kanssa kun toinen käy tornissa. Onko tornin lähellä leikkipuistoa, tavarataloa/ostoskeskusta, pientä nähtävyyttä johon ei muuten tulisi poikettua, herkku - tai lelukauppaa tms. jossa voisi käydä pyörähtämässä.
Mitä pientä tekemistä Pisan kaltevan tornin lähellä
6
1077
Vastaukset
- pisa+torni
Siinä on ympärillä "leikkipuistoa" vaikka kuinka, vihreä nurmikenttä. Tornissa ei kyllä kauan viihdy, kauhea tungos, ja muutenkin nyt ei mitenkään erikoinen hökkeli. Pisassa on paljon kauniiimpaakin katseltavaa kuin yksi torni. En suosittele sinne menoa ollenkaan. Ovat sitä korjailleet, ties kuinka hatarassa kunnossa on jälleen. Hyvää lomaa muuten.
- omatoimimatkaaja
Torni on itsessään jo nähtävyys. Ei sinne sisälle tarvi kivuta. Pisan alue on kohteena isohko. Siellä on pieniä myyntikojuja, kirkko ja paljon ruokapaikkoja. Myös ihana piknik onnistuu Pisan nurmialueella. Katseltavaa kyllä piisaa ilman torniin kapuamista. Ja tornin juurella onnistuu vallan kärrynpyörien tekeminen, mitä meidän muksut harrasti, nurmialueella on tilaa temmeltää.
Ei mekään sinne kiivetty.
Pisassa on edullisempaa kuin muuten Toscanassa.
Tervemenoa!
- Päivä Pisassa
Mä en osaa omalle kohdalle ajatella Pisan tornia ja olla kiipeämättä sinne. Se on vähän niin kuin pakko tehdä kun sinne kerran mennään :) Me ollaan menossa sinne nyt helmikuussa, joten ryysiksen torniin pitäisi kaiketi olla ihan siedettävä kun ei ole sesonki menossa.
- Marraskuussakin!
Jos torniin halajaa, on oltava lippuluukulla aamusta - vain tietty kiintiö per päivä saa biletit torniin. Ympäristö onkin sitten varsinainen turistipyydys ulkomaisine kellokauppiaineen yms roinakojuineen - ja taskuvarkaineen. Kannattaa pitää veskat kiinni ;)
- eliisa:)
Siinä on matkamuistokojuja pitkä rivi, ihana kirkko, johon pääsee rattaillakin ja hautausmaa/hautamonumentti, nurmikenttää. Kyllä lapsi sen aikaa viihtyy. Liput ostetaan lipunmyyntipisteestä, joka on tornin lähellä ja lähdöt (ylöspäin ja samoin alaspäin) tapahtuu tietyin kellonajoin, koska portaissa ei kaikissa paikoissa mahdu ohittamaan. Mutta aivan upea kaupunki!!!
- Lillukka51
sinne minäkin olen parin päivän päästä lähdössä - ilman lapsiseuraa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123169
- 181801
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191642En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321555- 731553
- 231511
- 281360
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91334Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111284Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341262