Jämsässä kolmanneksi tyytyväisimmät asiakkaat
EPSI Rating
11419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
mihin Jämsäläiset ovat tyytyväisiä. City-markettiin, Sokokseen, Alkoon, sairaalaan vai mihin? Joku palvelu voi olla surkeaakin ja kun jotkut liikkeet tai palvelut pärjää hyvin niin keskiarvo nousee ja huonot menee siivellä.
hyvin asiat meillä ovat palstan ruikuttajista huolimatta
Kaiken hyvän todellinen toteuttaja on Hiihtokeskus Himos.
Ilman Hiihtokeskuksen hyviä palveluja Jämsä olisi peränpitäjä.
Onneksi Jämsän kaupungin johto ei ole pystynyt kokonaan vaikeuttamaan hiihtokeskusyritysten kiitettävää toimintaa paikkakunnan maineen nostajana.
Jämsän kaupungin johdon ja luottamushenkilöjohdon ruikuttajat ja pissaajat eivät ole pystyneet pilaamaan Jämsän yrittäjien hyviä palveluja. Kaiken muun he ovat sotkeneet ruikuillaan.
Onneksi mukaan ei otettu kaupungin tarjoamia palveluja vaan tilasto laadittiin alueen yrittäjien palveluista. Jämsän kaupungin ylihinnoitetut palvelut ja ylihinnoitetut verot olisivat syösseet Jämsän kaupungin tyytymättömien syövereihin.
Montakohan vuotta sitä nykyistä valtuustokautta on vielä jäljellä ennen kuin päästään laskemaan luottamushenkilöiden ruikut kaatopaikalle. Sitten alkaa myös kyvyttömien johtajien vaihtoviikot.
Tiedättekö muuten mikä hallintokunta on Jämsän kaupunginhallinnossa se joka ei noudata kaupunginvaltuuston päätöstä viranhaltijoiden päätösten julkisuudesta, avoimuudesta, päätösten otsikoinnista ja nähtävilläpidosta.
Tämä hallintokunta on tietenkin syvimmän pimeyden valtakuntaa. Siellä viranhaltijat tekevät kaikkensa ettei tarvitsisi noudattaa kaupunginvaltuuston päättämää toiminnan avoimuutta ja lakisääteistä julkisuutta.
Aiva oikein ______ niin juuri __________ kyllä sinä sen tiesit tai arvasit oikein.
Se on: tietenkin kilpeläisten valtakuntaa - sivistyslautakunta se on
Katsokaa eri hallintokuntien (lautakuntien) pöytäkirjoja ja niistä kohtaa VIRANHALTIJAPÄÄTÖKSET.
Jämsän sivistymättömän sivistystoimen sivistymättömät viranhaltijat ja Jämsän sivistymättömät sivistyslautakunnan puheenjohtaja ja lautakunnan jäsenet eivät suostu kirjaamaan viranhaltijoiden päätöksiä otsikoineen lautakunnan pöytäkirjoihin vaikka siihen velvoittaa kaupunginvaltuuston selkeäkielinen päätös jonka ymmärtää sivistynytkin jämsäläinen.
Kaikki muut Jämsän kaupungin viranhaltijat ja luottamushenkilöt kaikessa sivistyneisyydessäänkin noudattavat viranhaltijoiden päätösten julkaisemista valtuuston päätöksen mukaisesti, mutta ei Jämsän sivistyksen hallintokunta.
Laittakaa tuo kilpeläisten johtama sivistymättömien sekajoukko ensi kesänä Oriveden opistolle opiskelemaan Jämsän kaupunginvaltuuston päätöstä jossa velvoitettiin viranhaltijat, myös sivislyslautakunnan toimialueeseen kuuluvat, kirjaamaan selkeällä otsikolla varustettuna viranhaltijoiden päätökset julkisina tietoina pöytäkirjaan.
Kun tiedän, ettei sivistyslautakunnan johto tämänkään jälkeen kykene viranhaltijoiden päätöksiä julkaisemaan sivistyslautakunnan pöytäkirjoissa siten kuin ne kaikki muut viranhaltijat ja lautakunnat tekevät voin kertoa lohdutuksen viestin..
Hallintovirastolle jatkossa tehtävä kantelu tulee johtamaan siihen, että kilpeläisetkin tulevat tietämään, että he eivät ole erikoisasemassa kun viranhaltijoiden päätösten avoimuutta käsitellään.
Kantelehan tosiaankin pois, niin saadaan varmuudella selville, kenet tarpeettomiksi käyneiden kyläkoulujen saneeraaminen on näköjään lopullisesti suistanut raiteiltaan.
Voi olla, että syntyperäiset jämsäläiset ovat tyytyväisempiä paikkakuntaan yleensä kuten esim. kunnallishallintoon, palveluihin jne. Uskon kuitenkin, että nykymenolla nuoret perheet muuttavat pois Jämsästä. Syynä on jatkuva palveluiden huonontuminen, riitaisa kunnallishallinto-imago, terveydenhuollon ongelmat, kylä koulujen lakkautus, korkea veroäyri. Lisäksi Jämsä on sisäänlämpiävä - paikallispoliitikkojen paja. Jämsä on yhteisö, joka karsastaa muualta muuttaneita eikä heidän kanssaan haluta helposti ystävystyä. Asukkaita riivaa kateus, takanapäin moittiminen yms. ja edellinen näkyy jo jämsäläisten työyhteisöjen ilmapiirissä. Useat nuoretkin ovat valittaneet, että haluvat pois Jämsästä heti kun mahdollista!
Joksennkin kaikki mitä kirjoitat on mielikuvituksen tuotetta ja hölynpölyä. Jonkun katkeroituneen henkilökohtaista tilitystä. Suurin osa jämsäläisistä on elämäänsä ja kotikaupunkiinsa ihan tyytyväisiä ihmisiä. Monet kuntaliitokset ja kova investointitahti on johtanut verprosentin nousuun, mutta aikanaan sekin tasoittuu muiden kuntien keskimääräiselle tasolle. Näin uskon. Kyläkoulujen historia on tullut tiensä päätökseen kaikkialla Suomessa ei Jämsä ole siinä muita kummempi. Semmoisiakin kuntia löytyy, joissa kaikki kyläkoulut on jo lopetettu. Jämsä ei karsasta muualta muuttaneita. Tuntuu vaan siltä, että nämä muutamat muualta muuttaneet vaatisivat mielellään oikein erityispalveluita ennen kuin olisivat vähääkään tyytyväisiä.
"Jämsä on yhteisö, joka karsastaa muualta muuttaneita eikä heidän kanssaan haluta helposti ystävystyä."
Tunnen vaikka kuinka paljon muualta muuttaneita ihmisiä, joilla ei ole ollut pienintäkään ongelmaa kantajämsäläisten kanssa elämisessä. Ystävystymiseen tarvitaan kaksi osapuolta. Jos siinä jotakin ongelmia ilmenee, niin kyllä sillä muualta muuttaneellakin on silloin takuuvarmasti aihetta mennä peilin eteen.
Siinäpähän saitte täällä jatkuvasti Jämsää mollaavat ääliöt
Minä ainakin olen tyytyväinen Kilpeläiseen. Käyttää niin sutjakkaasti veronmaksajien rahoja kaikenmaailman tyhmyyksiin.
Kyllä tämäkin kertoo kuinka24.1.2011 18:04 hyvin asiat meillä ovat palstan ruikuttajista huolimatta
tän viikon paras vitsi.. :)
No todellakin, Jämsä ei nyt niin erikoinen paikka ole elää - ajattelen samoin kuin 'Jämsästä pois' -nimimerkki..Jos ei ole muualla elänyt - ei voi tietää paremmasta. Se on vähän sama asia kun ajella Ladalla vaikka paremmallakin ois mahdollisuus... Ja pakkohan täältä on ainakin siinä vaiheessa nuoren perheen muuttaa pois, jos ei töitä löydy eikä Jämsä kehity - kaikesta vaan riidellään, valitusprosessit kunnallisesta päätöksenteosta pyörii tiuhaan. Himoksellekin olisi varmaan jo kylpylää yms. alettu rakentamaan, jos asiat etenisivät yhteistyössä ja kehittäen.