Ikäsenä esinahan taakse?

Eli kuinka vanhana pojat olette ekan kerran saaneet vedettyä esinahan taakse? Pienenähän se on kiinni terskassa, eiks jeh? Joskus alaluokilla? Kiinnostaa ihan vaan tietää.
111277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

juu. no en todellakaan muista mitään tuollaista

Äänestä

Mutta ainakin 16 vuotiaasta mulla on ollu nahka aina terskan takana, eli en ole tuppikulli.

Äänestä

Ei ole esinahkaa.Leikattu pois olemasta tieltä vissiin parin vuoden ikäisenä

Äänestä

Mä vedin n.10v,sit murros ikäsenä jatkuvasti et sai pestä,ja runkatessa tietysti.Oox sä vedelly jo?

Äänestä

Esinahan ja terskan kiinnitys irtos varmaan joskus 11-12-vuotiaana. Ihan tarkkaan en muista. Sen muistan kun ihmettelin sitä kun se ei ekaksi irronnut kokonaan, vaan ehkä parin millin matkalta niin, että näytti niin kuin siihen nahkaan olisi revennyt reikä. Aika omituista, etten panikoinut siitä sen enempää, mutta niin kai se luonto pelaa, että sen jotenkin tajuaa kuuluvan asiaan. Parin päivän jälkeen kun ei se ollut irronnut kunnolla niin uskaltauduin sitten vetelemään sitä kylvyssä ja se irtosi kokonaan niin kuin aikuisilla kuuluukin.

Äänestä

Olen 12-Vuotias ja en ole saanut vielä esinahkaa taakse... Se on ihopoimuilla kiinni. Onko mitään konsteja miten saisin sen...?

Äänestä
  • käy jokapäivä suihkussa ja pese terska niin eiköhän se pikku hiljaa ala lähtemään

    Äänestä

  • Mitä tarkoitat ihopoimulla? Esinahan kuuluukin olla terskan pinnassa kiinni sieltä alapuolelta frenulum-nimisellä jänteellä. Tämän jänteen ei kuitenkaan pitäisi olla niin kireä, että se estäisi esinahan liikkumisen taakse terskan yli. Jos frenulum on näin kireä niin siitä kannattaa mainita terkkarille.

    Sitten tämä tässä ketjussa tarkoitettu esinahan terskassa kiinni oleminen on eri asia. Pikkupojilla esinahka on tosiaan kiinni terskan pinnassa ihan koko matkalta. Siis jos penistä ajattelee vaikkapa tattina, niin aikuisella miehellähän esinahan voi vetää kokonaan terskan (=tatin lakki) taakse, mutta pikkupojilla esinahka on kiinni sekä sieltä varren ja terskan yhtymäkohdasta kuten aikuisillakin, että siitä tatin lakin ulkoreunasta. Eli kun esinahan vetää taakse niin tatin lakki ei paljstukaan sellaisena muhkurana varren päässä. Tämä esinahan ja terskan välinen kiinnitys sitten irtoaa itsestään jossain vaiheessa lapsuutta ja viimeistään silloin kun talirauhaset aktivoituvat murrosiän lähestyessä (=sissijuustoa alkaa kehittyä enemmän).

    Äänestä

kyllä se irtoaa taakse jo tosi nuorena eli ei sen irtoominen ole sidottu mihinkään tiettyyn ikään.

Äänestä

oon 14 ja ei kai vieläkään mee taakse

Äänestä

Joillakin kolmivuotiaana, joillakin 18-vuotiaana. Kysykää jumaIauta terkkarilta, sitä varten se siellä on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyilen kirjoitti:

Eli kuinka vanhana pojat olette ekan kerran saaneet vedettyä esinahan taakse? Pienenähän se on kiinni terskassa, eiks jeh? Joskus alaluokilla? Kiinnostaa ihan vaan tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu