oon 18v poika, ja vaivaa kiusallinen akne.. Miten saan sen pois? Mitkään clearasilit ei auta yhtään. Onks ne lääkkeet jotenki vaarallisii? Kertokaapa tietämättömälle..
akne
miten pois??
91312
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000037
mulla oli sellanen keskivaikee akne, sain ihotautilääkärilt roaccutan -kuurin. joku kolme kuukautta piti syödä lääkkeet, mutta nykyään on sileä ja puhdas iho. lisäks kannatta vaihtaa se clearasil johonki laadukkaampiin tuotteisiin ja vaikka kävästä kosmetologilla (nykyään ihan normaalia miehillekin). tsemppiä sulle!
käytä brevoxyl nimistä tuotetta vaikuttaa parissa viikossa ihan vitun hyvin oikeesti :)
KÄY LÄÄKÄRILLÄ!! ITSE KÄVIN JUURI JA SAIN KAIKENLAISET RASVAT JA ANTIBIOOTIT..PITÄS RUVETA PARANEEN 2VIIKOSSA..JA EI KOSMETOLOGIA,LÄÄKÄRI SANO ETTÄ EI OLE HYVÄKSI!
mä oon jostain kuullu et noi lääkkeet vaikuttaa maksaan.. ja et pitää ottaa verinäytteitä jne. Pitääks toi paikkansa?
Joo, vaikuttaa maksaan ja verikokeet otetaan pari kertaa. Roaccutan on tosi voimakas lääke ja aiheutti itselleni masennusta. Sen kuurin aikana voit vetää naamariin hampurilaisia ja suklaata ihan mielin määrin. Finnejä ei takulla tule, kun kasvot vain kuivuvat hilseillen pois. Ihoa kiristää ja huulet irtoilevat suikaleina. Piilolinssien käyttö kuurin aikana mahdotonta, kun silmätkin kuivuvat ja takertelevat välillä oudosti.
Roaccutan saattaa aiheuttaa lukemattomasti sivuvaikutuksia, joista lista lääkepaketissa. Lääkettä ei pysty määräämäänkään edes tavallinen lääkäri, vaan ainoastaan ihotautien erikoislääkäri.
sulla on ollu huono lääkäri, joka on määränny liian ison annostuksen. mä nimittäin käytin koko kuurin ajan piilareita, iho ei hilseilly, ainoostaan huulet kuivu turhan paljon et piti rasvata koko ajan. lisäksi masennus ennemminkin poistui, sillä sain hyvän itsetunnon takas kun iho parani. olin jopa etelän matkalla eikä iho palanu vaikka oon vaalea. eli pelkkiä positiivisia kokemuksia roaccutanista - suosittelen ehdottomasti! sitä ennen olin kokeillu erilaisia pesuaineita ja voiteita, sekä antibiootteja, mutta vasta lääkekuuri autto. ja mun lääkäri sano kyllä että kosmetologikin on hyväksi..
Ei, kyllä annostus oli aivan oikea. Lääkkeet vaikuttavat eri ihmisiin eritavoin. Roaccutan on silti erittäin voimakas lääke, eikä sitä edes määrätä lievään akneen. Ruotsissahan oli se itsemurhatapaus, jonka väitettiin johtuneen nimenomaan Roaccutan-lääkekuurin aiheuttamasta maanis-debressiivisyydestä.
Viime elokuussa kävin lääkärissä ja sain antibioottikuurin joka kesti marraskuulle ja voiteen nimeltä avitcid. Käytän sitä edelleen joka ilta ja kun n. vuos on menny ni sit pitää voidella naamaa kerta vkoon. Kyl mul vähemmän finnejä ym. on (arvet kyllä haittaa), mutta pitää myös pitää huoli ettei syö liikaa roskaruokaa jne, nimittäin on iho taas kukkinu ku vedin älysti kaikkee paskaa vkonlopusta tähän päivään saakka.