Moi
Onko kellään kokemusta kyseisestä hotellista? Ollaan lähdössä avonmiehen kanssa kahdestaan reissuun 4 yöksi ja hotelli hakusessa. Toivottaisiin hotellilta ulkouima-allasta, jotta voisi kätevästi yhdistää auringonoton kaupunkilomaan. Ollaan lähdössä reissuun kesäkuun alusta, joten toivottavasti lämpöä riittää.
Ennen ei ole Budapestissa käyty, joten vinkkejä kivasta hotellista kaivataan.
Tässä hotellissa näytti olevan ilmainen kuljetus Sankarten aukiolle tunnin välein. Missä tuo sankarten aukio sijaitsee? Tuleeko ihan keskustaan?
Mitä muita paikkoja suosittelisitte nähtäväksi? Luin jostain risteilystä, sellainen olisi kiva käydä, mutta minkä hintaisia ja mitä sisältävät?
Ramada Resort Aquaworld tai vinkkejä hyvistä hotelleista
3
655
Vastaukset
- Ihana hotelli
- taas mennään kesällä
Aguaworld on melko kaukana kaupungin ulkopuolella, bussikuljetus sinne on ilmainen (päivisin) Budapestin keskustasta (Sankarten aukio/ Hösök Tere)...riippuu siitä aiotteko pääosin joka päivä nauttia uimisesta ja auringonotosta, jos näin niin sitten varmasti ok myös asua siellä.
Keskustassa on myös kylpylöitä ulkoaltailla esim. suuri Szetchenyi kylpylä (Sankarten aukio/kaupunginpuiston alueella) jossa on suuret ulkoaltaat ja mahdollisuus ottaa aurinkoa vaikka koko päivän.
Tältä alueelta löytyy myös majoitusvaihtoehtoja joista 5 min. matka kylpylään esim. Ibishotelli:
http://www.ibishotel.com/gb/hotel-6564-ibis-budapest-heroes-square/location.shtml
sekä huoneistomajoitusta: www.budapesthome.net
Kesäkuussa on yleensä mukavan lämmintä.
Risteilyjä voi katsoa: http://www.legenda.hu/legenda/legenda_angol.main.page
Budapestissa riittää paljon tekemistä ja katsomista, ihana lomakohde joka on vielä kaikenlisäksi edullinenkin! Ks tätä http://www.danubiushotels.com/
Ihan tyylikäs olisi vanha ramada tai uusi spa hotelli Margitsaarella. Bussi nr 26 vie kaupunkiin kyllä ja ihana kävelläkin, Margitsillan remontti jo valmiina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1038199Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885646Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282591Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81455Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305